SportKošarkaOd sjaja do očaja - visočki košarkaši poraženi u posljednjoj ovosezonskoj utakmici:...

Od sjaja do očaja – visočki košarkaši poraženi u posljednjoj ovosezonskoj utakmici: KK Visoko – KK Konjic 80:89

Baš onako kako su započeli ovu sezonu i onako kako su igrali tokom cijele godine, visočki košarkaši jučer su porazom od ekipe Konjica završili sezonu u A2 ligi – grupa jug. Ekipa koja je prošle sezone uz mnogo oscilacija izborila samu sredinu tabele i solidan rezultat, ove sezone je totalno pobacila u svim aspektima kako igre, tako i menadžmenta kluba te je ubjedljivo zakucana za dno tabele.

Jučerašnja utakmica je možda i najbolji pokazatelj cjelokupne sezone, kada je riječ o KK Visoko, ekipi koja je sastavljena od dobrih pojedinaca, ali u kojoj ne postoji timski duh i želja za pobjedom. Naravno, ne treba zaboraviti da ovi igrači na terenu košarku u ime Visokog igraju bez ikakvih naknada i da je finansijska situacija u klubu katastrofalna, ali pitanje je da li sami sebi mogu opravdati katastrofalan ovosezonski rezultat.

kk visoko mart 2016 (4)Visočki košarkaši utakmicu su otvorili idealnim tempom i već na početku su napravili odličnu prednost nad košarkašima Konjica, vodeći u pojedinim trenucima prve četvrtine i sa po 15 poena razlike. Zanimljiv je podatak da su igrači Konjica u prvoj četvrtini dali tek jedan poen iz igre, dok su ostale postigli sa linije za slobodna bacanja. U drugoj četvrtini već se osjetio blaži pad u igri Visočana, ali ni to nije bilo dovoljno da bi gosti došli do preokreta te se prvo poluvrijeme utakmice završava u korist domaćih.

Drugo poluvrijeme donosi potpuno drugačiju igru domaće ekipe, koja je u ključnim trenucima treće četvrtine potpuno izgurana iz sopstvenog reketa. Tu priliku su igrači Konjica iskoristili da naprave veliki broj ofanzivnih skokova, te da iz sekundarnih napada postignu dovoljno poena da na ulasku u četvrtu četvrtinu dovedu utakmicu u egal.

Posljednji period igre je potpuno pripao gostujućim igračima, dok su domaći tek u pojedinim trenucima blistali i bili na rubu psihološkog preokreta, ali ipak nadmoć u skoku gostujuću ekipu dovodi u prednost, te se Visočani u posljednje dvije minute predaju uz svega nekoliko pokušaja za tri poena. U takvom ritmu ekipa Konjica privodi kraju ovu utakmicu, pobijedivši Visoko rezultatom 89:80.

kk visoko mart 2016 (1)Ovom utakmicu Visočani su stavili tačku na ubjedljivo najlošiju sezonu u proteklih nekoliko godina, sa svega jednom pobjedom iz 12 utakmica, što je veoma poražavajuće poznavajući individualne kvalitete mnogih pojedinaca iz KK Visoko. A konačno pitanje koje se postavlja u ovoj prilici jeste: Da li Visoko uopće zaslužuje košarkaški klub i omladinu koja na parketu predstavlja naš grad, ako ih sam grad neće stimulisati novčanom podrškom, podrškom sa tribina i sličnim vidovima nagrada za trud?

Na kraju, vrijedi još i kazati da su ove sezone u doigravanje za viši rang takmičenja prošle ekipa Radnički iz Goražda i ekipa Travnik Bosna Tours. Oni će se sa svojim kolegama iz A2 lige – grupa sjever boriti za mjesto u A1 ligi, a parovi će biti poznati nakon završetka prvenstva u grupi sjever.