SportKošarkaFenerbahce eliminisao aktuelnog prvaka, Laboral bolji od Panathinaikosa

Fenerbahce eliminisao aktuelnog prvaka, Laboral bolji od Panathinaikosa

Laboral Kutxa savladala je kao gost ekipu Panathinaikosa (84:75), pa je ukupnim rezultatom 3:0 plasirala se na završni turnir u Berlinu. Gosti su u prvih 20 minuta pružili nešto bolju igru, pa su na odmor otišli sa pet poena prednosti (42:37).  U trećoj čertvrtini razigrali su Janković i Elliot, koji su svojim koševima u potpunosti vratili u život domaći sastav. Na ulasku u posljednji period izabranici Aleksandra Đorđevića imali su zaostatak od samo pola koša (56:55). Ipak, kada su trebali najviše da pruže košarkaši Panathinaikosa su poptuno posustali, što je rival iskoristio i tako došao do treće pobjede u četvrtfinalnoj seriji, odnosno plasmana na Final Four. Najbolji pojedinac u redovima Laboral Kutxe bio je Darius Adams sa 24 pogotka, a u sastavu Panathinaikosa istakao se Miroslav Raduljica sa 13 koševa. Košarkaši Barcelone došli su nadomak plasmana na Final Four nakon što su na svom terenu savladali ekipu Lokomotiv Kubana. Španski tim slavio je rezultatom 82:70, pa je tako poveo sa 2:1 u četvrtfinalnoj seriji Eurolige. Gosti su odigrali na visokom nivou u prvoj četvrtini, te su ovaj period igre riješili u svoju korist rezultatom 23:19. Snažan odgovor stigao je u narednih 10 minuta kada je Barcelona sjajnom odbranom natjerala Kuban na mnogobrojne greške, što je rezultiralo potpunim preokretom (42:36). Svoju nadmoć Španci su pokazali i u trećoj četvrtini (19:14), da bi u nastavku rutinski priveli susret kraju. Domaćina je do pobjede predvodio Alex Abrines sa 25 koševa, dok je kod gostiju najefikasniji bio Anthony Randolph sa 16 poena. Naredna utakmica takođe će se odigrati u Barceloni, i to u četvrtak sa početkom od 20.45 časova.
Košarkaši Fenerbahčea su se potpuno zasluženo plasirali na Final Four Eurolige, koji se igra u Berlinu. Tim iz Istanbula je kao gost savladao ekipu Real Madrida rezultatom 75:63, čime je došao do ukupne pobjede od 3:0 i plasmana u samu završnicu ovog takmičenja. Fener je na startu utakmice nagovijestio da je stigao po pobjedu, a na odmor je otišao s prednošću od 30:27. Odluka o pobjedniku meča u Madridu pala je u drugom poluvremenu, tačnije u trećoj četvrtini koju su košarkaši Fenerbahčea riješili u svoju korist sa 24:13 i tako stigli pred vrata pobjede. U posljednjoj dionici, ekipa Željka Obradovića kontrolisala je tempo i rutinski privela meč kraju, te proslavila veliku pobjedu i ‘metlu’ protiv još uvijek aktuelnog prvaka Evrope, koji će biti onemogućen da brani titulu osvojenu u prošloj sezoni. Najefikasniji igrač utakmice bio je sjajni Bogdan Bogdanović sa 17 ubačenih poena, a zanimljivo je da je sve postigao u drugom poluvremenu. U ekipi Fenera istakli su se još Udoh sa 15, Dixon sa 14 i Datome sa 13 poena. U ekipi poraženog Real Madrida, najbolju partiju pružio je Sergio Rodriguez koji je ubacio 15 poena, dok je Gustavo Ayon dodao jedan poen manje. Fenerbahče će se u polufinalu Eurolige u Berlinu sastati sa Laboral Kutxom, dok će drugi polufinalni par činiti CSKA i pobjednik iz duela Barcelone i Lokomotiva.