Naslovnica Sport Rukomet Šveđani pobje...

Šveđani pobjedili Hrvatsku, Srbija prošla u drugi krug

58
PODIJELI
16.01.2018., Spaladium Arena, Split - Europsko rukometno prvenstvo, skupina A, 3. kolo, Hrvatska-Svedska. Luka Cindric Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Rukometaši Švedske su potpuno neočekivano savladali reprezentaciju Hrvatske u posljednjem susretu grupne faze Evropskog prvenstva. Švedska je slavila trijumf rezultatom 35:31. Pobjedi Švedske se vjerovatno ni sami Šveđani nisu obradovali više nego joj se obradovala Srbija, kojoj je nakon nedovoljne pobjede nad Islandom za plasman u nastavak takmičenja odgovarao samo pozitivan rezultat za Švedsku u duelu protiv Hrvatske. A pozitivan rezultat je bila pobjeda ili remi za skandinavsku reprezentaciju. Od početka susreta, Švedska je pokazivala više agresivnosti od Hrvatske, a kod rezultata 4:4 se počela odvajati, došavši serijom od 5:0 do ugodne prednosti od 9:4. Nije taj rezultat pokolebao švedske rukometaše koji su bili željni trijumfa te su do poluvremena održavali svoje vodstvo. Pred sam finiš prvog dijela susreta poveli su rezultatom 17:11, da bi uskoro Hrvatska pogodila za konačan rezultat prvog poluvremena od 17:12. A kako je okončano prvo poluvrijeme, nastavljeno je drugo. Sa dva brza gola na otvorenju drugog dijela, Švedi stižu do sedam golova prednosti, a nedugo potom prave još jednu mini seriju od 2:0 te stižu do vodstva rezultatom 25:16. Hrvatska u tim momentima djeluje izgubljeno i nezainteresovano, te Švedska bez problema do finiša susreta održava visoku prednost. Tek u posljednjih desetak minuta, Hrvatska je ublažila poraz, a meč je okončan rezultatom 35:31 za Švedsku. Ivan Čupić je bio najefikasniji u redovima neprepoznatljive domaće selekcije sa sedam postignutih golova. Gosti su generalno pružili sjajnu partiju, a Jeppsson i Nielsen su postigli po pet golova, dok je Lagergren bio strijelac šest puta.