SportDržavni TimKvalifikacije za SP 2018: Belgija porazila bh. Zmajeve sa visokih 4:0

Kvalifikacije za SP 2018: Belgija porazila bh. Zmajeve sa visokih 4:0

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je gostovala kod reprezentacije Belgije u drugom kolu kvalifikacija za plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Slavila je Belgija rezultatom 4:0.

Selektor Bosne i Hercegovine Mehmed Baždarević odlučio se večeras za nešto drugačiji sastav u odnosu na utakmicu protiv Estonije, a priliku za debi je dobio Mato Jajalo.

Prvih 15 minuta utakmice nije nam ponudilo baš ništa, a prvo uzbuđenje smo vidjeli u 18. minuti. Bičakčić je uputio katastrofalan povratni pas prema Begoviću, koji na sreću uspijeva izbiti loptu ispred Mertensa. Samo minutu nakon toga su zaprijetili i naši reprezentativci. Lopta se odbila do Medunjanina koji je šutirao s 15 metara, ali je lopta otišla visoko preko gola.

U 21. minuti igru je morao napustiti Jordan Lukaku zbog povrede, a zamijenio ga je Ciman.

Pet minuta nakon toga Belgija stiže do prednosti. Meunier je ubacio, a Spahić je sjajno pogodio, no nažalost vlastitu mrežu. Tri minute nakon toga domaći stižu do novog pogotka preko hazarda, kojeg je uposlio Mertens nakon greške debitanta Jajala.

Drugi gol Belgijanaca je potpuno ‘uništio’ našu reprezentaciju, koja nakon toga nije uspjela napraviti bilo šta vrijedno pomena. Pred sami kraj poluvremena domaći prave još jednu sjajnu šansu, ovaj put preko Carrasca i Mertensa, no Begović je uspio spasiti svoju mrežu, pa se na pauzu otišlo rezultatom 2:0.

Početak drugog poluvremena je pripao Zmajevima, koji su počeli igrati nešto bolje u odnosu na ono što smo gledali u prvom. Jajalo je šutirao u 52. minuti s nekih 20 metara nakon što se lopta odbila do njega nakon kornera, ali nije bio precizan. U tom periodu smo izveli nekoliko vezanih kornera, no nismo uspjeli poentirati.

Ono što nama nije uspjelo iz kornera, uspjelo je Belgijancima. Mertens je odlično uposlio Alderweirelda, koji atraktivno petom postiže pogodak za 3:0.

U 66. minuti nevjerovatan promašaj napadača Belgije. Carrasco je sjajno poveo kontranapad Belgije, izašao je sam ispred Begovića, a onda nesebično uposlio Lukakua, koji nije uspio pogoditi ‘prazan’ gol s nekoliko metara. Samo minutu nakon toga Carrasco odlično šutira s vrha kaznenog prostora, ali Begović sjajno brani.

Već u idućem napadu na drugoj strani Đurić pogađa prečku, što je bila najbolja šansa za našu reprezentaciju. U 80. minuti Belgija dolazi do četvrtog gola. Šutirao je Lukaku, a lopta se odbila od Zukanovića i završila u mreži Begovića. Ostalo je do kraja susreta 4:0 za Belgiju.