BiHRegijaVisočki sigurnosni stručnjak Jasmin Ahić govorio za N1: Napad u Briselu se...

Visočki sigurnosni stručnjak Jasmin Ahić govorio za N1: Napad u Briselu se desio nakon tri mjeseca opsade

U zagrebačkom N1 studiju gostovao je Jasmin Ahić, ekspert za sigurnost i profesor na Fakultetu za kriminalistiku u Sarajevu, koji je komentarisao terorističke napade u Briselu.

“Vidimo da ne postoji prostor i vrijeme gdje današnji svijet i oni koji cijene društvene vrijednosti mogu biti sigurni. Imamo indicija da koliko god mjera bude sprovedeno na terenu, nakon određenog perioda – gdje je Brisel bio pod vanrednim stanjem, desio se ovakav teroristički napad. Ne postoji prostor gdje nismo mete terorističkih akcija”, kaže Ahić.

Ovi napadi se planiraju duže, bili su koordinisani – no priprema traje sedmica, ne danima. Da li je moguće da je ubrzan nakon hapšenja Abdelslama u Briselu?

“Treba prepustiti vremenu, i da istraga pokaža šta se desilo. Analitičari oni koji se bave terorizmom forsiraju sistem ćelija koji je vjerovatni modus operandi. Ovdje mete nisu bile kao u Parizu. Sada smo imali napad na direktnu infrastrukturu države. To je udar na drugi sistem. To su novi modusi. Čitav Brisel je proteklih mjeseci živio po sistemu opsade. Tek kada im se počeo vraćati život, došlo je do ovoga”, pojašnjava.

“Želim reći da sve stvari koje se dešavaju – dovode u poziciju da se ne mogu spriječiti. To je realnost. Boriti se maksimalno, ali ovo je realnost”, izjavio je stručnjak za sigurnost.

Kako onda da sigurnosne agencije idu u korak sa teroristima?

“Jedini odgovor ne može biti represija, nego prevencija. Bez obzira koliko bestijalno sve to bilo, oni imaju razloge. Borba koja se prenijela na tlo Evrope se došla s razlogom. Bez obzira što će snage sigurnosti i državni aparat učiniti dodatne napore i mjere, živjeti u takvim uslovima je nemoguće. Otklanjanje uzroka koji dovode do ovoga – je jedni način da se prijetnja od terorističkih akcija dovede na najmanju moguću mjeru”.

Udarilo se direktno na državu, kako je moguće da do toga dođe na aerodromu – sigurnom prostoru?

“Više od tri mjeseca je Brisel bio pod opsadom sigurnosti. U tom dugom periodu bilo je restriktivnih mjera, bilo je ograničavanja kretanja, rađene su racije bez naređenja tužilaštva…ali ne možete konstantno držati pod maksimalnom sigurnošću, sprječavajući da se to desi.  Ovdje je nakon perioda maksimalnog osiguranja došlo do terorističkog napada. Ne možemo živjeti u maksimalnoj sigurnosti i nadzirati sve konstantno”, izjavio je Ahić za N1.

Analize njegovih kolega predviđaju da bi se ovi napadi mogli dogoditi u Njemačkoj ili Rimu?

“Svaka zemlja je podigla stepen sigurnosti na maksimalan nivo. Prostor EU koji nema granica je podložan, ali bez činjenica, najava i nadležnih – ne bih se usudio da nešto tako izjavim”, kazao je.

Da li je moguća stigmatizacija izbjeglica nakon svega?

“Ne treba to isključiti. Treba strahovati od ksenofobije. Nema nikakve veze s tim što se dešava sa rutama koje prolaze u EU. To nema veze sa terorističkim napadima. Prije kraja istrage, javnost i društvo neće učiniti takvu grešku, nije se napravila u Parizu, mislim da neće ni sada”, rekao je na koncu Ahić.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE