BiHPolitikaJasmin Ahić za N1: Sve dok budemo osjećali strah, oni će pobjeđivati

Jasmin Ahić za N1: Sve dok budemo osjećali strah, oni će pobjeđivati

Ovaj vikend protekao je u terorističkim napadima, pa ćemo se još jednom zapitati u kakvom svijetu danas živimo. 2016. godina koja je na izmaku, obilježena je strašnim scenama iz evropskih i svjetskih gradova.

Tim povodom gost Dana uživo bio je profesor Jasmin Ahić sa Fakulteta sa kriminalističkih nauka u Sarajevu.

Novi teroristički napadi u svijetu, a u subotu ponovo je meta napada bio Istanbul.

Ovo je globalni problem. Bez obzira na globalni problem reflektira se nažalost i lokalno. Ova regija u fokusu teorristčkihj prijetnji, ali ne treba bježati od činjenice da cijela regija imaju pojačanu dozu izvora ugroženosti od teroristčkih aktivnosti. Nismo visoko na toj ljestvici. Mi se nalazimo u nekom srednjem nivou u kojoj sve svjetske relevantne institucije BiH i regiju stavljaju u dio koji nije opterećen teroristčkim aktivnostima i velikim oblicima ekstremizma uopće“, kazao je Ahić.

Ahić je kazao da je najozbiljnija tvrdnja Mektića da se problemu terorizma ne treba prilaziti sa dnevnopolitičkih i opskurnih informacija.

Mi smo član antiterorisčke koalicije, na državnom nivou imamo udarnu grupu za borbu protiv terorizma. Samo relevantni podaci su oni koji se trebaju uzimati u obzir. Ako dođe do suprotne situacije onda ćemo imati probleme koji će strane agencije dovesti pod pritisak. Koristiti takve netačne informacije u političke svrhe je loše i treba ih se kloniti.”

Nastaviti borbu po evropskim gradovima i vršiti napade. Je li moguće to spriječiti ?

Razne terorističke organizacije koriste razne metode za ostvarenje ciljeva. Nekima je cilj da unesu što više panike, drugima je cilj što veći broj žrtava policijskih službenika. To otvara prostor za veliki sigurnosni problem. Terorizam nema granica, on je regionalni i kontinentalno uvezan. Sigurnosne službe su donekle kapacitirane u dijeljenju informacija“, kazao je Ahić.

S obzirom da se u Evropi desilo nekoliko terorističkih napada:Brisel, Nica, Turska nekoliko puta, Njemačka, da li to šalje poruku da policije u zemljama EU ne shvataju ozbiljno prijetnju ili su u pitanju informacije?

Problem je u velikom obimu i mogućnostima unutar jedne slobodne zone kao što je EU. Ona je toliko slobodna, toliko su demokratski principi da bez kvalitetne razmjene informacija pratiti, nadzirati, presjeći ako naprimjer možete ući u Hrvatsku, a zatim bez ikakve kontrole završiti u Njemačkoj. Sve dok mi budemo osjećali strah oni će pobjeđivati. Kada budemo svjesni da se terorizam dešava onda njihovi alati i mehanizmi padaju u vodu i njihova će borba biti sve manja i manja“, dodao je.

Francuska, Belgija i Njemačka ima veliki broj građana koji prakticiraju islam. Smatrate li da upravo ovakva percepcija može izroditi više onih koji će otići na stranu ISIL-a?

Demokratska vrijednost jeste da je radikalizam dopušten, imamo takve stranke, za razliku od ekstremizma. Dolazi do stereotipizacije čitave populacije i religije, što je veoma loše. Ali u EU i svijetu postoji jak diskurs u kome građanstvo i javnost dolazi u situaciju da se bori protiv toga jer je cilj ekstremista upravo to pa kažu ‘vidite šta vam ta Evropa donosi’. Time imaju mogućnost da vrbuju i regrutuju one koji su labilni i nemaju dovoljno znanja o islamu kao religiji. Malo se zna o terorizmu i načinu na koji dolaze u poziciju da vrbuju nekog mladog i promjene mu način razmišljanja“, mišljenja je Ahmić.

Kako ocjenjujete naše kapacitete u borbi protiv terorizma?

Osim stvari koje javnost vidi postoje i ono što javnost ne treba vidjeti, a to je da postoji mnogo rada u sprečavanju potencijalnih terorističkih aktivnosti i pojava. Smanjiti uzroke i mogućnosti da neko bude terorista ili bude vrbovan, to je uspjeh. Naše sigurnosne agencije su vrlo dobro pozicionirane, samo je problem sistem uvezanosti i koordinacija između njih samih. Maksimalne sigurnosti nema nigdje, pa ni u BiH odnosno regiji. Cilj treba biti minimiziranje želje za terorističkim aktima“.

(N1/Visoko.co.ba)


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE