BiHPolitikaBosić o paravojnim grupama, mogućim neredima, Dodikovim protivkandidatima

Bosić o paravojnim grupama, mogućim neredima, Dodikovim protivkandidatima

Razgovarala: Nevena Ćosić

– Na sastanku u Istanbulu predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović razgovarali su o regionalnoj saradnji, s fokusom na srpsko-bošnjačke odnose, te izrazili opredjeljenje za zajedničkim naporima obezbjede mir i stabilnost u regionu. Kako ste vidjeli poruke koje su nakon sastanka uputili? 

BOSIĆ: Prije svega, valjda je jasno da su poslane pozitivne poruke. One nisu uperene ni protiv koga. To su poruke saradnje zarad boljeg života ne samo u Srbiji i BiH, nego i u čitavoj regiji. S tog stanovišta, mislim da je ovaj sastanak bio pozitivan.

Mada, očigledno je da oni koji ne žele pozitivne razvoje događaja, na svaki način pokušavaju svaki korak naprijed da zaustave i da stvari vrate na početak.

– Izetbegović i Vučić razgovarali su sa turskim predsjednikom o infrastrukturnim pitanjima. Akcenat je bio na izgradnji autoputa Sarajevo – Beograd, koji bi napravio krug Sarajevo–Zenica–Tuzla–Brčko–Bijeljina–Beograd, pa onda na Požegu i Višegrad nazad do Sarajeva. Dakle, na tragu onoga što stoji u Deklaraciji, koju je usvojio Predstavnički dom Parlamenta BiH, a čiji ste predlagač. 

BOSIĆ: Predložio sam Deklaraciju koja je podržana od većine poslanika iz FBiH, ali i većine poslanika iz RS. Tako nešto niko ne bi trebao da ignoriše, jer je to sasvim sigurno u najboljem interesu i RS i FBiH. Prema tome, zadovoljan sam tonovima koji su došli sa sastanka u Istanbulu. Oni uzimaju u obzir prioritete oko povezivanja, a to je svakako priroitet koji je naznačen u Deklaraciji.

Takođe, najava da će biti povezan pravac od Sarajeva preko Višegrada sastavni je dio Deklaracije, u kojoj se tvrdi da Predstavnički dom podržava i sve ostale pravce međusobnog povezivanja i razvoja infrastrukture.

Mislim da smo putem te deklaracije uspjeli da nametnemo neke kriterijume, koje političari ne mogu da zaobiđu. Dakle, glavni kriterijum mora da bude šta je interes naroda, a ne šta je interes raznih političara, koji bi voljeli da se bave geostrateškim pitanjima na Balkanu ponovo.

– Predsjednik RS Milorad Dodik problematizovao je Izetbegovićev odlazak u Istanbul,  kazavši da je “ozbiljan presedan to što u razgovorima učestvuje samo jedan član Predsjedništva BiH i to ne predsjedavajući”.  Rekao je i da “Izetbegović ponovo sebe predstavlja kao predstavnika cijele BiH”. Kako tumečite reakciju predsjednika RS?

BOSIĆ: Jasno je da Dodik ne želi da bilo kakav napredak u saradnji, prije svega, između Bošnjaka i Srba ugleda svjetlo dana. Rješavanje pitanje između Srba i Bošnjaka možda je i glavni ključ rješavanja stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Već odavno je poznato da postoje političke snage ne samo u RS, nego i u FBiH, koje žele da na stalnoj političkoj krizi i na stalnom dizanju tenzija plaše narod, te da na taj način dobijaju njihove glasove kao zaštitnici nacija.

U Dodikovoj izjavi zanimljivo mi je to što je očigledno da se on referiše na to da bi Dragan Čović trebalo da bude prisutan na tom sastanku. Ubjeđen sam da se to ne odnosi na Mladena Ivanića. Druga stvar koja je interesantna jeste da Dodik jasno šalje poruku Vučiću da ne predstavlja Srbe u BiH. Iz raznih poruka koje su poslane i iz BiH i iz Istanbula, kao i iz Srbije, svašta se može pročitati.

– Čak je i Aleksandar Vučić rekao da se Bakir Izetbegović na sastanak pojavio kao bošnjački član Predsjedništva BiH, a ne kao predstavnik BiH. Vučić se nije posebno osvrtao na Dodikov stav, ali je poručio da sa svakim želi razgovarati i da je svaki razgovor ljekovit. 

BOSIĆ: Svaki sastanak koji naprijed pokrene stvari u bilo kojem segmentu je dobar sastanak. Bilo bi mnogo bolje da se ti sastanci održavaju ne pod bilo čijim pokroviteljstvom, nego na domaćem terenu među političarima. Vjerujem da će vrlo brzo doći takvo vrijeme da neće trebati posrednika iz međunarodne zajednice za rješavanje naših političkih problema.

Evidentno je da je jedan od glavnih razloga sastanka u Istanbulu bilo upravo rješavanje infrastrukturnog pitanja autoputa. Ukoliko je ono dogovoreno, mi smo završili vrlo važan posao, koji je važan i za čitavu regiju.

– Neizbježno je osvrnuti se na aktuelnu političku situaciju u RS. Svjedoci smo izrazito teških optužbi i kvalifikacija na relaciji pozicija – opozicija u RS. To nije ništa novo, ali je intenzivirano ulaskom u izbornu godinu. Je li iluzorno očekivati relaksaciju odnosa?

BOSIĆ: Jeste, sve dok su na vlasti i na političkoj sceni pojedini političari koji žive od produkovanja kolflikta i nerazumijevanja. Njih ima na svim stranama. Očekujem da se u susret oktobarskim izborima čak i pojača negativna retorika, jer smo to viđali prilikom svakih izbora radi homogenzijacije sopstvenog naroda, bez obzira na teške posljedice koje to ostavlja na čitavo društvo.

Sve dok građani budu davali glas onima koji ih vuku unazad i koji proizvode nesporazume i tenzije, teško je da će se nešto promijeniti. Da li su to oktobarski izbori 2018. prelomna tačka gdje će građani shvatiti šta je u njihovom interesu, ostaje da se vidi.

– Postojanje paravojnih formacija i “crnih listi” posebno je aktuelno pitanje. 

BOSIĆ: Ubjeđen sam da postoji jedna organizovana grupa koja se tim bavi, počevši od paraobavještajnih aktivnosti, preko paravojnih formacija do plasiranja lažnih vijesti. Treba li da napomenem da je Dodik sve to najavio prilikom jednog svog govora?! To se realizuje.

Ubjeđen sam da to nisu samo “šuplje priče”, kako bi to Dodik i SNSD htjeli da prikažu. Prethodne izbora vodio sam kao predsjednik SDS-a i gledao sam kako se pojavljuju paravojne grupe koje ne nose oružje, ali koje su povezane sa održavanjem izbora i stvaranjem određene atmosfere. Mislim da čak i priča oko dešavanja prilikom izbora u Crnoj Gori svakako ima veze sa svim tim.

– Očekujete li da će takve organizacije biti iskorištene za politički obračun sa opozicijom?

BOSIĆ: Svakako, jer one nisu napravljene bez razloga. One imaju svoj cilj, ali mislim da će njihova upotreba u ovom trenutku biti veoma ograničena, jer su raskrinkani na vrijeme. Vjerujem da će biti pod burnim okom sa više strana. Stoga ne vjerujem da će na ovim izborima to biti tako otvoreno.

Kada sam govorio o prethodnim izborima, postojali su jasni i dokazani slučajevi, recimo, prisustva nekih Kozaka u Laktašima 2014. godine, koju su se predstavljali kao kulturno-umjetničko društvo, te navijačkih grupa u Prnjavoru i Tesliću prilikom izbora 2016. Znači, to je prisutno duži period, ali sada je dobilo pažnju javnosti i mislim da je dobro što je skrenuta pažnja na te događaje.

– PDP je potvrdio kandidaturu Mladena Ivanića za jednu od pojedinačnih funkcija – predsjednik RS ili član Predsjedništva BiH. S druge strane, sve su prilike da SDS bira između tri kandidata – Mirka Šarovića, Miće Mićića i Vukote Govedarice. Kao bivši predsjednik stranke, imate li među ovim kandidatima neću reći favorita, ali osobu za koju vjerujete da će pobijediti protivkandidata bilo za člana Predsjedništva BiH, bilo za predsjednika RS? 

BOSIĆ: Prije svega, mislim da su se stvari na strani Saveza za promjene velikom dijelom iskristalisale. U raspravi i igri ostala su tri imena iz SDS-a. Smatram da će to upravo biti glavna nit izbora i da će ti ljudi koji budu kandidati za člana Predsjedništva i predsjednika RS nositi glavni teret izbora.

Ubjeđen sam, u kojoj god kombinaciji to bude, da li Mladen Ivanić protiv Milorada Dodika za Predsjedništvo BiH, da će pobijediti Ivanić ili u varijanti da Mirko Šarović bude kandidat za Predsjedništvo, a Dodik sa druge strane, pobijediće Šarović. To Dodik vrlo dobro zna i mislim da mu to proizvodi dodtanu nervozu, te da je to jedan od razloga agresivne politike koju Dodik vodi.

S druge strane, da li će se SDS opredijeliti za funkciju u Predsjedništvu ili za funkciju predsjednika RS, sasvim je jasna situacija da bio to Vukota Govedarica ili Mići Mićić, oni imaju realne šanse protiv bilo kog imena sa kojim Dodik raspolaže kao protivkandidatom.

– Gospodine Bosiću, pominjete Milorada Dodika u kontekstu kandidature za člana Predsjedništva BiH. Imate li informacije, o kojima javnost povremeno nagađa, a koje govore o Dodikovoj kandidaturi za pomenutu funkciju? 

BOSIĆ: Imam zdravu logiku. Dodik je u takvoj situaciji da ne smije ni po koju cijenu izgubiti ove izbore. On je svakako najjači kandidat od strane SNSD-a. Praktično, on je SNSD, a svi ostali su pratioci Dodika, jer je na takav način formirana stranka. Njemu svakako treba politička zaštita. Ukoliko ne bude na funkciji člana Predsjedništva BiH, svjestan je da te političke zaštite neće imati i da će morati odgovarati na mnoga pitanja iz ranijeg perioda.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE