ZDKZenica: Konačno filteri na BOF Čeličani, ili još jedno u nizu obečanja...

Zenica: Konačno filteri na BOF Čeličani, ili još jedno u nizu obečanja Arcelor Mittal-a?

Kompanija Arcelor Mittal Zenica potpisala je ugovor vrijedan 9,6 miliona maraka sa italijanskom kompanijom Ekoplant i time započela realizaciju projekta ugradnje sistema za sekundarno otprašivanje u pogonu BOF Čeličana.

Dok iz menadžmenta naglašavaju da je ovo važan korak ka postizanju cilja dugoročne i održive budućnosti proizvodnje čelika u Zenici, ekološka udruženja i mještani naselja koja gravitiraju fabrici strahuju da je i ovaj put riječ o praznim obećanjima jer je ovaj isti projekat trebao biti odavno završen.

PROJEKAT SEKUNDARNOG OTPRAŠIVANJA

U menadžmentu Arcelor Mittala sretni i zadovoljni. Najavljuju da će njihov partner, italijanska kompanija Ekoplant, do početka 2019.godine završiti projekat sekundarnog otprašivanja na BOF Čeličani i tako riješiti jedan od najvećih ekoloških problema.             

Biju Nair

BIJU NAIR, generalni direktor Arcelor Mittal Zenica:           – “Sretan sam što imamo kompaniju koja je radila slične  projekte u drugim čeličanama. Dakle šanse za uspjeh su veoma visoke.”  

 

MJEŠTANI TETOVA SKEPTIČNI

U Tetovu, naselju koje je prvi susjed kompaniji Arcelor Mittal, nezadovoljni, nesretni i narušenog zdravlja. Kako kažu, ne vjeruju da će doći do bilo kakvih pomaka kada je riječ o ekološkim projektima na BOF Čeličani jer je u posljednjih nekoliko godina bilo sličnih potpisivanja ugovora.

Samir Kubat

SAMIR KUBAT, predsjednik MZ Tetovo: – “Od 2010 je trebalo ovaj projekat da završi, sad je vidiš 2017, ja njima ne vjerujem, apsolutno im ne vjerujem. Ne vjerujem im ni ovo stanovništvo.”

 

 

Aleksandar Jakšić

ALEKSANDAR JAKŠIĆ,  stanovnik Tetova: – “Evo nek se samo uzme statistika, nek se pogleda u zadnjih 10 godina od kako je Mittal, 15, došao ovdje nek se vidi koliko je osoba završilo u Tešnju, koliko je osoba umrlo od karcinoma pluća.”

 

ISTI SCENARIO KAO 2014. ?

Zlatan Alibegović

I u zeničkom Eko forumu nisu pretjerani optimisti kada je riječ o projektu sekundarnog otprašivanja na BOF Čelilčani, posebno nakon gotovo istog scenarija iz 2014.godine kada je potpisan isti ovaj ugovor sa italijanskom kompanijom STG group koja je nakon godinu dana propala. Iako je i u momentu potpisivanja ugovora bila na ivici bankrota, to menadžmentu Arcelor Mittala nije predstavljalo prepreku da ih izabere kao izvođača.

ZLATAN ALIBEGOVIĆ, Eko forum Zenica: – “Ovaj najnoviji ugovor sa italijanskom firmom je nastavak njihovog načina da oni biraju firme najpovoljnije ponuđače što u pravilu nije najkvalitetnije i hajmo reć najodgovornija firma.”

PRATITI IMPLEMENTACIJU

Prilikom ocjenjivanja Zahtjeva za izdavanje okolinske dozvole kompaniji Arcelor Mittal Zenica upravo je BOF Čeličana naznačena kao jedan od izuzetno značajnih ekololoških projekata koje je neophodno dovesti do kraja. U prvoj fazi jako je važno pratiti implementaciju preporuka i koraka navedenih u Okolinskoj dozvoli.                            

prof.dr. Jusuf Duraković

Prof.dr. JUSUF DURAKOVIĆ, član Komisije za izdavanje okolinske dozvole: – “Druga faza je jako bitna. Kakve ćemo rezultate imati od implementacije tog projekta, odnosno da li će emisije svih polutanata koje izlaze sada iz BOF Čeličane biti u granicama kakve su propisane našim pravilnicima.”

Da li će i ovaj izuzetno značajni ekološki projekat, koji se tiče otprašivanja na BOF čeličani, ostati tek mrtvo slovo na papiru znat ćemo nakon godinu dana, koliko je predviđeno trajanje njegove implementacije. Oni koji bi trebali pratiti komplentnu dinamiku implementacije ovog projekta su oni isti koji su izdali okolinsku dozvolu kompaniji Arcelor Mittal, a to je federlno ministarstvo okoliša.

BHRT/Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE