ZanimljivostiPredmeti koji su zabranjeni u nekim zemljama

Predmeti koji su zabranjeni u nekim zemljama

Kombinacija politike, kulture, religije i zdravstvenih briga u određenom vremenu vodi do toga da se određeni predmeti u određenim zemljama zabrane. Dok su neke zabrane sasvim očekivane, druge iznenađuju.

Business Insider je sastavio listu od devet predmeta koji su zabranjeni u nekim zemljama svijeta.

1. Hodalica za bebe zabranjena u Kanadi
Kanadski naučnici iz oblasti medicine otkrili su da hodalice za bebu mogu dovesti do povreda glave, lomljenja kostiju, pa čak i uzrokovati smrt jer pružaju veću mobilnost djetetu. Hodalica je zabranjena od 2004. godine.

2. Lutke u buticima zabranjene u Iranu
U sklopu pokušaja da se suzbije utjecaj Zapada na modnu industriju Iran je 2009. godine zabranio buticima da koriste ženske lutke koje imaju obline i ne nose hidžab.

3. Vicksov inhalator zabranjen u Japanu
Širom zemlje zabranjeni su lijekovi koji sadrže pseudoefedrinom prema zakonu o drogama.

4. Plavi džins zabranjen u Sjevernoj Koreji
Ova vrsta farmerki je zabranjena jer se smatra simbolom SAD-a.

5. Francuski sir zabranjen u Rusiji
U augustu 2014. godine ruske vlasti zabranile su uvoz određenih proizvoda iz EU, SAD-a i drugih zapadnih zemalja zbog sankcija uvedenih Rusija tokom ukrajinske krize.

6. Japanske četkice za brijanje zabranjene u Santa Luciji
Četke za brijanje proizvedene u Japanu još se ne mogu uvoziti ili izvoziti u ovu zemlju zbog skandala u vezi sa antraksom koji se dogodio 1900-ih godina.

7. Maske za maskaradu zabranjene u Saudijskoj Arabiji
Maske iz filma “V for Vendetta” zabranjene su 2013. godine i oduzete su iz svih radnji širom zemlje. Do danas su zabranjene sve vrste maski.

8. Žvakača guma zabranjena u Singapuru
Konzumacija žvakače gume nije zabranjeno, ali uvoz i prodaja su zabranjeni 1992. godine.

9. Film “Anna i Kralj” zabranjen u Tajlandu
U toj zemlji smatraju da film vrijeđa monarhiju i da nije tačno prenio historiju zemlje.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE