BiHPolitikaDunović: Zakon o izbornim jedinicama je usporen, ali ne i zaustavljen

Dunović: Zakon o izbornim jedinicama je usporen, ali ne i zaustavljen

“Ta koalicija dovodi cijelu BiH u jedan vid blokade, jer ukoliko zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u Parlamentu FBiH ne bude usvojen, nejasno je kakva će biti provedba izbornih rezultata”, upozorava on.

Za potpredsjednika FBiH nije iznenađujuće što je dopredsjedavajući Doma naroda FBiH iz reda srpskog naroda Drago Puzigaća, inače član SNSD-a, podržao zahtjev predsjedavajuće ovog doma Lidije Bradare iz HDZ-a BiH za ocjenu vitalnog nacionalnog interesa na Prijedlog zakona o izbornim jedinicama i broju mandata u Parlamentu FBiH.

“Ovih zahtjevom zapravo se poručuje da su ugroženi interesi HDZ-a, a ne etnički interesi Hrvata kao konstitutivnog naroda. Zakon o izbornim jedinicama daje pravo svim građanima da budu birani u kantonalne skupštine kako bi došli u Dom naroda FBiH. To pravo se ovim zakonom Hrvatima daje u daleko većoj mjeri nego što to HDZ BiH i HNS žele”, ističe Dunović.

Ipak, kaže da je interesantna činjenica da je Puzigaća, kao dopredsjedavajući Doma naroda iz reda srpskog naroda, potpisao zahtjev, tvrdeći da je ugrožen etnički interes Hrvata. Klub Srba, dodaje, ne stoji iza njegovog potpisa.

Dunović podsjeća da je Klub Srba je zatražio smjenu Puzigaće sa mjesta dopredsjedavajućeg, te da je zatražio da ovaj zahtjev bude razmatran na redovnoj sjednici Doma naroda, koja je zakazana za 26. juli.

“Na toj sjednici jerovatno će biti izabran novi dopredsjedavajući, kako bi se Puzigaćin potpis na neki način anulirao i kako bi se ušlo u proces usvajanja ovog zakona”, navodi Dunović.

U razgovoru za Vijesti.ba, on naglašava kako je potrebno identifikovati i jasno definisati krivca u ovom slučaju.

S tim u vezi, podsjeća da je SDA stranka koja je prije tri godine pristala da SNSD uđe u federalnu vlast.

“Kada je Puzigaća imenovan, rekao sam da su HDZ, SBB i SDA uveli SNSD u federalnu vlast. Kada su HDZ i SDA tražili moju smjenu 2015. godine, nakon što je DF izašao iz vlasti u FBiH, rekao sam da neću podnijeti ostavku, između ostalog, zbog toga što neću dozvoliti da SNSD uđe u federalnu vlast. Nisam to dozvolio, niti je DF to nije dozvolio, ali SDA jeste. Za HDZ smo znali da će to dozvoliti. Nova koalicija u koju je, nakon izlaska DF-a, ušao i SBB, to je dozvolila rukama SDA i SBB-a. Time je njihova odgovornost za ono što se desilo u Domu naroda orgomna”, mišljenja je Dunović.

Na pitanje Vijesti.ba da li su predlagači zakona o izbornim jedinicama mogli predvidjeti mogućnost koju su Bradara i Puzigaća iskoristili, Dunović kaže da se pretpostavljalo koji su mogući scenariji po pitanju pokretanja vitalnog nacionalnog interesa.

“Prvi scenario je pokretanje pitanja vitalnog nacionalnog interesa preko dvije trećine kluba jednog naroda. U toj situaciji zakon nakon određenih koraka dolazi do Ustavnog suda FBiH. U scenariju koji je juče iskoristio HDZ BiH uz pomoć SNSD-a, ova instanca se zaobilazi. Ukoliko HDZ zaista smatra da ovaj zakon povređuje etničke interese Hrvata, onda su trebali ići sa procedurom da ovu problamatiku upute na Ustavni sud FBiH. Međutim, jasno je da oni smatraju da ovaj zakon povređuje prava HDZ-a, a ne Hrvata, pa su vješto izbjegli kategoriju Ustavnog suda u kompletnom procesu”, navodi potpredsjednik FBiH.

Dunović podsjeća da su DF i SDP krajem prošle godine uputili ovaj zakon u parlamentarnu proceduru, te da SDA nije došla na sjednicu Predstavničkog doma kada je ovo pitanje bilo na dnevnom redu.

“Tada sam rekao da se bojim da je SDA odustala od multietničke BiH. U toj mojoj izjavi mislio sam na dvije stvari. Prva je imenovanje Drage Puzigaće kao člana SNSD-a za dopredsjedavajućeg Doma naroda, mimo volje Kluba Srba koji je imao drugi prijedlog. Druga stvar je nedolazak na sjednicu na kojoj bi se pričalo o ovom zakonu, koji je pokazao da je SDA-u u tom momentu bilo u redu da se ide ka HDZ-ovim prijedlozima za Izborni zakon koji u potpunosti uništavaju multietnični princip ravnopravnosti svih građana i naroda”, naglašava Dunović.

Nakon ta dva koraka, ističe, SDA je promijenila politiku i podržala ovaj zakon.

“Međutim, očigledno da je prošlo previše vremena. HDZ je iskoristio mogućnost već imenovanog puzigaće i desilo se ovo što se desilo”, dodaje on.

Prema njegovim riječima, iz SDA divno poručuju da će Puzigaća biti smijenjen glasovima ove stranke.

“Međutim, zašto je glasovima SDA izabran? To je prvo pitanje”, smatra Dunović.

Takođe, mišljenja je da ne stoje tvrdnje HDZ-a BiH da se zakonom o izbornim jedinicama vrši pravno nasilje nad Ustavom BiH, ustavno-pravnim poretkom i gotovo svim institucijama.

“Zakonom o izbornim jedinicama daje se mogućnost svim građanima i svim konstitutivnim narodima da budu birani. Ne znam kakvo je to nasilje, ako dajemo svakom građaninu pravo da bude biran i ako radimo onako kako je Venecijanska komisija potvrdila, a to je da se radi o demokratskom procesu koji su u skladu sa Poveljom EU”, navodi Dunović.

Kako ističe, predloženi zakon omogućava evropski put BiH.

“HDZ uporno tvrdi je stvar potrebno vratiti u proceduru u Parlament BiH. Međutim, ovo nije Izborni zakon, nego obaveza Federalnog parlamenta da usvoji zakon o izbornim jedinicama i broju mandata. To ovaj parlament nikada nije uradio, a ima obavezu da to uradi svake četiri godine. HDZ BiH potpuno zamjenjuje tezu. Dovodi hrvatski narod u poziciju da im oduzima pravo da budu birani u Sarajevu, Tuzli ili Goraždu, a analogno tome zabranjuje se Bošnjacima da budu birani u Stocu ili Mostaru”, upozorava Dunović.

Odgovarajući na pitanje da li postoji šansa da predloženo zakonsko rješenje, uprkos novonastaloj situaciji, bude usvojeno do oktobarskih izbora, potpredsjednik FBiH kaže da je to teoretski izvodivo i da bi se moglo desiti.

“Zakon je usvojen u Predstavničkom domu. Čak i ako se ne usvoji u Domu naroda do izbora, može se usvojiti u određenom kraćem roku nakon izbora, te da se po tom zakonu izvrši provedba rezultata”, dodaje Dunović.

Stoga zaključuje da mjesta za optimizam ima, jer, kako kaže, proces jeste usporen, ali nije zaustavljen.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE