BiHPolitikaZakon o izbornim jednicama: Zašto "spavaju" delegati!?

Zakon o izbornim jednicama: Zašto “spavaju” delegati!?

Podsjećamo, zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u Parlamentu FBiH, blokiran je od strane predsjedavajuća i dopredsjedavajućeg Doma naroda FBiH, Lidija Bradare i Drage Puzigaće, koji su predloženo zakonsko rješenje proglasili štetnim po vitalni interes Hrvata, premda se nije se radilo o zaštiti vitalnog nacionalnog interesa Hrvata, nego se probao zakočiti rad Doma naroda Parlamenta FBiH.

Također, Klub Hrvata je na zahtjev Kluba Srba o smjeni Drage Puzigaće, njegovu smjenu proglasio zaštitom vitalnog nacionalnog interesa Hrvata, iako po Ustavu, mehanizam vitalnog nacionalnog interesa nije moguće pokretati na imenovanja ili razrješenja nego jedino na usvojene zakone.

Ipak, sredinom prošlog mjeseca dopredsjedavajući federalnog Doma naroda Jasenko Tufekčić (SDA) u razgovoru za Vijesti.ba kazao je kako vjeruje da će Zakon biti usvojen u Domu naroda Parlamenta Federacije do izbora ove godine. Odgovarajući na pitanje da li će se zakon, ukoliko bude usvojen prije izbora, moći primjenjivati nakon 7. oktobra, Tufekčić odgovorio potvrdno, te dodao da Izborni zakon BiH obavezuje federalni Parlament da uredi izborne jedinice i mandate.

– Neupitno je da ćemo sve završiti na vrijeme i da ćemo dobiti zakon koji će omogućiti provedbu rezultata izbora bez obzira pokušaje zaustavljanja razvoja BiH i dovođenja u situaciju u kojoj bi se čak moglo govoriti i o podjeli države”, naglasio Tufekčić, govoreći o događajima  iz Doma naroda 19. jula, kada se na dnevnom redu trebalo naći ovo zakonsko rješenje, koje su u parlamentarnu proceduru uputili SDA, SBB, SDP, DF i Naša stranka.

“To ćemo završiti do kraja. Da smo sto posto u pravu pokazuje da je HDZ BiH, zajedno sa dopredsjedavajućim Doma naroda Dragom Puzigaćom, želio blokirati rad ovog doma”, rekao je Tufekčić,

Krajem prošlog Potpredsjednik FBiH Milan Dunović najavio mogućnost podnošenja apelacije Ustavnom sudu FBiH ukoliko mu predsjedavajuća Doma naroda FBiH Lidija Bradara dostavi zvanični dokument u kojem se poziva na pitanje vitalnog nacionalnog interesa kada je predložena smjena potredsjedavajućeg Doma naroda iz reda srpskog naroda Drage Puzigaće.

milan-dunovic-2018

“Prvo tražim da mi Bradara dostavi pisani dokument o onome što je usmeno izdala, tj pokretanje vitalnog nacionalnog interesa. Ukoliko taj dokument ne postoji prekršen je poslovnik i zloupotrijebljen je položaj jer se na dnevni red to nije stavilo. Ukoliko pak dokument postoji, vitalni nacionalni interes je pokrenut protuustavno za nešto što ustav prepoznaje kao ostala pitanja”, kazao je tada Dunović.

Međutim, predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara, po potraživanju potpredsjednika Federacije BiH, nije dostavila zvanični dokument u kojem se poziva na pitanje vitalnog nacionalnog interesa, pa stoga Dunović nije mogao podnijeti apelaciju ka Ustavnom sudu BiH.

Dunović u razgovoru za Vijesti.ba ističe da nije dobio nikakav odgovor, što, kako navodi, pokazuje jednu dozu neozbiljnosti predsjedavajuće, jer ne odgovara instituciji koja je pitala.

“Ja ovdje ne govorim u svoje lično ime, nego zastupam ispred institucije potpredsjednika Federacije BiH. Apsolutno nikakav odgovor nije došao. Istina je da sam najavljivao apelaciju Ustavnom sudu Federacije BiH, da bi smo konačno na Ustavnom sudu FBiH dobili odgovor na to da li je povrijeđen vitalni nacionalni interes ili ne. Namjera HDZ-a bila je da se pod svaku cijenu onemogući instituciji Ustavnog suda FBiH da donese konačan sud”, kaže Dunović.

On smatra da naredni korak treba biti, jer je to,kako ističe, najbolja varijanta, jeste zapravo da natpolovična većina u Domu naroda Paralementa Federacije bude pokretač apelacije koju je najavio.

“To bi dalo puno veću težinu nego da to radim samo ja, iz prostog razloga što sam na poziciji u izvršnoj vlasti, a ovdje se radi, po mom dubokom uvjerenju o zloupotrebi položaja u zakonodavnom tijelu, i mislim da je najbolje ići s tim pokratanjem zahtjeva za ocjenom ustavnosti sa natpolovičnom većinom u Domu naroda. Razgovarao sam sa nekoliko ljudi u Domu naroda i mislim da je to smjer u kojem se treba kretati”, smatra Dunović.

Navodi da Bradara nije dostavila dokumentaciju po njegovom potraživanju, te upravo zato smatra da bi trebalo poduzeti drugi pristup sa natpolovičnom većinom u Domu naroda jer jednostavno, tada Bradara i HDZ neće biti u poziciji da to igronišu jer to traži većina delegata u Domu naroda kojim Bradara predsjedava.

Međutim, Dunović navodi da se sve desilo i predsjedavajuća Bradara je to vrlo dobro iskoristila, u periodu kada delegati u Domu naroda idu na kolektivni godišnji odmor, te dodaje da se s timu vezi procedura prilično usporila.

“Sad će se čekati druga polovina avgusta ili čak septembar ali smatram da se nikako ne smije odustati, da treba skupiti natpolovičnu većinu koja bi potpisala zahtjev za ocjenu ustavnosti, te da onda vidimo da li neko može da koristi poslovnik na način da tumači mogućnost pokretanja vitalnog nacionalnog interesa po svom nahođenju. U Ustavu je vrlo precizno navedeno kada se može pokrenuti vitalni nacionalni interes i na koji način, a imali smo dva pokretanja vitalnog nacionalnog interesa, jedno na sam Zakon a drugo na smjenu Puzigaće. Ako govorimo o smjeni, to definitivno nije kategorija iz Ustava gdje se može pokrenuti taj mehanizam”, rekao je.

– Pošto je predsjedavajuća Bradara zloupotrijebila položaj, jer tumači Ustav i poslovnik onako kako ona želi, a pošto Visoki predstavnik od kojeg je tražio da razriješi ovu situaciju, nije učinio ništa, sljedeći i jedini logičan postupak je da nadpolovična većina traži dokumentaciju i da se ide na Ustavni sud FBiH koji treba kazati da li je Ustav prekršen, a smatram da je riječ o brutalnom kršenju Ustava – kazao je Dunović.

“Mislim da to nadpolovična većina može uraditi i mimo sjednice. Nadam se da će se nadpolovična većina, odnosno broj potpisa koji je potreban skupiti vrlo brzo pa da se ide ka Ustavnom sudu. Čak se to ne mora raditi ni na sjednici. Na samoj sjednici to može biti informacija za ostale delegate, da ne bi došli u poziciju hoće li Bradara staviti nešto na dnevni red ili neće. Potreban je samo naTpolovičan broj potpisa i to je to”, kaže Dunović.

Ističe kako vjeruje da postoji političko raspoloženje kod dovoljnog broja delegata da se to uradi.

“U slučaju da se ne bude skupila naTpolovična većina, onda ćemo znati ko i kako razmišlja od delegata iz ovih pet stranaka koje su Zakon podržale u Predstavničkom domu. Ukolikone bude većine to jeste problem ali sudeći po onome što se dešavalo  kod samog prijedloga Zakona o izbornim jedinicama, koji je otišao ispred pet stranaka (SDA, SBB, SDP, DF, NS),  ukoliko delegati iz tih stranka budu stavili svoje potpise onda to ide na Ustavni sud, a ko ne bude stavio taj potpis taj je i odustao od Zakona”, naglasio je Dunović, te dodao;

– Oni koji protiv toga oni su i protiv Zakona o izbornim jednicama, pa je pitanje jesu li zaista ikada i bili. Naredni potez će pokazati kako sve političke stranke razmišljaju po pitanju neophodnosti usvajanja Zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta FBiH”, zaključio je potpredsjednik Federacije BiH Milan Dunović.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE