SportRukometŠvedska na Španiju u finalu rukometnog EP

Švedska na Španiju u finalu rukometnog EP

U drugom polufinalnom meču EP u rukometu koje se igrao u Hrvatskoj, selekcija Švedske je nakon produžetaka pobijedila Dansku sa 35:34 i plasirala se u finale u kojem će igrati protiv Španije. Iako su Danci bili favoriti, Švedska je na poluvremenu vodila 16:14, prije svega na krilima golmana Andreasa Palicke sa sedam odbrana. Šveđani su stalno držali minimalno dva gola prednosti i veći dio nastavka, ali posljednjih deset minuta donijelo je odličnu igru Danaca, koji su u 55. minuti poravnali na 25:25 i uslijedila je velika drama. I onda, Zachrisson je sa dva brza gola ponovo odveo Švede na +2, te je 50 sekundi prije kraja izgledalo da je sve riješeno. Ipak, desilo se čudo. Svan je sa dva gola, i to drugim u posljednjoj sekundi kada je zabio za 28:28, donio Dancima produžetke. Pishološka prednost je bila na strani Danaca, ali ni to nije pokolebalo Švedsku koja je bila bolji rival cijeli meč i nakon dva produžetka po pet minuta, zasluženo je izborila plasman u polufinale. Matthias Zachrisson je s osam golova bio najefikasniji u švedskim redovima, po sedam golova su dodali Nicklas Ekberg i Jim Gottfridsson, dok su Mikkel Hansen sa 12 i Rasmus Lauge Schmidt sa 11 pogodaka bili najbolji kod Danske.