Vlada Federacije, u nepotpunom sastavu,  hitnu sjednicu održava telefonskim putem, jer je august vrijeme godišnjih odmora. A telefonom se donose bitne odluke, kao što je imenovanje novog Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH u kojem od danas sjede samo članovi SDA i HDZ-a BiH.

Ovim izborom direktno je dovedena u pitanje tek potpisana koaliciona saradnja SDA i Stranka za BiH, jer i Stranci za BiH su obećane pozicije u Elektroprivredi BiH koje, po svim prilikama, neće dobiti. Imenovanje Nadzornog odbora ne bi bilo toliki problem da konkursna procedura za izbor ne traje do 19. ovog mjeseca.

“Evidentno je da će se ljudi prijavljivati do 19. i koji je smisao tih prijava ako je ovaj konkurs bio za puni mandat? Niko nije naglasio da se radi o privremenom mandatu na 60 dana, nego, jednostavno, da je donesena odluka na telefonskoj sjednici Vlade FBiH”, kaže Amer Jerlagić, predsjednik SBiH.

Telefonom je Vlada sazvala i Skupština dioničara Elektroprivrede HZHB za 31. august. Nije poznato o čemu će konkretno raspravljati. Upitali smo, ali iz Vlade nije bilo odgovora. A poznato je da je Općinski sud u Sarajevu donio privremenu mjeru osiguranja protiv odluka koje je ista Skupština donijela prije manje od dva mjeseca, a koje se odnose na imenovanje novog  Nadzornog odbora preduzeća.

Međutim, Vlada je današnjim zahtjevom za sazivanje Skupštine Elektroprivrede HZHB, čini se, prekršila sudsku odluku, jer u radu Skupštine, kako je Zakonom o privrednim društvima određeno, moraju učestvovati i članovi Nadzornog odbora preduzeća. U slučaju Elektroprivrede HZHB ne postoji nadzorni odbor koji je upisan u Registar vrijednosnih papira, preciznije, ne postoji legalan nadzorni odbor. Za analitičare ovakvi koraci Vlade nisu neočekivani.

“Da ne govorim o obećanjima koje su političke stranke davale prije izbora. Navikli smo da je to ponavljanje laži. Teško mi pada to što prihvatamo takav način komunikacije s političarima. Oni su jedino ažurni kada treba mijenjati nadzorne odbore, menadžmente državnih firmi, tada ne smeta ni godišnji odmor”, kaže Vehid Šehić iz Foruma građana Tuzle.

Dok Vlada komunicira telefonom, parlamentarci odmaraju od rasprava. Iako niko nije zvanično dobio rješenje za godišnji odmor, većina ih se javlja na pozive u romingu ili su čak nedostupni. A otkako su sjeli u parlamentrane klupe održali su u Zastupničkom domu jednu redovnu sjednicu i sedam vanrednih, u Domu naroda dvije redovne i sedam vanrednih. Uz nerad evidentno je i nepostojanje čvrste parlamentrane većine.

Opozicija to vidi ovako: “Postoji problem pralamentrane većine koja, evidentno, ne postoji ni u Predstavničkom ni u Domu naroda, pa je stoga SDA kao vodeća stranka odlučila da napravi svojevrsni kolektivni godišnji odmor koji zvanično nigdje nije potvrđen”, navodi Nasir Beganović, šef Kluba zastupnika SBB-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Za poziciju vrijeme šutnje je i vrijeme kad se priprema teren za nove reformske zakone. Očekuju se prvo izmjene penzionog sistema. “Do sada se pokazalo da stvari koje smo željeli uraditi u Domu naroda, to smo i uspijevali, imali smo i pralamentarnu većinu. Tamo gdje je bila priprema bilo je i rezulata, ali bolnih rezova i protesta će biti”, kaže Jasenko Tufekčić iz SDA, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta FBiH.

Reforme jesu neophodne, ali prije svega predstoji izbor novih ministara u Vladi Federacije, čiji će stranački lideri vjerovatno voditi novu bitku za pozicije u javnim preduzećima. A mjesta je sve manje. Uskoro će biti popunjeno i direktorsko u Elektroprivredi BiH. Prvi čovjek bi mogao biti Bajazit Jašarević, dugogodišnji član SDA, u narodu ne baš tako popularni bivši premijer TK, i osumnjičenik u aferi Tuzlanska banka.