ZDKPrivredaOvu opštinu zovu pravim ekonomskim čudom naše zemlje

Ovu opštinu zovu pravim ekonomskim čudom naše zemlje

Prema podacima svih relevantnih međunarodnih institucija, u Tešnju je do sada stvoren najbolji ambijent za investicije, dok ostatak zemlje i dalje grca u dugovima…Podaci o uspješnosti Tešnja i više su nego impresivni.

Grupacija Svjetske banke i ove godine je u Washingtonu organizovala sastanak na kojem su globalno razmjenjene najbolje prakse i iskustva sa prethodnih projekata vezanih za poboljšanje poslovnog okruženja. Tom prilikom su predstavljeni i primjeri opštine Tešanj i Bosanska Krupa.
Prezentovana su iskustva i rezultati Projekta poboljšanja poslovnog okruženja u BiH kojim su, između ostalih, bile obuhvaćene i ove dvije općine. Aktivnosti na reformama, čiji je cilj bio privlačenje investicija u lokalne zajednice, rađene su u koordinaciji sa opštinama i unutar njihovih razvojnih planova za brži rast i prosperitet.

Pojednostavljenjem administrativnih procedura, smanjenjem troškova poslovanja za privatni sektor i poboljšanjem uslova za privlačenje investicija, opštin Tešanj i Bosanska Krupa svrstale su se među lokacije sa najpovoljnijim poslovnim okruženjem u Bosni i Hercegovini.

Opština Tešanj bilježi veliki priliv domaćih i stranih investitora u poslijednjih pet godina. Ugledni list “Economist” ovu je opštinu prepoznao kao dom iznenađujućih industrijskih klastera usprkos stagnirajućoj ekonomiji, visokoj nezaposlenosti i disfunkcionalnoj vlasti u Bosni i Hercegovini.

Tešanj je, prema podacima Zavoda za zapošljavanja iz januara ove godine, prešla cifru 11.000 zaposlenih. Tako je u ovoj općini, od decembra 2012. godine do januara 2016. godine otvoreno oko 2.000 novih radnih mjesta. U Općini Tešanj, statistički posmatrano na svakog penzionera zaposleno je 2,1 radnika. poređenja radi, ovaj prosjek u Federaciji BiH je 1,1, dok je u RS-u 1,06.

„Razvoj privrede u Tešnju je stvar kontinuiteta. Povoljan poslovni ambijent koji već godinama svi zajedno kreiramo u Tešnju daje rezultate i tek će, po mom mišljenju, doći do izražaja u periodu koji je pred nama“ – dodao je Načelnik Tešnja Suad Huskić.

On je nedavno potpisao ugovore o poticajima u svrhu pokretanja vlastitih biznisa sa devet budućih poduzetnika – Ismarom Galijaševićem, Mensurom Saltagićem, Farukom Garićem, Ammarom Halepovićem, Adnanom Mehićem, Ernadom Dedukić, Belmom Bošnjak, Kenanom Alićem i Muhamedom Agićem.

Projekat “Poslovne ideje mladih” pokrenut je 2011. godine. U njegovu provedbu opština je do sada investirala cca. 270 hiljada KM čime je pokrenuto 36 preduzeća, i otvoreno, do sada 67 novih radnih mjesta. Po ovom modelu opština finansira troškove registracije preduzeća, doprinose za dio zaposlenih u periodu do tri godine, a u određenim slučajevima opština je finansirala troškove zakupa poslovnog prostora.

„Veoma smo ponosni na ovaj projekat i u šest godina njegove provedbe mladi u Tešnju su pokazali svoju poslovnu kreativnost i potvrdili da imaju razvijen poduzetnički duh. Projekat Poslovne ideje mladih je jedan od programskih i strateških ciljeva Općine Tešanj koji je urodio plodom, jer pored  brojki i formalnosti, šalje poruku da mladi treba da ostanu tu i grade svjetliju budućnost čuvajući identitet ovog podneblja“ – kazao je Općinski načelnik Suad Huskić.

Kao olakšanje postojećim i novim investitorima, domaćim i stranim, te za dobijanje svih potrebnih informacija na jednom mjestu, a koje se odnose najviše na registracije preduzeća, radnu snagu, te lokacije za gradnju početkom marta ove godine u Tešnju je otvoren One-stop shop kancelarija.

Podsjetimo, u Tešnju je registrovano ukupno 2.255 preduzeća. Među 100 najvećih kompanija u BiH, 23 imaju sjedište u ovom gradu.

Poznati list Financial Times svrstao je 2014. godine Tešanj, zajedno sa susjednim opštinama Teslić i Žepče među 10 najboljih mjesta za investicije u Jugoistočnoj Evropi.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE