ZDKKulturaMaglajska tvrđava i džamija Kuršumlija - vrijedni spomenici i čuvari bh. historije

Maglajska tvrđava i džamija Kuršumlija – vrijedni spomenici i čuvari bh. historije

Prvo što će Maglajlije ispričati o svome gradu jesu različite legende o imenu ovoga bosanskohercegovačkoga grada…

Najpoznatija je ona koja kaže da je ime dobio po gustoj magli koja je obavijala utvrdu na brdu iz koje je kasnije nastao Maglaj.

Utvrda se kao i mnoge druge slične namjene i vremena nastanka zove Gradina. Tvrđava je nastala u 13. vijeku i to je prva srednjovijekovna utvrda, koju su kasnije dograđivali Turci.

Kao srednjovjekovna utvrda Maglaj se prvi put spominje 1408. godine u povelji ugarskog kralja Sigismunda. Pod Osmanlijama Maglaj se prvi put spominje u jednom defteru iz 1485. godine, i to kao nahija tvrđave Maglaj.

Tvrđava Gradina sastoji se od 5 kula: Širbegova ili Kapi kula, Dizdareva ili južna kula, Branič kula, Kapetanova ili sjeverna kula, sahat-kula. Smatra se da je u sahat-kuli nekad bio zlatni čan, odnosno zvono. Međutim, to nikada nije potvrđeno. Mnogi kažu da se to smatralo jer su se njegovi “otkucaji samo stapali sa zlatastim odbljescima predvečerja u maglajskom akšamu”.

Tvrđava Gradina proglašena je nacionalnim spomenikom 2005. godine. 

Na fotografijama i videu koje vam donsonimo možete vidjeti, osim Gradine, i džamiju Kuršumliju.

Džamija Kuršumlija, u neposrednoj blizini Gradine, jedan je od najljepših spomenika osmanskog perioda u našoj zemlji.

Džamiju je izgradio Ali-paša Kalauz, a u narodu je poznata kao Kuršumlija jer je pokrivena olovom.

Kako je napisao historičar Ćiro Truhelka: „Njome bi se mogao ponositi svaki veliki grad…“

Da je stvarno tako, pogledajte u videu koji potpisuje  Dron.ba.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE