SportKošarkaKošarkašice RMU Banovići osvojile titulu prvaka BiH

Košarkašice RMU Banovići osvojile titulu prvaka BiH

Košarkašice RMU Banovića nove su šampionke Bosne i Hercegovine. One su večeras na svom parketu u trećem meču finala prvenstva naše zemlje savladale Play Off nakon produžetka rezultatom  i sa ukupnih 3:0 došle su do naslova najboljih. Domaće košarkašice nošene velikom podrškom sa tribina dobro su ušle u meč i povele su sa 6:0. Međutim, gošće iz Sarajeva nisu dopustile da se Banovići previše odvoje, potpuno su preuzele kontrolu nad utakmicom i rezultatom, pa su nakon deset minuta igre sarajevske košarkašice imale šest poena prednosti, 20:26. I drugi period bolje otvaraju domaće igračice. Novom serijom od 7:0 preuzimaju vodstvo koje međutim nije dugo potrajalo. Play Off je ponovo bolji tim u ostatku ovog dijela igre i na odmor izabranice Gorana Loje odlaze sa pet poena prednosti, 37:42. Treća dionica donosi rezultatsku klackalicu. Ekipe su se smjenjivale u vodstvu, Banovićanke su za nijansu bolje odigrale ovaj period i u posljednjih deset minuta se ušlo neriješenim rezultatom, 56:56. Sredinom igre u odlučujućoj dionici Play Off trojkom Rishonde Napier odlazi na osam poena razlike (56:64), ali domaće košarkašice nisu imale namjeru da tek tako prepuste pobjedu gošćama. Uslijedile su tri uzastopne trojke fantastične Maide Rahmanović i RMU ponovo dolazi do prednosti od 65:64 i uslijedila je zaista uzbudljiva završnica. Danira Musić je pogodila jedno bacanje na 20 sekundi do kraja za novu prednost Banovića 69:68, da bi zatim Nedžla Kovačević pogodila za prednost gostiju uz dodatno bacanje za 69:71. Zadnji napad imale su domaće igračice. Odlučile su se pokušati izboriti produžetak i to su uspjela, a utakmicu u dodatnih pet minuta odvela je Dženita Ikanović poenima za 71:71. I u dodatnih pet minuta viđena je zaista uzbudljiva košarka. U ključnim trenucima domaće košarkašice su odigrale dosta dobro i na kraju su prelomile ovaj meč u svoju korist za veliko slavlje i osvajanje šampionske titule. Najefikasnija u pobjedničkom timu bila je Danira Musić sa 23 poena i 17 skokova, Maida Rahmanović je dodala 18, dok je kod Play Offa Jovana Marković ubacila 21 poen.