BiHPrva obilježena šumska sova u BiH vraćena u prirodu

Prva obilježena šumska sova u BiH vraćena u prirodu

Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta obavijestio je Aleksa Aleksić iz Banje Luke da su komšije i on u stanu zatekli šumsku sovu koja je ušla u dio predviđen za čišćenje dimnjaka.

Ornitolog Draško Adamović je utvrdio da se radi o šumskoj sovi (Strix aluco), koja ima status stalno zaštićene vrste u našoj zemlji. Jedinka je, zbog višednevnog boravka u prostoru bez hrane, zatečena dehidrirana, izgladnjela, ugruvana i sa blažom povredom predjela baze pakrilca, zbog čega su je u Društvu preuzeli na njegovanje.

“Nakon sanacije rane te višednevnog ručnog prihranjivanja miševima i pilećim mesom, jedinka je postigla optimalnu težinu, pokazala letnu sposobnost u volijeri i sve reflekse neophodne za opstanak u prirodi, te smo istu sinoć pustili u okolinu oblasti gdje je pronađena”, kazao je Adamović.

Šumske sove su teritorijalne ptice stanarice, idealna staništa su im četinarske i mješovite bjelogorične i crnogorične šume u čijim dupljama se gnijezde, a li se mogu sresti u napuštenim ambarima, tavanima zgrada i slično. Nerijetko, jedan par provede zajedno cijeli život u monogamnoj vezi. S obzirom da se pretežno hrane sitnim glodarima (pacovima, šumskim, poljskim miševima, voluharicama, puhovima i sl.), njihov veliki značaj je neupitan u pogledu biološke mjere suzbijanja navedenih vrsta.Pojava divljih deponija smeća u urbanim zonama pogoduje razvoju glodara što upravo predstavlja jedan od razloga pojave ove vrste u gradovima. U zimskom periodu mlade šumske sove zauzimaju nove teritorije pa se zbog svog ciklusa pomjeranja mogu zateći u okolini.

“Kako je ova jedinka dospjela na dno dimnjaka višespratne stambene zgrade, ne znamo, ali je bilo sličnih slučajeva. U nekim napuštenim ‘plitkim’ dimnjacima su uspijevale othranjivati mlade, u ovom slučaju je moglo doći i do pokušavanja bijega u potencijalni zaklon od drugih ptica koje su je zatekle na svojoj teritoriji, takvo ponašanje tjeranja predatora ispoljavaju jata sivih vrana, svraka, kreja, gavrana, gačaca i sl. Ovo je svakako jedinstven slučaj obzirom da se radi o prvoj puštenoj, prethodno prstenovanoj, šumskoj sovi u BiH, te se nadamo da ćemo se ovakvim koracima približiti savremenim trendovima obilježavanja, praćenja stanja i kretanja populacija ptica koji se sprovode na međunarodnom nivou. Ptica je obilježena prstenom koji nosi oznaku i broj prstenovčke centrale iz Srbije jer naša, nažalost, još nije formirana. Treba imati u vidu da briga o divljim životinjama traži stručan pristup, adekvatnu infrastrukturu smještaja, odgovarajuću hranu i mnogo drugih uslova koje DIZB obezbjeđuje samostalno i zahvaljujući entuzijazmu volontera. Apelujemo nadležnim organima za podršku i pomoć u očuvanju životne sredine i divljih životinja kojima je potrebna pomoć i njega, te se nadamo konačnom formiranju tima i centra za takvu namjenu”, rekao je ornitolog Draško Adamović.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE