SportKošarkaKošarkaši BiH poraženi i od Belgije

Košarkaši BiH poraženi i od Belgije

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Antwerpu od selekcije Belgije rezultatom 79:77, čime je završila nastup u grupi E sa omjerom 2-4. U prvom poluvremenu se odvijala manje-više ravnopravna utakmica, ali je naš tim većinom jurio rezultat. U prvoj četvrtini je BiH samo dva puta imala prednost (2:0 i 5:2), a nakon prvih 10 minuta rezultat je bio 19:18 za domaći tim. Belgijanci početkom druge četvrtine prave veliku seriju i dolaze na +10 (30:20), ali se naši momci napokon bude iz krize i vraćaju se u meč. Sustizala je BiH prednost Belgije, imala i nekoliko prilika da izjednači ili povede ali su domaći ipak na pauzu otišli s prednošću 39:37.

Tradicionalno kritična treća četvrtina još jednom se ispostavila tačnom za bh. tim, koji je na samom startu drugog poluvremena naglo popustio pa su Belgijanci brzo stigli do dvocifrene prednosti. Išla je domaća selekcija i na +16 (59:43), ali su se naši momci vratili. Krajem treće četvrtine, BiH je preko Atića pogodila tek drugu trojku na večerašnjoj utakmici a u četvrtu dionicu se ušlo pri rezultatu 62:55. Iako sredinom treće dionice ništa nije ukazivalo na to, u posljednjoj četvrtini se vodila prava drama. BiH se postepeno vraćala u igru, uspjela je pogoditi i neke zahtjevne šuteve i na dva minuta do kraja utakmice stigla na samo -2 (75:73). Uslijedio je period u kojem su obje selekcije promašile po nekoliko zicera, a na 25 sekundi do kraja utakmice Belgija je otišla na +4, ali nakon toga Atić pogađa trojku za samo -1. Kikanović je potom imao dva slobodna bacanja za produžetak, ali je promašio drugo. Belgijanci su nakon toga pogodili jedno slobodno bacanje, a naš tim je imao 1.6 sekund za posljednji napad. Kikanović je probao za tri, ali je promašio i ostalo je 79:77.

Najefikasniji u redovima našeg tima bio je Elmedin Kikanović sa 24 poenom, dok je Edin Atić utakmicu završio sa 16 poena. Belgijance su sa po 20 poena predvodili Van Rossom i Kesteloot. Svakako da uzroke poraza ponajviše treba tražiti u katastrofalnom izvođenju slobodnih bacanja – 19/36, što je u procentima samo 52%. BiH je večeras pogodila i samo četiri trojke, ali nije puno pokušavala – tek deset puta. Uprkos porazu, BiH je izborila plasman u treću rundu kvalifikacija ali tamo ide s omjerom 2-4 čime su smanjene šanse za plasman na Svjetsko prvenstvo. Naša reprezentacija će u borbi za SP igrati u grupi sa Francuskom (6:0), Češkom (5:1), Rusijom (3:3) , Finskom (3:3) i Bugarskom (2:4). Plasman na Mundobasket će izboriti tri prvoplasirane selekcije, a BiH neće igrati protiv timova s kojim je već odmjerila snage (Francuska i Rusija).