ZDKZenica postala pristupačnija slijepim osobama nakon izgradnje taktilnih površina

Zenica postala pristupačnija slijepim osobama nakon izgradnje taktilnih površina

Izgradnjom Glavne gradske magistrale (GGM) Zenica je dobila jednu od najmodernijih saobraćajnica u Bosni i Hercegovini, a nedavnom realizacijom projekta taktilnih površina na pješačkim prijelazima na kružnim tokovima i raskrsnicama, olakšano je i kretanje slijepih i slabovidnih osoba.

U drugim bh. gradovima u upotrebi su zvučne signalizacije i taktilne površine, ali kao i u Zenici – samo u pojedinim ulicama.
Nakon brojnih inicijativa, nadležna služba Gradske uprave Zenica izgradila je taktilne površine na pješačkim prijelazima. Realizacijom ovog projekta Zenica je postala jedan od rijetkih gradova u BiH koji je slijepim i slabovidnim osobama olakšao kretanje gradom.

Direktor Javnog preduzeća za prostorno planiranje Grada Zenice Mirsad Heleg u razgovoru za Klix.ba je kazao kako je projekt izgradnje taktilnih površina koštao blizu 30.000 KM.

“U sklopu projekta Glavne gradske magistrale planirana je izgradnja i taktilnih površina na pješačkim prijelazima i kružnim tokovima GGM-a, a i kroz razgovore s Udruženjem slijepih i slabovidnih, saznali smo šta je njima potrebno za nesmetano kretanje i pristupili smo tome. U gradu smo omogućili pristup osoba u kolicima svim ustanovama, a ovim smo tek počeli realizaciju projekta olakšavanja kretanja slijepih i slabovidnih”, izjavio je Heleg.

Suad Skopljak, predsjednik Udruženja slijepih i slabovidnih Grada Zenice, je kazao kako su dosadašnje aktivnosti olakšale njihovo kretanje.

“Taktilne površine su zamišljene tako da olakšaju kretanje slijepim osobama i na trotoarima i na pješačkim prijelazima. Dosadašnje aktivnosti olakšale su nam kretanje, ali dok se projekt privrede kraju to će biti ono što smo i zamišljali”, izjavio je Skopljak za Klix.ba te dodao da je što prije bitno poduzeti aktivnosti u zeničkim naseljima u kojim je kretanje slijepih i slabovidnih osoba intenzivnije.

U drugim bosanskohercegovačkim gradovima kretanje slijepih i slabovidnih osoba olakšano je upotrebom zvučnih signalizacija na semaforima te taktilnih površina na pojedinim lokacijama. U Mostaru, jednom od većih bh. gradova, nije urađena zvučna signalizacija na semaforima, niti su postavljene taktilne površine na pješačkim prijelazima, dok je kretanje slijepih i slabovidnih osoba u Bihaću olakšano zvučnom signalizacijom na semaforima, kao i u Tuzli. U Kantonu Sarajevo, većina raskrsnica pokrivena je semaforima sa zvučnom signalizacijom, čime je olakšan prelazak ulice slijepim i slabovidnim osobama, a taktilne površine prisutne su u nekoliko naselja.

 

 

Visoko.co.ba/Klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE