ZanimljivostiŠta bi se dogodilo kada bi se Zemlja okretala u suprotnom smjeru?

Šta bi se dogodilo kada bi se Zemlja okretala u suprotnom smjeru?

Ako stojite na ekvatoru, Zemlja se ispod vas okreće se brzinom od 1.670 kilometara na sat.

To okretanje uzrok je morskih struja, a isto važi i za vjetrove, koji u tropskom pojasu duvaju s istoka. S druge strane, u južnijim i sjevernijim pojasevima, glavne struje vjetrova dolaze sa zapada.

Kako bi izgledao svijet kada bi Zemlja odjednom počela da se okreće u suprotnom smjeru?

Pod slovom da taj prelaz ne izazove poremećaj Zemljine ravnoteže, ravnoteže tektonskih ploča i ravnotežu svih ostalih planeta, Sunce bi za početak izlazilo na zapadu, a zalazilo na istoku.

Zbog izmijenjenih morskih struja i vjetrova, Sahara bi postala vlažna, isto kao i kalifornijska pustinja, danas jedno od najsuhljih i po život najnegostoljubivijih mjesta na svijetu.

Močvare na Floridi bi se isušile, cikloni i anticikloni kretali bi se u suprotnom smjeru, a Evropa bi mogla da zaboravi na Golfsku struju i odjednom bi imala sibirski ledene zime i suha, vrela i vrlo neprijatna ljeta.

Ako bi se rotacija Zemlje kojim slučajem zaustavila, jedan dio planete bio bi stalno osunčan i sve topliji. Druga strana Zemlje ostala bi u vječnoj tami, pa bi se dobar dio prirodnog okruženja zamrznuo, što bi za posljedicu imalo izumiranje skoro svih oblika života.

Plimske sile Sunca ne djeluju samo na mora, već i Zemljinu koru, pa i na mantl. Ovo dejstvo gravitacione sile uzrokuje trenje zbog kojeg se naša planeta danas okreće oko svoje ose sporije nego u prošlosti. Današnji dan duži je za 1.7 milisekundi nego što je bio prije jedan vijek.

U zlatno doba dinosaurusa dan je trajao oko sat kraće nego danas, pre 620 miliona godina trajao je 22 sata, ali je zato godina prije 350 miliona godina trajala 385 dana.

Vrlo je nezahvalno tvrditi koliko dan trajao dalje u prošlosti jer plimne sile nisu jedini faktor koji utiče na to. Prema nekim teorijama, u trenutku nastajanja Zemlje – prije oko 4.5 milijardi godina, dan na Zemlji je trajao samo 2.5 sata, dok je 100.000 godina kasnije, kad je već nastao i Mjesec, njegova dužina iznosila već oko 6.5 sati.

Prema današnjim naučnim spoznajama, trebalo bi da prođe oko 1.900 milijardi godina da Sunce svojim gravitacionim dejstvom potpuno zaustavi Zemlju.

Ali, to se najvjerovatnije neće dogoditi jer bi Sunce za nekoliko milijardi godina trebalo da se pretvori u umirujuću zvijezdu koja bi prvo progutala svoje unutrašnje planete, a zatim se naglo smanjila do veličine bijelog patuljka.

b92.net/visoko.ba

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE