SportNogometFOTO&VIDEO - Visočani stigli do pobjede u dramatičnom finišu derbija: NK Bosna...

FOTO&VIDEO – Visočani stigli do pobjede u dramatičnom finišu derbija: NK Bosna – FK Rudar 2:1

KRAJ UTAKMICE: U ovim trenucima glavni arbitar susreta Topalović označio je kraj komšijskog derbija koji su, u okviru 10. kola Prve nogometne lige FBiH, igrale ekipe NK Bosna Visoko i FK Rudar Kakanj.

Derbi koji uvijek pobudi veliku pažnju javnosti danas je napunio tribine stadiona u Lukama, a gledaoci su imali priliku da od prve do, bukvalno, posljednje sekunde uživaju u igri obje ekipe.

Nešto bolji su u ovom slučaju bili Visočani koji su uspjeli stići do dva pogotka, za razliku od jednog koliko su uspjeli postići Kakanjci.

Domaći nogometaši su, od samog početka susreta, imali inicijativu na svojoj strani te su već u prvih pet minuta uspjeli da kreiraju jednu stopostotnu šansu, koja je ih je zamalo dovela do ranog vodstva. U nastavku prvog poluvremena nekako su se šanse i snage izjednačile te smo prvih pola sata igre gledali podjednaku igru obje ekipe koje traže svoje prilike. Ipak, u posljednjih 15-ak minuta prvog dijela Visočani su ubacili u brzinu više i dopustili nekoliko prilika gostima, a onda vješto iskoristili to što su svi nogometaši iz Kaknja u napadu da, u 37. minut, iz kontranapada postignu pogodak.

Strijelac je bio Kovač, a najzaslužniji igrač i asistent kod postizanja prvog pogotka Bosne bio je Mujezinović.

U takvom duhu završen je i prvi dio utakmice, a sam kraj nije ponudio neka uzbuđenja, osim što je nogometašima iz Kaknja poništen jedan pogodak zbog offsidea.

Drugo poluvrijeme gostujući nogometaši otvorili su nešto agresivnije, pokušavši da stignu do izjednačenja, a možda i preokreta, što bi im pomoglo u održavanju na samom vrhu tabele u prvenstvu. Ipak, Visočani su bili neumoljivi i odbrana je radila svoj posao solidno, te protivnički igrači nisu mogli učiniti ništa više osim uputiti šuteve izvana. Ipak, jedan takav šut šokirao je cijele tribine, koje su nakratko zanijemile, jer je Hajdarović u redovima Rudara uspio pronaći rupu u odbrani Bosne. U 82. minuti ovaj kakanjski nogometaš uspijeva doći na ivicu šesnaesterca Bosne i postići pogodak za izjednačenje.

No, ni Visočani nisu očajavali, nego su munjevito reagovali, te samo tri minute kasnije na drugom kraju terena Papaz natrčava na odbijenu loptu i uspijeva pogoditi za novo vodstvo visočke ekipe.

Do kraja utakmice trajala je borba pred oba gola, te je posebno nekoliko izglednih šansi imala ekipa Rudara, ali ipak nije im uspjelo za rukom da odnesu barem jedan bod sa stadiona u Lukama.

Bosna je tako upisala drugu vezanu pobjedu, ostvarivši sjajan trijumf, koji joj može pomoći i u nastavku sezone. Rudar je, s druge strane, prvi put ove sezone poražen baš u Visokom, te će biti upitna njihova forma u nastavku prvenstva, kada je riječ o kratkoročnim procjenama.

Naredno kolo Visočani će putovati u Banoviće, na gostovanje kod ekipe Budućnosti, gdje ih očekuje još jedan težak zadatak koji, sigurni smo, izabranici trenera Dedića mogu ispuniti ukoliko bude, kao danas, postojalo htijenje da se utakmica odigra na vrhunskom nivou.

Završeni su i ostali susreti koji su se danas igrali u okviru 10. kola Prve lige FBiH, a postignuti su sljedeći rezultati:

Goražde – Velež 0:0,
Čapljina – Orašje 1:1,
Zvijezda – Radnički 2:0,
Travnik – Jedinstvo 1:0.

Ovim trijumfom, drugim vezanim, Visočani su se vratili na drugo mjesto tabele, sa samo jednim bodom zaostatka za prvoplasiranim Orašjem, koje je danas remiziralo sa Čapljinom. To su zaista lijepi razlozi za slavlje, jer osim velike pobjede, koja je još veća kada je riječ o komšijskom derbiju, Bosna može biti zadovoljna i velikom pobjedom na tribinama. Pune tribine stadiona i publika koja mirno i dostojanstveno navija za svoj tim zaista mogu biti ponos visočkog kluba, sada u vrijeme kada se nogomet vraća u punom kapacitetu ponovo na stadion u Lukama.

Bilo je to sve za danas i mi ovim informacijama završavamo naš prenos. Sa vama su bili vaši komentatori Senad Hajlovac i Enes Hodžić, a mi vam želimo ugodan ostatak dana uz srdačan sportski pozdrav, kao i uz fotogaleriju fotografija sa utakmice i video slavlja nakon završene utakmice u Lukama.

Prijatno!

92’ – Mnogo dešavanja na terenu u posljednjih sedam-osam minuta i zaista je teško, pred sam kraj utakmice pratiti sve to što se dešava. Hrelja u redovima Bosne je ležao kratko na travi, te će to produžiti utakmicu koju minutu zasigurno. Nakon toga on je napustio na teren i pri ponovnom ulasku sudija ga je zadržavao nekoliko minuta, na opće negodovanje tribina.

Cana samo što je ušao uspio je zaraditi žuti karton.

A u ovim trenucima, Kovač je imao sjajnu priliku da dokrajči Rudar, ali lopta odlazi pored gola.

90’ – Sami finiš utakmice je u toku, te kako bi uštedio malo vremena svojoj ekipi trener Dedić vrši izmjenu u ovim trenucima. Van terena izlazi Čiva, a umjesto njega na teren će utrčati Cana.

U međuvremenu igrači Rudara su zaradili još jedan žuti karton, a kažnjen je Kobilica, koji je u igru ušao u drugom dijelu susreta.

88’ – Veoma malo vremena je ostalo do kraja same utakmice, a Rudar pokušava da dođe do barem jednog boda u Visoko. Boda koji im je zamalo izmakao u posljednjih nekoliko minuta.

Upravo tako stvaraju prilike, te su izveli i jedan korner u nastavku utakmice, odbrana Bosne uspješno čisti svoj šesnaesterac, nakon čega je uslijedio i šut gostujućih igrača, a lopta se od stativu odbija daleko od gola domaćih.

85’ – GOOOOOOOOL! Nevjerovatan finiš utakmice. Nakon što su kakanjski nogometaši stigli do izjednačenja, samo tri minute poslije i Visočani uspijevaju doći do novog vodstva. Nakon slobodnog udarca koji su izveli Visočani golman Rudara je uspio odbiti loptu od svog gola, ali je na nju natrčao Papaz i zabio je iza leđa Hinovića.

Nakon ovog gola delirij je zavladao na cijelom stadionu i teško je uopće pratiti normalno utakmicu, dok se dešavanja na terenu nastavljaju.

82’ – GOOOL! Iako su odbrambeni nogometaši Bosne do sada obavljali odličan posao, u ovim trenucima “kroz prste” im se provukao Hajdarović, koji je bio opasan i tokom cijele utakmice. On je uputio jedan udarac sa samog vrha kaznenog prostora ka golu Bosne, a lopta se odbila od stativu i ušla u mrežu.

Dakle, Rudar desetak minuta prije kraja stiže do izjednačenja.

80’ – Deset minuta je ostalo do kraja komšijskog derbija, koji možda nije bio bogat golovima, kako smo priželjkivali, ali koji je ponudio mnogo uzbuđenja i na terenu i na tribinama.

U ovim trenucima Rudar je imao sjajnu priliku, ali odbrana domaćih na čelu sa golmanom Bekanom je zaista na visini zadatka i revnosno obavlja svoje zadaće, što publika nagrađuje ovacijama.

Na terenu je, ipak, ostao Čehajić koji čini se neće moći nastaviti još dugo da igra ovo, jer se pored aut linije Goralija sprema da uđe u igru.

76’ – Manji incidenti zabilježeni su na tribinama stadiona u Lukama, kada su navijači Rudara nasjeli na psovke i provokacije domaće publike. Pojedinci su se pokušali fizički obračunati, ali sve je završeno, nasreću, samo na pokušajima.

U nastavku, lijepa akcija braće Džafić u redovima Bosne. Idriz i Vedad su zaista lijepo progirali odbranu Rudara, ali nakon toga Idriz šutira i lopta odlazi tik iznad gola.

72’ – Izmjenu je, u ovim trenucima, napravio i trener domaće ekipe, Faruk Dedić, koji je van igre povukao Čabaravdića, a umjesto njega u igru ubacuje Džafić Vedada.

Također i glavni arbitar ovog susreta imao je nekoliko čudnih odluka u ovim trenucima, na štetu domaće ekipe, što je izazvalo revolt navijača na tribinama.

68’ – Bosna nastavlja da napada gol Rudara, uprkos povoljnom rezultatu, te je Čabaravdić sada imao sjajnu šansu da donese povećanje vodstva svojoj ekipi. Ipak, spetljao se pred kraj akcije te nije uspio uputiti ni šut na gol.

Nakon toga ponovo su igrači gostujuće ekipe oborili Čehajića na travu, koji je nakratko ležao na terenu, a Čabaravdić uspijeva ponovo doći u šansu, no golman gostiju je uspješan danas.

66’ – Zaista gruba igra gostujućih igrača u ovim trenucima, te Hrustanović u ovim trenucima zarađuje i žuti karton zbog grubog prekršaja nad Čehajićem.

64’ – Na terenu je mirno u ovim trenucima, za razliku od tribina gdje su navijači Rudara odlučili preuzeti stvar u svoje ruke i dati malo podrške svojoj ekipi, te je u ovim trenucima na toj strani tribina upriličena bakljada navijača koji traže pogodak Rudara.

nk-bosna-fk-rudar-2016-bakljada

61’ – Čiva u redovima Bosne je imao priliku u ovim trenucima ali lopta odlazi preko gola.

U međuvremenu, Hrelja iz domaćeg sastava biva kažnjen žutim kartonom.

Rudar pravi još jednu izmjenu, te je van terena izašao Kulović, kojeg će u posljednjih pola sata igre zamijeniti Delić.

56’ – Rudar i dalje pokušava zaprijetiti golu Bosne i upravo u ovim trenucima ubacuju jednu loptu pred gol domaće ekipe, ali Bekan na golu Bosne je zaista sjajan danas i ponovo boksuje loptu.

53’ – Lijepu akciju izgradili su i nogometaši visočke Bosne, nakon čega je Mujezinović, igrač koji je najzaslužniji za gol Bosne, uspio šutirati ka golu gostiju. Ipak, odbrana Rudara je na nivou u nastavku.

51’ – Igrači Rudara krenuli su mnogo angažovanije ka golu visočke Bosne u nastavku susreta, ali to još uvijek nije rezultiralo nekim ozbiljnijim prilikama.

46’ – Počelo je drugo poluvrijeme derbija 10. kola Prve nogometne lige Federacije BiH, u okviru kojeg su se u Visokom sastali domaća Bosna i ekipa Rudara iz Kaknja.

Nakon prvih 45. minuta Visočani vode golom Kovača iz 37. minute, a sigurni smo da neće manjkati golova ni u drugom dijelu susreta.

Na poluvremenu sastav Rudara se malo promijenio, te je na teren utrčao Kobilica, koji je zamijenio Hasića.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA: U ovim trenucima završeno je prvih 45 minuta igre komšijskog derbija na Gradskom stadionu Luke u Visoko. Veoma lijepu igru obje ekipe, u sjajnim uslovima, imali smo priliku gledati sa prepunih tribina stadiona u Lukama i sigurno da svi navijači visočke Bosne mogu biti zadovoljni onim što su njihovi ljubimci pokazali u prvom dijelu utakmice.

Već na samom startu utakmice Visočani su pokazali kako imaju jaku želju da stignu do ranog vodstva, što je i potvrdilo nekoliko prilika iz prvih pet minuta utakmice, od kojih je jedna bila stopostotna i nakon koje su, srećom nošeni, odbrambeni igrači Rudara izbacili loptu sa same gol linije.

Redale su se zatim, tokom poluvremena, prilike na obje strane, jer je inicijativa Bosne malo popustila, te su i igrači Rudara mogli da stvore nekoliko izglednih prilika. Ipak, jedna od takvih prilika ih je koštala primanja pogotka, kada su u 37. minuti munjevitim kontranapadom Mujezinović i Kovač pretrčali cijeli teren, nakon čega je Kovač zabio za vodstvo Visočana.

Odmah nakon toga i igrači Rudara imali su sjajnu priliku da stignu do vodstva i čak je, nakon šuta iz slobodnog udarca, lopta pogodila jednog od igrača gostiju i završila u mreži, ali je linijski sudija pokazao offside.

Visočani su do kraja poluvremena imali još nekoliko prilika, ali bez velikog apetita, te je mirno privedeno kraju prvo poluvrijeme.

Na ostalim susretima rezultati na poluvremenu glase:

Čapljina – Orašje 0:1,
Travnik – Jedinstvo 0:0.

To bi bilo sve za prvo poluvrijeme, uskoro smo nazad u tekstualnom prenosu uživo.

42’ – Probudio se Rudar pred kraj poluvremena i uspijeva napraviti nekoliko lijepih prilika. Najbolju su imali kada su uspjeli uputiti jedan centaršut pred gol Bosne, ali Hajdarović nije uspio da stigne na ovu loptu.

39’ – Publiku na tribinama stadiona u Lukama, koja se nakon pogotka probudila, zamalo je potopila lopta koja se nakon šuta iz slobodnog udarca našla u mreži Bosne. Ipak, linijski sudija je signalizirao offside i nema ništa od izjednačenja.

37’ – GOOOOOL! Desetak minuta prije kraja prvog dijela utakmice Visočani, zahvaljujući upornosti i velikom broju prilika pred golom Rudara, uspijevaju doći do prednosti. Nakon što su igrači Rudara bezuspješno dva puta izveli korner, Bekan je sa gola Bosne uspio izbiti tu loptu daleko van šesnaesterca. Onda je uslijedio kontranapad Bosne, koji je krenuo od Mujezinovića čija zadaća je bila da iznese loptu do protivničke polovine. To je ispratio i Kovač, koji nakon asistencije Mujezinovića veoma lagano pogađa prazan gol Rudara za 1:0.

34’ – Tri minute nakon izgledne prilike za gostujuće igrače i Visočani uzvraćaju akcijom. Ovog puta priliku da uspješno završi akciju imao je Kovač koji, sa ivice šesnaesterca, šutira pored gola.

Odmah nakon toga priliku da dovede Bosnu u prednost imao je i Čehajić, ali lopta ponovo završava u gol autu.

Nastavljaju se redati prilike, te kakanjski nogometaši uspijevaju doći do pred sami gol Bosne, ali Aničić je neprecizan i lopta odlazi visoko iznad Bekanovog gola.

29’ – Bližimo se isteku prvih pola sata igre, a to kao da je bio neki znak za igrače obje ekipe, koji se sve više aktiviraju. Ovog puta priliku su imali igrači Rudara, ali u samoj završnici Hajdarović nije bio uspješan te, iako je šutirao iz šesnaesterca Bosne, lopta nasreću domaćih navijača odlazi pored gola.

27’ – Solidnu priliku da donese prednost Visočanima imao je u ovim trenucima Čiva, koji je šutirao sa nekih 20 metara, ali lopta odlazi preko gola.

26’ – Drugu javnu opomenu na ovoj utakmici dodijelio je sudija Topalović, a ovog puta žutim kartonom kažnjeni su igrači Rudara. Zbog starta nad Kovačem žuti karton dobio je Hasić sa brojem 21.

23’ – Igrači gostujuće ekipe pokušavaju zaprijetiti golu Bosne i prvi put su došli nadomak šesnaesterca visočke ekipe. Loptu su uspjeli ubaciti pred gol, ali je Bekan koji stoji na golu Bosne spreman i boksuje ovo daleko van šesnaesterca.

nk-bosna-fk-rudar-2016-3

20’ – Jaka i čvrsta igra oba tima rezultira i prvom javnom opomenom već u 20. minuti utakmice, a žuti karton je zaradio Čehajić koji nosi broj 17 u redovima visočkog tima.

17’ – Petnaest minuta susreta je već iza nas, pa iako je malo splasnula početna razigranost oba tima, ponovo Visočani dolaze u priliku da ugroze gol gostujuće ekipe. Ovog puta šansu je ima Kovač, koji je zaista lijepo šutirao, ali golman Hinović je danas siguran u sebe.

12’ – I nakon deset minuta igre u Lukama nastavlja se blaga inicijativa Bosne, koja dobro stoji na terenu. Ipak, u ovim trenucima prilike za prodor ili ubačaj pred gol Rudara su znatno smanjene i u nastavku će Visočani teže stizati do gola gostiju.

Na ostalim terenima u Prvoj ligi FBiH danas se igraju još četiri susreta, na kojima rezultati glase ovako:

Čapljina – Orašje 0:0,
Zvijezda – Radnički 0:0,

9’ – Zaista jak start utakmice danas u Lukama i mnogo se grublje igra nego smo to imali priliku da gledamo na ostalim mečevima u kojima su igrali Visočani. Upravo posljedica takve igre jeste da odmah nakon deset minuta imamo kraći prekid, dok se igraču sa brojem 2 u žutoljubičastom dresu ukazuje pomoć.

Riječ je o Ibrahimu Hrvatu, koji je ovog ljeta stigao u redove visočke Bosne.

5’ – Tek pet minuta je iza nas, a mnogo toga dogodilo se na samom startu utakmice. Bosna je odmah na početku ugrabila neke prilike i evidentno je da ima inicijativu na svojoj strani, što bi vrlo brzo mogli iskoristiti za rano vodstvo. Tome u prilog već govore dvije šanse, od kojih je jedna bila stopostotna. Tom prilikom lopta se prošetala gol linijom kakanjske ekipe, nakon čega je odbrana reagirala, te je pravo čudo bilo da lopta nije ušla u gol.

Iz druge prilike, sa nekih desetak metara, nije bio precizan Džafić I.

Također, početak utakmice obilježili su i manji incidenti na tribinama, to jeste na onoj strani tribina gdje se nalaze navijači iz Kaknja, nakon čega su interevenirali i policijski službenici.

1’ – Prije nekoliko trenutaka počeo je derbi desetog kola Prve nogometne lige FBiH i jedan od najjačih komšijskih derbija u bh. nogometu. Utakmica u okviru koje se sastaju NK Bosna Visoko i FK Rudar Kakanj samo što nije počela, a veliki broj navijača na tribinama željno je iščekivao prvi zvižduk glavnog arbitra ovog susreta, Sabrije Topalovića.

Lijepo vrijeme i idealni uslovi na stadionu u Lukama primamili su veliki broj posjetilaca, te su tribine gotovo pa ispunjene, što podsjeća na neka zlatna vremena nogometa u Visokom i sve više raduje istinske ljubitelje nogometa u našem gradu povratak ljudi na tribine.

Svakako da komšijski derbi izazove veliku pažnju, ali ovo je zaista lijepa atmosfera i veliki broj ljudi, zbog čega su na stadionu prisutne i jake sigurnosne snage.

Na terenu, pak, treneri su imali zadaću da odaberu po 11 najboljih koji će od starta istrčati na teren, stoga su se odlučili za sljedeće sastave:

NK Bosna: Bekan, Hrvat, Čubara, Papaz, Mujezinović, Kovač, Čabaravdić, Hrelja, Čiva, Džafić I. i Čehajić (klupa: Abadžija, Cana, Suša, Beširević, Džafić V., Goralija i Tekešinović);

FK Rudar: Hinović, Kazazić, Hrustanović, Hajdarović, Kulović, Aničić, Gafurović, Topalović, Dudo, Hasić i Čizmić (klupa: Mujagić, Sarvan, Alić, Vila, Smolo, Kobilica i Delić).

nk-bosna-fk-rudar-2016-1 nk-bosna-fk-rudar-2016-2

____________________________________________________

Nakon što su oba tima sjajno otvorila novu sezonu Prve nogometne lige Federacije Bosne i Hercegovine, vrijeme je da danas, po prvi put ove sezone, na stadionu u Lukama gledamo najveći komšijski derbi u prvenstvu.

Riječ je, naravno, o utakmici NK Bosna Visoko i FK Rudar Kakanj, odnosno, o utakmici vječnih rivala sa ovih prostora, koji već godinama pružaju dobre partije u međusobnim susretima. Ovog puta, visočki i kakanjski klub sastaju se u derbiju desetog kola Prve nogometne lige FBiH, a utakmica koja se igra na Gradskom stadionu “Luke” u Visokom počinje danas od 15:00 sati.

Odmah po završetku prošlog kola, u kojem je Bosna, na gostovanju u Lukavcu, savladala ekipu Radničkog sa 1:2, počele su pripreme za veliki derbi i utakmicu koja može mnogo toga odlučiti. Veliko interesovanje za ovu utakmicu vlada u Kaknju i Visokom, zbog čega se na stadionu danas očekuje 2000 gledalaca.

Kako smo već ranije kazali, obje ekipe su zaista dobrim partijama otvorile prvenstvo i nalaze se na samom vrhu tabele Prve lige, gdje ove sezone neporaženi Rudar kotira nešto bolje u odnosu na Bosnu i nalazi se na drugom mjestu tabele sa 19 osvojenih bodova, jedan manje u odnosu na prvoplasirano Orašje i omjerom od pet pobjeda i četiri remija.

S druge strane, današnji domaćin, Bosna, nalazi se na četvrtoj poziciji tabele, upravo zbog dva poraza više u odnosu na goste iz Kaknja. Visočani su u prvenstvo ušli optimistično i sa dosta dobre energije, što su pokazivali i na terenu, sve do gostovanja u Gabeli nakon kojeg je uslijedio pad u igri. Ipak, Visočani su “prebolovali” i tu krizu, te su u prošlom kolu pokazali kako su vratili svoju pravu igru sa samog početka sezone. Sve to dovelo ih je do 17 osvojenih bodova, uz omjer pet pobjeda, dva remija i dva poraza.

Ove dvije ekipe sastale su se jednom i ranije ove sezone, doduše u okviru Kupa BiH, a na utakmici koja je odigrana u Kaknju 7. septembra, nakon boljeg izvođenja penala, slavila je ekipa Rudara rezultatom 3:2.

Obje ekipe imaju pretenziju da zadrže mjesto na samom vrhu tabele i tokom cijele sezone budu u borbi za ulazak u Premijer ligu BiH, te je samo pitanje ko će više sreće imati u toj borbi. Također, igrači, stručni štabovi i uprave oba kluba najavili su fer i korektnu igru, punu prilika, koje će pokušati iskoristiti, a tražili su i od navijača da utakmica protekne u fer, korektnom i sportskom duhu, kako bi obje ekipe imale priliku da pokažu svoju realnu snagu i formu u ovom trenutku.

Stoga će današnja utakmica mnogo toga reći o obje ekipe, kako o formi, tako i o spremnosti za žrtvovanje u ključnim trenucima, a veoma važan na kraju može biti i međusobni skor ove dvije ekipe, budući da je veoma mala bodovna razlika na tabeli i nijanse bi mogle odlučivati.

Sve to i vječni rivalitet navijača i igrača oba tima zaista su sjajna preporuka da danas od 15:00 sati budete na stadionu u Lukama, gdje će Bosna pokušati da bude prvi Rudarov takmac koji će ove sezone savladati ovu ekipu. Naravno, kao i svakog vikenda, za one koji možda ne mogu prisustvovati ovoj utakmici i bodriti svoje igrače sa tribina, portal Visoko.co.ba donosi tekstualni prenos uživo ove utakmice, u kojem će mnogi, sigurni smo, moći da uživaju, baš kao i navijači oba tima koji danas budu na tribinama.

Prenos utakmice počinje u 15:00 sati, te je to i pravo vrijeme da budete uz portal Visoko.co.ba i pratite sva dešavanja, kako sa stadiona u Lukama, tako i sa ostalih stadiona diljem Prve lige FBiH.