BiHBiH može do značajnih sredstava putem projekata u oblasti zdravstva

BiH može do značajnih sredstava putem projekata u oblasti zdravstva

Bosna i Hercegovina potpisala je prošle godine Sporazum sa Evropskom unijom u oblasti zdravstva čime je omogućen pristup fondovima Evropske unije različitim institucijama u ovoj oblasti, a putem projekata moguće je povući značajna sredstava.

Kako bi se mogućim aplikantima predstavili načini pristupa tim fondovima Ministarstvo civilnih poslova BiH, uz podršku Izvršne agencije Evropske komisije za potrošače, zdravlje, poljoprivredu i hranu (CHAFEA) organiziralo je danas u Sarajevu Info dan o Trećem programu za djelovanje Unije u oblasti zdravstva (2014-2020).

Organiziranjem Info dana Ministarstvo želi upoznati potencijalne aplikante (javne institucije, istraživačke i zdravstvene ustanove, univerzitete i ustanove visokog obrazovanja te organizacije iz nevladinog sektora) o instrumentima iz Trećeg zdravstvenog programa koji su na raspolaganju BiH.

Predstavnica CHAFEA-a Cinthia Menel Lemos pojasnila je da u višegodišnjem programu učestvuje 28 država članica Evrospke unije, uključujući Island i Norvešku te države koje su potpisale sporazum sa EU u oblasti zdravstva među kojima je i BiH.

Moguće je finansiranje projekata u oblastima integrirane zdravstvene zaštite za nezarazna oboljenja, u oblasti rijetkih bolesti, a planirana je i podrška laboratorijima kao i u slučaju kada se pojave prekogranične prijetnje poput ebole koja se dogodila 2014. godine.

Cinthia Menel Lemos je dodala da projekti nisu namijenjeni jednoj državi, potrebno je da najmanje organizacije iz najmanje tri države učestvuju u implementaciji projekta. “Ukoliko neka organizacija iz BiH želi aplicirati na projekat treba pokazati kakva znanja i iskustva donosi i potom treba potražiti partnere iz drugih država da bi zajednički aplicirali na projekat”, istaknula je.

Pozvala je organizacije iz BiH da se pridruže ovom programu jer građani kroz plaćanje poreza osiguravaju dio sredstava budući da BiH svake godine plaća određeni iznos za učešće u programu te ako organizacije iz BiH ne apliciraju sredstava neće biti vraćena u BiH nego će biti potrošena u drugim državama.

Pomoćnica ministra civilnih poslova BiH u Sektoru za zdravstvo Draženka Malićbegović naglasila je da je ovo jedini program dostupan u sektoru zdravstva jer na državnom nivou nema mogućnosti pristupa drugim fondovima EU zbog nepostojanja Strategije iz oblasti zdravstva na državnom nivou.

Izrazila je nadu da će uspjesi biti slični onima iz oblasti kulture i nauke koji povlače značajna sredstava, a u oblasti zdravstva u prvoj godini povučeno je svega 100.000 eura, no postoji interes zdravstvenih i istraživačkih institucija te nevladinih organizacija, bolnica i fakulteta.

“Nadam se da će sredstva biti povučena kroz manje projekte, ali i kroz rekonstrukcije i informatizaciju za šta je postojala mogućnost i prošle godine, ali nažalost nije bilo projekata”, zaključila je Malićbegović. CHAFEA ne finansira u stopostotnom iznosu projektne troškove nego između 60 i 80 posto, a planirano je da projekti budu implementirani u roku od dvije do tri godine.

federalna.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE