ZDKINZ Zenica: Leptospiroza je zarazna bolest koju izaziva bakterija koja se sa...

INZ Zenica: Leptospiroza je zarazna bolest koju izaziva bakterija koja se sa zaraženih životinja može prenijeti na ljude

Leptospiroza je zarazna bolest koju izaziva bakterija koja se sa zaraženih životinja može prenijeti na ljude. Ova bolest napada mnoge domaće i divlje životinje. Za čovjeka su najčešći izvori zaraze domaće životinje (svinje, goveda, konji, psi, mačke i drugi) i glodari, naročito štakori i miševi. Zaraženi glodari izlučuju uzročnike doživotno.

Zaražene životinje izlučuju bakterije u vanjsku sredinu najviše mokraćom, ali i drugim izlučevinama (plodova voda, mlijeko, slina), a leptospire se nalaze i u tkivima zaraženih životinja. Bakterije mogu preživjeti u vanjskoj sredini nekoliko sedmica do nekoliko mjeseci, naročito ako se nalaze u vodi stajaćica i lokvi, naročito ako je vrijeme toplo i vlažno.

Čovjek se zarazi direktno kontaktom sa mokraćom, tkivima i drugim izlučevinama zaraženih životinja ili indirektno vodom, hranom, tlom i predmetima koji sadrže mokraću i izlučevine zaraženih životinja, najčešće kroz male povrede na koži.

Najviše obolijevaju ljudi na selu, rudari, ribari i radnici u klaonicama ali, zaražavanje se može desiti i kupanjem u kontaminiranoj vodi (voda u koju su mokrile zaražene životinje).

Znaci oboljenja su povišena temperatura, groznica, bolovi u listovima i leđima, upala očiju. Kod nekih osoba, bolest se završi u ovom stadiju, a kod nekih dolazi do pogoršanja sa upalom bubrega, jetre, pluća, probavnih organa i promjenama na koži. Ako se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi, može završiti smrtno.

Iz Službe za epidemiologiju Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), ističu da je potrebno poduzimati mjere da bi se zaštitili od ove bolesti:
– Veterinarski nadzor nad domaćim  životinjama.
– Izdvajanje zaraženih životinja, vakcinacija.
– Borba protiv glodara deratizacijom i higijenskim mjerama (fizička zaštita prostora, naročito onog u kojem se drži hrana, higijensko uklanjanje otpada).
– Poboljšavanje higijenskih mjera u okolini što onemogućuje održavanje uzročnika u vanjskoj sredini.
– Nošenje adekvatne radne odjeće i obrada i zaštita povrijeđene kože.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE