BiHCCI: Vlada HNK-a mjesecima javnosti uskraćuje informacije o svom radu

CCI: Vlada HNK-a mjesecima javnosti uskraćuje informacije o svom radu

Ako budemo prinuđeni, Centri civilnih inicijativa (CCI) će, u interesu javnosti, podnijeti tužbu protiv odgovornih, za prikrivanje informacija, no nadamo se da do toga neće doći – kazala je tijekom izvanredne konferencije za novinare glasnogovornica CCI-a Ana Lučić na kojoj su predstavljene činjenice o djelovanju Vlade Hercegovačko–neretvanskog kantona na onemogućavanju cjelovitog uvida javnosti u njen rad.

„Dok Skupština Hercegovačko-neretvanskog kantona, ovih dana usvojenim programom svoga rada za 2018. godinu, odnosno njegovim sadržajem i procedurom u kojoj je usvojen, pokazuje transparentnost, otvorenost i uvažavanje mišljenja civilnog društva, dotle Vlada pokazuje zabrinjavajuću tendenciju potpunog zatvaranja, netransparentnosti i nedemokratičnosti“, naglasila je Lučić.

Dodala je kako Vlada HNK-a na analizu svog rada, od strane CCI-a, i prateće kritičke osvrte, reagira potpuno neprimjereno, u neskladu sa ozbiljnošću s kojom bi takva institucija, kako je kazala Lučić, trebala da djeluje, kao i u neskladu s normama karakterističnim za razvijanje demokratskog društva.

Obraćajući se medijima Lučić je naglasila kako je CCI u posljednjem izvješću zaključio da se redovne sjednice Vlade HNK-a, izvanredne i hitne nikada ne najavljuju, proračuni se usvajaju bez organiziranja široke javne rasprave, te kako informacije o primanjima članova Vlade nisu dostupne.

Ustvrdila je kako je u HNK-u, u prethodnom razdoblju, od strane Vlade zabilježeno kršenje i poslovnika i zakona, te kako je Vlada odlučila da probleme na koje CCI ukazuje, o njezinom radu, riješi tako, što će potpuno prekinuti dotok informacija javnosti.

„Naprosto, čini nam se da je već previše stvari kojim se ova zemlja sramoti pred prijateljima iz međunarodne zajednice. I rado bismo vidjeli odgovornost vlasti na djelu i njihovo izvršavanje svojih obveza bez vanjskog pritiska“, kazala je Lučić.

Istaknula je kako u demokratskim zemljama, navodeći kao primjer Hrvatsku, nikom ne pada na pamet da prikriva elementarne informacije o radu vlade, nego se sjednice vlade izravno prenose, a svi materijali i detalji o radu su dostupni javnosti.

„U BiH, međutim, postoje i oni koji još uvijek funkcioniraju po totalitarnoj matrici ‘tko nije s nama, taj je protiv nas’, i koji na objektivne analize i kritiku negativnih pojava unutar vlasti, reagiraju uvredama zabranama, netransparentnošću, cenzurom i pokušajima da se takve organizacije i pojedinci spriječe u svom radu, posvećenom interesima građana. Da nije potencijalno tragičan, čitav slučaj bio bi, naprosto, smiješan. Ali ne treba relativizirati i umanjivati moguće efekte nedemokratskog ponašanja“, zaključila je Lučić.

Fena/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE