ZDKZeničani nezadovoljni kvalitetom zraka: Djeca i penzioneri najugroženiji

Zeničani nezadovoljni kvalitetom zraka: Djeca i penzioneri najugroženiji

Koncentracija zagađujućih materija na području cijele Federacije Bosne i Hercegovine je u posljednjem periodu u porastu.

Jedan od najzagađenih gradova u FBiH je Zenica, a tamo se, osim vrlo visoke koncentracije lebdećih čestica, bilježe i koncentracije sumpordioksida koje su u porastu.

“Najviše vrijednosti zagađujućih materija se pojavljuju tokom noći i ranih jutarnjih sati. Tokom dana sunčeve zrake uspijevaju probijati maglu i na taj način zagrijavati dna kotlina što uzrokuje slabija konvektivna strujanja i blagi pad koncentracija zagađujućih materija.”

“Ovakva atmosferska situacija očekuje se i narednih nekoliko dana što će uzrokovati slično stanje kvaliteta zraka dok ne dođe do destabilizacije atmosfere praćene vjetrom i / ili padavinama”, govore podaci iz FHMZBiH.

Proteklih dana boravili smo u Zenici i pokušali dobiti informacije iz prve ruke, odnosno pitati Zeničane šta misle o zagađenosti zraka u svom gradu, te koji faktori najviše utječu na isto.

“Zrak je itekako zagađen i svima nam smeta. Najviše je to zbog fabrike Mital koji proizvodi veliku količinu štetnih materija. Međutim, veliki i značajan faktor koji proizvodi štetne materije su sigurno domaćinstva zbog načina grijanja i automobili”, kazala je za portal Radiosarajevo.ba jedna Zeničanka.

Inače, glavni izvori zagađenja zraka u Federaciji Bosne i Hercegovine su: domaćinstva i drugi objekti koji se zagrijavaju na kruta goriva, industrijska postrojenja, termoelektrane i saobraćaj.

 

Jednu mladu mamu zatekli smo u parku sa svojom kćerkicom koja je za naš portal kazala, kako slobodno vrijeme u parku može provesti samo popodne.

“Ujutro su velike količine smoga i magle, tako da i ne možemo izaći iz kuće. U park s kćerkicom dođem oko podne kada ima više sunca i kada stanje nije toliko zabrinjavajuće”, kazala je ova zabrinuta mama.

U Zenici postoje dvije mobilne stanice za monitoring, jedna u vlasništvu Zeničko-dobojskog kantona, a druga u vlasništvu Univerziteta u Zenici. Međutim, kantonalna mobilna stanica bi se trebala koristiti na području cijelog kantona, a univerzitetska je zasad namijenjena samo za edukaciju.

Jedini izvor podataka koji se do sada koristi su rezultati mjerenja koje je vršio Zavod za zaštitu i ekologiju Metalurškog instituta “Kemal Kapetanović” Zenica, ali koji ima ograničen kapacitet monitoringa i trenutno nema mogućnost kontinuiranog mjerenja i izvještavanja.Mjerenja na Institutu se vrše prema standardnim metodama koje su analitičke i daju prosječne podatke o kvalitetu zraka za prethodna 24 sata.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE