SportRukometPobjeda rukometaša BiH u Bjelorusiji

Pobjeda rukometaša BiH u Bjelorusiji

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je započela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2020. godine. Izabranici selektora Bilala Šumana su u prvom kolu kvalifikacija danas u Minsku pobijedili selekciju Bjelorusije sa 30:29 (12:16). Rukometaši BiH ostvarili su pobjedu nad prvim favoritom u grupi, nakon velikog preokreta i dramatičnog finiša. Naime, domaći rukometaši su gotovo cijelu utakmicu imali rezultatsku prednost, ali su bh. reprezentativci u finišu meča uspjeli napraviti veliki preokret.

Susret nije dobro počeo za bh. rukometaše koji su se mučili u napadu, što je rezultiralo da su na prvi gol čekali do šeste minute. Domaći igrači su već na početku tako došli do tri gola prednost i tu razliku su držali veći dio meča.

Reprezentativci BiH su u nekoliko navrata uspijevali prići na gol zaostatka, ali bi onda uslijedile tehmičke greške u napadu koje su po pravilu Bjelorusi kažnjavali i vraćali prednost.

Selektor Šuman je odlučio rizikovati i prilikom napada igrati sa sedam igrača, bez golmana, što mu se na kraju i isplatilo. Serijom od 3:0 BiH je u 49. minuti došla na gol zaostatka, a četiri minute kasnije je prvi put izjednačila te već u narednom napadu i povela. Do kraja se igralo gol za gol, a posljednja minuta donijela je pravu dramu. BiH je imala priliku da u posljednjem napadu dođe do nove prednosti, ali je nekoliko sekundi prije kraja promašen gol. No, na sreću Bjelorusi su izgubili loptu u pokušaju brzog napada, a prilikom kontranapada nad Karačićem je napravljen sedmerac u posljednjoj sekundi, koji je realizirao Prce i pogodio za konačnih 30:29.

Nuić je bio najefikasniji igrač bh. reprezentacije sa sedam golova, po pet su postigli Karačić i Prce, a četiri gola Terzić. U selekciji Bjelorusije po šest golova postigli su Puhovski i Vailupau, a dva gola manje Šilovič.

Naredni meč rukometaši BiH igraju u subotu u Tuzli kada dočekuju selekciju Češke. Česi su u prvom kolu u srijedu pobijedili Finsku sa 31:27.