SvijetRegijaEK bez dodatnih kriterijuma za Crnu Goru

EK bez dodatnih kriterijuma za Crnu Goru

On je na konferenciji u Podgorici poručio da je u ovom trenutku teško izračunati koliko će Crnu Goru koštati proces pristupanja EU, javlja Anadolu Agency (AA).

Ministarstvo evropskih poslova organizovalo je danas prezentaciju publikacije “Pregovori o pristupanju EU: Analiza mjerila za Crnu Goru kroz poređenje s mjerilima za Hrvatsku i Srbiju”, urađenu u okviru projekta “Jačanje kapaciteta crnogorske uprave za proces pristupanja EU i instrument IPA II” koji finansira Evropska unija.

Ministar Pejović je poručio da u poglavljima 23 i 24, koje Crna Gora treba da dopuni do 2019. godine, nema dodatnih kriterijuma i pitanja.

“Nama je cilj da ove godine u potpunosti ispunimo 83 privremena mjerila, kako bismo dobili završna. To će biti novi kriterijumi, koji će biti neophodni da bi se zatvorila poglavlja”, pojasnio je Pejović.

Podsjetivši da je Crna Gora privremeno otvorila 30 od 33 pregovaračka poglavlja, Pejović je istakao da očekuje da će završna mjerila biti bilans rezultata.

“Dakle, taj praktični, konkretni rezultat koji institucije sistema treba da postignu na osnovu zakonodavstva koje je već izmijenjeno”, precizirao je Pejović.

On je podsjetio da je do sada preko 70 zakona izmijenjeno, i da je ostalo još nekoliko, u oblasti temeljnih prava i pravosuđa.

“I to je to. Dakle, ne postoji ništa što bi bilo dodato u odnosu na ono što smo dobili krajem 2013.”, rekao je Pejović.

On je kazao da nije vidio novu Strategiju EK i da ne zna kako će izgledati njena posljednja verzija.

Šefica Pregovaračkog tima Srbije za pristupanje EU Tanja Miščević kazala je da vlade Crne Gore i Srbije nisu konsultovane prilikom izrade Strategije.

“Naravno da smo se potrudili da pričamo s državama članicama i institucijama EU, ali nas niko, prije svega mislim mislim na EK koja piše dokument, nije pitao ni šta očekujemo od strategije. Malo sam frustrirana time da smo partneri, a da nismo ni konsultovani”, dodala je Miščević.

Profesorica Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Podgorici Gordana Đurović upitala je da li se radi finasijski račun procesa pristupanja, odnosno koliko to košta.

Pejović je kazao da je teško raditi finansijsku procjenu procesa pristupanja, jer je on izuzetno dug i razvučen.

Član Pregovaračke grupe Hrvatske za poglavlja 23 i 24 Kristijan Turkalj kazao je da oni u Hrvatskoj nisu imali proračune.

“Sve zavisi od toga šta ćete računati i kako. Ali ono što je bitno je ta dobit. Sjedite za stolom gdje se definišu politike, možete puno bolje odlučivati o budućim strategijama i voditi računa o svojim intereseima. Drugo, sredstva kroz IPA se multipliciraju u takvim iznosima da se morate dobro potruditi da ih apsorbujete”, kazao je Turkalj.

Kako je saopšteno na prezentaciji, cilj publikacije je da uporednom analizom mjerila koje su tri države dosad dobile pokaže način i pristup u pregovaranju EU u posljednjim proširenjima.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE