SportOstali sportoviRosberg pobjednik VN Kine

Rosberg pobjednik VN Kine

Vozač Mercedesa Niko Rozberg pobijedio je danas u trećoj ovosezonskoj trci šampionata Formule 1 za Veliku nagradu Kine u Šangaju i ostvario treću pobjedu. Rozberg je do šeste uzastopne pobjede, računajući i prošlu sezonu, došao za sat, 38 minuta, 53 sekunde, 891. On je tako postao vozač sa najviše pobjeda u karijeri, ima ih 17, koji nije osvojio šampionsku titulu.

Drugo mjesto zauzeo je vozač Ferarija Sebastijan Fetel sa zaostatkom od 37,776 sekundi, a treći kroz cilj prošao je Danil Kvjat iz Red Bula sa 45,936 sekundi zaostatka. Danijel Rikardo iz Red Bula bio je četvrti, Kimi Raikonen iz Ferarija osvojio je peto mjesto, a šesti je bio Filipe Masa iz Vilijamsa. Sedmo mesto zauzeo je aktuelni svjetski prvak iz Mercedesa Luis Hamilton, koji je trku počeo sa posljednjeg mjesta. Bodove su još osvojili vozači ekipe Toro Roso Maks Verštapen i Karlos Sainc i Valteri Botas iz Vilijamsa.

Rozberg nije dobro krenuo sa pol pozicije, obišao ga je Rikardo i preuzeo prvo mesto. Vozači Ferarija Raikonen i Fetel su se sudarili, a bolid je oštetio i Hamilton, koji je krenuo sa posljednjeg mjesta zbog kvara na motoru u kvalifikacijama. Raikonen, Hamilton i Grožan su otišli u boks u drugom krugu, a Rikardo je vodio, ispred Rozberga, Kvjata i Peresa.

Rikardu je pukla guma u trećem krugu, pa je vođstvo preuzeo Rozberg, a u četvrtom krugu na stazu je izašlo sigurnosno vozilo, pošto su na stazi bili djelići bolida. Izlazak “sejfti kara” većina vozača iskoristila je za zamjenu guma, a Fetel da zamijeni nos bolida. Kada je trka nastavljena Rozberg je uvećavao prednost nad drugoplasiranom Kvjatom, a dobro je vozio Hamilton koji je popravljao svoju poziciju, do 15. kruga preuzeo je 10. mesto, a u 21. krugu bio je osmi. Međutim, on je u tom krugu otišao u boks, četvrti put, pa je pao na 13. mjesto, a njegov klupski kolega Rozberg je u 27. krugu stekao više od 18 sekundi ispred Kvjata i Fetela i iz kruga u krug je uvećavao prednost.

Vozači su poslije novih odlazaka u boks menjali pozicije, a dobro je vozio Rikardo koji je popravljao plasman, pa je u 38. krugu bio na drugom mjestu sa nešto više od dvije sekunde ispred Fetela. Četvorostruki svjetski šampion se ubrzo vratio na drugo mjesto, a Rozberg je sigurnom vožnjom čuvao veliku prednost, koja je u 39. krugu iznosila 27 sekundi.

Hamilton, koji je do 40. kruga pet puta išao u boks, obišao je Botasa na petom mjestu, a u 41. krugu imao je nešto više od pola sekunde zaostatka za četvrtolasiranim Masom. Aktuelni svjetski šampion se borio sa Rikardom da sačuva peto mjesto, ali ga je Australijanac obišao u 44. krugu, a zatim je i preuzeo četvrto mjesto od Mase. Hamilton se mučio na stazi, u 47. krugu obišao ga je Raikonen, a ubrzo i Masa. Do kraja trke najzanimljivija je bila borba za osmo mesto. Verštapen je u pretposljednjem krugu uspio da obiđe Botasa za osmo mjesto, a Hamilton je uspio da sačuva sedmu poziciju i osvoji šest bodova.

Naredna trka u šampionatu voziće se 1. maja u Sočiju, za Veliku nagradu Rusije.