ZDKSportSamir Bajrić seniorski prvak ZDK za 2017. godinu

Samir Bajrić seniorski prvak ZDK za 2017. godinu

U Zenici je odigrano 23. Pojedinačno seniorsko prvenstvo ZDK u šahu za 2017.godinu. Organizator ovog takmičenja bio je Šahovski savez Zeničko-dobojskog kantona, a tehnički organizator i domaćin bio je Šahovski klub „Čelik“ u Šahovskom Domu u Zenici.

Prvo mjesto i novčanu nagradu od 150 KM, te pobjednički pehar u trajno vlasništvo osvojio je Samir Bajrić iz Zenice sa 6,0 poena. Drugo mjesto osvojio je, također, Zeničanin IM Goran Trkulja sa 5,0 poena, a treće, ponovo, Zeničanin FM Enver Muratović sa 5,0 poena, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijima.

Na prvenstvu je nastupilo 24 igrača iz klubova sa ZDK, među kojima su bili jedan Internacionalni, dva FIDE majstora, jedan AFM, te jedna šahistkinja, Jasmina Alić. Igralo se po švicarskom sistemu za ubrzani šah u 7 kola, sa tempom igre od 25 minuta po igraču. Nagradni fond iznosio je 530 KM i podijeljen je na 7 prvoplasiranih šahista.

Glavni sudija prvenstva bio je IA Fahrudin Ćerim iz Zenice, pomoćnik Belmir Miskić iz Zenice (kompjutersko parovanje). Direktor turnira Vedad Šestić, dipl.ing.arh., predsjednik ŠSZDK, koji je i otvorio ovo prvenstvo.