Naslovnica Sport Rukomet Slovencima pi...

Slovencima pirova pobjeda nad Mađarskom

39

Reprezentacija Slovenije pobijedila je Mađarsku u revanš meču baraža za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj i Danskoj rezultatom 26:22, no naše komšije nisu uspjele obezbijediti plasman na završnu smotru najboljih reprezentacija svijeta. Poslije pobjede u prvom meču rezultatom 29:24 Mađari su imali veliku šansu da se plasiraju na Svjetsko prvenstvo, a to su na kraju i učinili uprkos porazu u revanš susretu od Slovenije. Mađari su bolje krenuli u utakmicu i imali 11:8 pred kraj prvog dijela, ali se Slovenija vratila do poluvremena i izjednačila na 12:12. U nastavku su Slovenci zaigrali bolje i imali su dva gola prednosti u više navrata, a tri minute pred kraj golom Mačkovšeka su došli do plus tri, 24:21. Slovenci su minutu pred kraj postigli i gol za plus četiri, 26:22, no do toliko željenih pet nisu mogli, te je Mađarska ostvarila plasman na Svjetsko prvenstvo. Slovence je do pobjede vodio Mačkovšek sa šest golova dok su Dolenec i Kavtičnik postigli po pet. Kod Mađarske Lekai je postigao sedam, Balogh je dodao pet, a Banhidi i Hornyak su susret završili sa po tri postignuta gola. Ranije je Rumunija pobijedila Makedoniju 26:25, no zbog poraza u prvom susretu 32:24 nisu uspjeli obezbijediti plasman na SP. Grigoras i Manaskov sa po osam pogodaka su bili najefikasniji igrači u obje reprezentacije. Plasman na Svjetsko prvenstvo je obezbijedila i Švedska pobjedom nad Holandijom 26:20 u Kristianstadu, a Tollbring i Zachrisson su postigli po sedam golova. Na drugoj strani Smits je bio najefikasniji sa osam.