ZDKGaranović: Hiperprodukcija maline ugrozila regularne proizvođače!

Garanović: Hiperprodukcija maline ugrozila regularne proizvođače!

Predstavnici udruženja malinara susreli su se jučer s ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Zeničko-dobojskog kantona, Himzom Smajićem, očekujući njegovu podršku u zahtjevima poljoprivrednih proizvođača, u vezi sa niskom cijenom otkupa maline i generalno lošim odnosom državnih organa prema ovoj strateški važnoj grani privrede.

“Imamo podršku kantonalnog ministra poljoprivrede, ali ono što svi očekujemo je odgovor federalnog ministra, Šemsudina Dedića, do kojeg lakše dolaze neformalne grupe malinara, nego registrovani proizvođači”, kaže predsjednik Udruženja poljoprivrednika Zeničko-dobojskog kantona, Sedin Biogradlija, dodajući da se u federalnom budžetu za zaštitu malinarstva ne izdvajaju nikakva sredstva.

Od ministra poljoprivrede Federacije BiH očekuje se intervencija s ciljem zaštite proizvodnje i proizvođača.
Nakon što se malinarstvo i zvanično proglasi strateškom granom privrede, voćari će moći očekivati intervenciju države, poput određivanja minimalne cijene otkupa. Sadašnju malinari smatraju uvredljivom, iako svjesni da njihov položaj u konačnici određuje tržište. Zato zahtijevaju zaštitu svih u lancu proizvodnje. Prekjučer su malinari iskazali nezadovoljstvo zbog teškog položaja, simbolično bacajući dio prinosa ili ih dijeleći besplatno.

“Neko je svjesno ili nesvjesno lagao malinare, govoreći da će se prodati sve što se proizvede. Sada se malina nekontrolisano proizvodi, a mi moramo pogledati istini u oči!”, ističe Mujo Garanović, potpredsjednik Udruženja poljoprivrednika Zeničko-dobojskog kantona.

“Hiperproizvodnja maline, kojom se sada bavi i veliki broj neregistrovanih proizvođača, ugrozila je položaj i proizvođača i otkupljivača. Neformalne grupe malinara, koje šire dezinformacije po društvenim mrežama, ugrožavaju konkurentnost i kvalitet voća”, dodaje Garanović.

Podršku poljoprivrednicima iskazao je jučer kantonalni ministar poljoprivrede, Himzo Smajić. On je istakao da je u programu podrške poljoprivrednoj proizvodnji za 2017., od ukupno dva i po miliona, skoro 30 posto sredstava predviđeno za podršku malinarstvu i otkup maline.
“Ne mogu govoriti o cijeni, jer se ona formira između proizvođača i otkupnih stanica, ali mi ćemo poduzeti sve da se prilagodimo potrebama malinara i pozivam ostale nivoe vlasti da učine isto”, kaže ministar poljoprivrede, Himzo Smajić.

Na području Zeničko-dobojskog kantona od proizvodnje malina živi blizu dvije hiljade porodica. Trenutno, samo u Zeničko-dobojskom kantonu, mjesečno se proizvede oko dvije i po hiljade tona maline. Ocjenjuje se da malinarstvo danas čini više od 50 posto ukupne poljoprivredne proizvodnje u Bosni i Hercegovini.

 

 

Visoko.co.ba/Rtvze.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE