BiHPrivredaDirektor Gorenja Franjo Bobinac: Za rast ekonomije povezujte entitete

Direktor Gorenja Franjo Bobinac: Za rast ekonomije povezujte entitete

Razgovarao Ajdin PERČO

Kao jedan od najiskusnijih slovenskih menadžera, izvršni direktor i predsjednik Upravnog odbora Gorenja Franjo Bobinac svoju je karijeru u ovoj firmi započeo davne 1986. godine.

Poznati proizvođač bijele tehnike i kućanskih aparata Gorenje je u periodu do 2016. godine izraslo u svojevrsnog giganta sa prihodima od 1,22 milijarde eura i to samo u 2015. godini. Bobinac je i član Upravnog odbora Samita 100 biznis lidera jugoistočne Evrope koji se ovih dana održava u Sarajevu. S njim smo razgovarali o ekonomskom razvoju BiH i čitave regije Zapadnog Balkana, te da li Gorenje planira investirati u BiH.

FAKTOR: Kakva su vaša očekivanja od Samita 100, te kakvu poruku šalje činjenica da je prvi put ovaj događaj organizovan u Sarajevu?

Bobinac: Ovo je peti Samit 100 i od samog početka cilj je bio ujedinjavati region pri čemu smo mi, poslovni lideri, učinili prve korake, a što su nakon toga slijedili i političari. Možemo biti ponosni da je ovo postao važan događaj koji BiH ugošćuje prvi put. Ovo je i simbolična gesta, ukazujući na to da je Sarajevo grad u srcu regiona kojem je data mogućnost i zadatak organiziranja događaja na ovako visokom nivou. Očekujemo da ovogodišnji Samit 100 nastavi misiju od prethodnih godina, te da se izgradi još više veza i partnerstava, ali i da privrednici u prisustvu političara razgovaraju o važnim temama poput infrastrukture, energije, zaštite okoliša, digitalizacije, pametnih gradova i niza drugih pitanja.

FAKTOR: Uporedo sa skupom privrednika, u Sarajevo stiže i veliki broj državnika u okviru političkog procesa Brdo Brijuni. Kako vi vidite vezu između politike i ekonomije u kontekstu privrednog rasta Zapadnog Balkana, ali i povremenih nacionalističkih ispada i agresivne retorike?

Bobinac: Kroz čitav period svog postojanja Samit 100 je išao u korak sa raznim drugim pozitivnim inicijativama u regionu, uključujući naravno i proces Brdo Brijuni koje podržava i Evropska unija. Problemi na Balkanu su sve samo ne jednostavni. Iako mi je teško za nekog tvrditi da podržava nacionalističku retoriku, možemo reći da postoje mogućnosti da se više fokusiramo na retoriku koja nas sve može ujediniti, a odlična prilika za to je i događaj Samit 100.

FAKTOR: Nedavno ste najavili širenje proizvodnog pogona Gorenja u srbijanskom gradu Valjevo kazavši “Gorenje gdje dođe, tu i ostane”. Da li možemo očekivati u budućnosti investiciju Gorenja u BiH poput onih od Argete i Perutnine Ptuj?

Bobinac: Trenutno su naši proizvodni kapaciteti locirani u Sloveniji, Srbiji i  Češkoj Republici. Strateški plan Grupacije Gorenje za period 2016-2020 ne predviđa izgradnju proizvodnih pogona u drugim područjima. Umjesto toga, radit ćemo na optimizaciji naših postojećih pogona.

FAKTOR: Vlasti u BiH provode niz ekonomskih mjera s ciljem poticanja privrednog rasta. Kao osoba sa bogatim iskustvom u ekonomiji, šta vi smatrate prioritetnim reformskim pravcima u tom kontekstu?

Vlasti u BiH trebaju raditi na uvezivanju entiteta u zemlji i izgradnji snažne infrastrukture neophodne za privlačenje stranih investicija. U vašoj zemlji ima mnogo vrijednih i obrazovanih osoba koje bi mogle raditi u nizu industrija. Uvjeren sam da razvoj jedne zemlje, ma koja god da bila, ne može biti posmatran izdvojeno te da fokus mora biti i na razvoju kompletnog regiona.

FAKTOR: Za kraj, gdje vidite Gorenje u narednih 5 do 10 godina?

Bobinac: U sljedećih pet godina, Gorenje će biti kompanija koja će ostvarivati više od 1,5 milijardi eura prihoda, kao što je predviđeno našim strateškim planom. Pored toga, u budućnosti ćemo se još više fokusirati na naše globalne brendove, ne samo u sektorima u kojima smo već sada prisutni, već i u premium segmentu. Dodatno ćemo raditi na podsticanju prodaje našeg premium brenda Asko, te ćemo povećati prodaju u Australiji, SAD-u i Bliskom istoku. Evropa će naravno i dalje biti naše najvažnije tržište, a vjerujem da ćemo ostvariti snažan proboj i na tržištu zapadne Evrope gdje možda trenutno nismo toliko jaki.

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE