BiHU Sarajevu promovisana knjiga "Taksi priče" Tikveša Amera

U Sarajevu promovisana knjiga “Taksi priče” Tikveša Amera

U sarajevskoj knjižari Buybook u srijedu je promovisana knjiga “Taksi priče” novinara i književnika Amera Tikveše.

“- Knjiga je nastajala tako što bih u formi statusa na Facebooku zabilježio neku anegdotu iz taksija. Već nakon trećeg takvog statusa počeli su se javljati ljudi koji su onako, više u šali, počeli govoriti kako bih mogao i knjigu napisati. I počeo sam raditi u tom smjeru jer sam vidio cjelinu, kompaktnost i u smislu tematskih cjelina i u smislu mjesta (taksi) i u smislu dužine priča te njihove dijaloške strukture. Vidio sam je kao cjelinu mnogo prije nego što je nastala -” opisao je Tikveša proces nastajanja ove knjige priča.

Što se tiče ideje da bilježi razgovore s taksistima, Tikveša veli kako to nije nešto što je osmišljeno unaprijed.

“- Naprosto, radi se o razgovorima s običnim ljudima koje volim. Radi se o neposrednosti u komunikaciji. I volim to prenijeti drugima. Međutim, poslije će to postati koncept. Da se razumijemo, ovdje neke stvari i nisu pričali taksisti, već je njima dat taj glas. Opet zarad kompaktnosti zbirke. Ali morali su ispuniti neke uslove da bi ih mogli taksisti izgovoriti. Oni moraju odisati uličnim sveznadarstvom ” – pojašnjava.

Ističe da mu je novinarsko iskustvo pomoglo u izvedbi ove knjige.

“- Radi se prije svega o iskustvu slušanja drugih i pravovremenog postavljanja pravih pitanja koje sagovornika vuku dublje u priču. Uvijek sam maštao o tome da imam seriju intervjua s običnim ljudima, da pričaju o svojim sudskim procesima, kako razgađaju platu da uspiju platiti režije, kako se odluče da baš ne plaćaju vodu i slično. No, za takvo nešto mediji s kojima sam sarađivao ili radio nisu imali sluha. I s taksistima sam to donekle izveo ” – opisuje Tikveša, dodajući da taksisti jesu “glas naroda jer oni govore jezikom onih koje voze, a to su najrazličitije skupine ljudi”.

Ovo nije prva knjiga u BiH koja je nastajala na socijalnim mrežama i u interakciji s publikom. Sličan ako ne i istovjetan metod koristio je Tarik Đođić prije objave njegovog književnog prvenca “Čuvarkuća”. Tikveša misli da je, kad je književnost u pitanju, Facebook genijalna stvar koji više nego “ijedan drugi medij koji sam probao otvara mogućnost interakcije”.

“Taksi priče” mogu se kupiti u svim Buybookovim poslovnicama kao i u drugim bolje opremljenim knjižarama u Sarajevu.

Visoko.co.ba/fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE