BiHOdržana prezentacija Strategije za uključivanje djece s poteškoćama u obrazovanje KS

Održana prezentacija Strategije za uključivanje djece s poteškoćama u obrazovanje KS

U Sarajevu se 11.12.2017. godine održala prezentacija Strategije za uključivanje djece s poteškoćama u obrazovanje sa sedmogodišnjim Planom implementacije u Kantonu Sarajevo, pod pokroviteljstvom organizacije Save the Children.Pitanje kojim je otvorena prezentacija jeste pitanje inkluzivnog obrazovanja u Kantonu Sarajevo – gdje smo i gdje trebamo biti?

Procjenjuje se da 10% djece u BiH ima teškoće u razvoju, dok je 30% stanovništva direktno ili indirektno obuhvaćeno posljedicama invaliditeta. Na području KS, u redovne osnovne škole uključeno je ukupno 769 učenika sa poteškoćama u razvoju koji posjeduju dokumentaciju, što predstavlja oko 1,92% ukupnog broja djece osnovnoškolske dobi. Od tog broja, nekolicina je djece i iz ZDK. Približno 8% djece sa poteškoćama u razvoju ili nije evidentirano unutar redovnog odgojno-obrazovnog sistema ili nije uopće uključeno, a sasvim sigurno ne prima adekvatnu podršku za uspješnu inkluziju.

Strategija za uključivanje djece sa poteškoćama u razvoju u obrazovanje sa sedmogodišnjim Planom implementacije u KS sadrži smjernice za promjene i trajno unapređivanje odgoja i obrazovanja djece sa poteškoćama u razvoju kao nosioca razvoja ljudskih potencijala i inkluzivnih praksi. Ovom Strategijom se teži uspostavljanju odgojno-obrazovnog sistema koji svakom djetetu omogućuje uključivanje u život zajednice kojoj pripada.

Grupe mjera ove Strategije su:
1. razvoj cjelovitog sistema podrške djeci sa poteškoćama u razvoju, odgoju i obrazovanju
2. podizanje kvaliteta rada odgojno-obrazovnog osoblja i jačanje stručnih kapaciteta odgojno-obrazovnih ustanova
3. unapređenje uloge nevladinih udruženja u procesu razvoja inkluzije
4. korištenje projektnih finansijskih sredstava i realokacija budžetskih sredstava za izgradnju i razvoj inkluzivnog obrazovnog sistema za djecu s poteškoćama u razvoju.

Ovu Strategiju je prisutnima prezentovao gosp. Darko Kobetić, prof.rehab., koji je, zajedno sa Ministarstvom obrazovanja, nauke i mladih KS, osmislio i usavršio istu. Kobetić je prisutne oduševio svojim izlaganjem u koje je unio 100% sebe i empatije prema članovima našeg društva koji bi trebali biti jednaki kao i svi drugi ljudi. Prisutnima se također obratio i gosp. Elvir Kazazović, Ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo. Od predstavnika vlasti, obratila se i gosp. Ana Babić, te istakla da su ova djeca nešto posebno i da ih trebamo staviti na prvo mjesto uvijek i u svemu. Strategiju je podržao i prokomentarisao i novinar, koji se godinama veže za rad sa djecom koja imaju poteškoće u razvoju, gosp. Zvonko Marić. Marić se prisjetio svog učenika, koji je bio dijete sa ”posebnim potrebama” i istakao da je ponosan na dječaka jer je danas mr. pravnih nauka, a u budućnosti ima namjeru upisati i doktorat.

Kao šlag na kraju učenici iz Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju, među kojima je i dječak iz Visokog – Hindija Agan, su odsvirali svoju muzičku tačku i pokazali da su sva djeca ista, da su veliki borci i da itekako zaslužuju svu pažnju, brigu, obrazovanje i inkluziju u društvo!


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE