PreporukaTemeSve što znamo o Zika virusu, prvoj zdravstvenoj panici za 2016. godinu

Sve što znamo o Zika virusu, prvoj zdravstvenoj panici za 2016. godinu

Jedva da smo izgurali prvi mesec 2016. godine, a već imamo svetsku zdravstvenu paniku: virus Zika, oboljenje koje često nema nikakve simptome, ali može da uzrokuje defekte po rođenju bebe ukoliko je trudnica zaražena, širi se “poput eksplozije”, tvrdi Svetska zdravstvena organizacija. Kada Svetska zdravstvena organizacija kaže da nešto radi nešto “poput eksplozije”, to je, nesumnjivo, loša vest.

Virus koji je u prošlosti uglavnom bio ograničen na toplije delove Afrike i Azije i prenose ga komarci, sada se proširio po celom svetu. Jedno istraživanje, objavljeno u medicinskom žurnalu Lansetpredviđa da će dopreti i do, otprilike, 60 odsto teritorije Amerike. Američki Nacionalni institut za zdravlje je na zvaničnom blogu objavio:

“Tokom godine, 9.9 milion putnika otputovalo je sa 146 aerodroma u Brazilu u blizini oblasti poznatih po podložnosti prenošenja Zika virusa, na različita odredišta širom sveta. Zemlje Severne i Južne Amerike bile su najpopularnija odredišta, sa 65 odsto putnika, a potom sledi Evropa sa 27 odsto i Azija sa pet odsto putnika. Najpopularnija zemlja za putnike su Sjedinjene Američke Države, u koje je otputovalo više od 2.7 miliona ljudi.”

Brzo širenje Zika virusa nagnalo je Svetsku zdravstvenu organizaciju na pripreme za hitan sastanak u ponedeljak, da bi se donela odluka o mogućem proglašenju opšte opasnosti po zdravlje. Ako se to bude dogodilo, biće to prvi slučaj posle pojave Ebole. Doktor Margaret Čan, direktorka Svetske zdravstvene organizacije,izjavila je za BBC da je Zika “od blage pretnje prerasla u opasnost zabrinjavajućih razmera.”

Virus je prvi put zabeležen 1947, ali je relativno nov za zapadnu hemisferu, a činjenica da se ovaj virus povezuje sa oštećenjima na rođenju izazvala je paniku među mnogima. Virus se posebno vezuje za pojavu mikricefalije, kada se bebe rađaju sa nedovoljno razvijenom, malom glavom i oštećenjima mozga. U jednoj severoistočnoj državi Brazila, godišnje se u proseku rodi devet ovakvih beba. No, do novembra,, premapisanju Njujork tajmsa, rođeno je čak 646 dece tokom 2015.. Zvaničnici u Brazilu, na Jamajci, u Kolumbiji i El Salvadoru pozvali su žene da odlože planove o trudnoći dok se ne savlada kriza. No, ovaj savet je teško pratiti pošto je u ovim zemljama pristup sredstvima za kontracepciju veoma otežan, a u nekima od njih je abortuszabranjen.

Ali ako je Zika virus već decenijama prisutan u Africi i Aziji, zašto ga naučnici tek sada povezuju sa oštećenjima pri rođenju? “Nikada do sada nismo videli vezu sa defektima na rođenju jer se virus sada nalazi u drugačijem okruženju” rekao mi je Džared Aldštat, profesor Univerziteta u Bafalu koji proučava medicinsku geografiju. “Možda se radi o boljem zdravstvenom sistemu, te se sada ovakvi slučajevi beleže, ali je verovatno mnogo više od toga: na prostorima na kojima je Zika endemski virus, mnogo je više inficirane dece, te se slučajevi ne preklapaju direknto sa trudnoćama.”

Nejasno je i kako se virus proširio van uobičajenih oblasti u kojima je aktivan. Centri za sprečavanje širenja zaraza (CDC) savetovali su trudnicama da ne putuju u većinu južnoameričkih zemalja, na Karibe i u Meksiko. Kod onih koji nisu trudni, Zika često ne daje nikakve simptome, ali može da izazove svrab, bolove u zglobovima ili groznicu.

Senatorka Kirsten Gilibrand se obratila Nacionalnom zdravstvenom institutu pozivajući na hitno testiranje vakcine protiv virusa zbog “neposredne pretnje” Sjedinjenim Američkim Državama. Dr Entoni S. Fauči, direktor Nacionalnog instituta za alergijske i zarazne bolesti jeizjavio na konferneciji za novinare da se vakcina ne može očekivati bar još nekoliko godina.

Jedan od vodećih istraživača u razvijanju vakcine je, međutim, izjavio za Rojters u petak da bi vakcina mogla da bude gotova do kraja godine. Geri Kobinger je rekao da već postoji vakcina koja je osmišljena da imitira Zika virus. “Kada dođemo do prave vakcine, već će postojati antitela, imunološki sistem će biti unapred ojačan i vakcina će biti spremna da napadne odmah.”


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE