SportNogometAjax lovi sedmo, a Tottenham prvo finale

Ajax lovi sedmo, a Tottenham prvo finale

Sudeći prema prvim polufinalnim utakmicama Barcelona i Ajax veliki su favoriti za plasman u finale Lige prvaka koje je na rasporedu 1. lipnja na madridskom stadionu Wanda Metropolitano.

Najbolja priča ovosezonske Lige prvaka Ajax u Amsterdamu čeka Tottenham sa zalihom 1-0 iz Londona. ‘Kopljanici’ love svoje sedmo finale, no prvo nakon 1996. kada su u završnom susretu izgubili od Juventusa. Zadnju od, svoje četiri krune, Ajax je osvojio godinu dana ranije u finalu protiv Milana.

Tottenham nikada nije igrao u finalu elitnog natjecanja ‘Starog kontinena’. Ovo mu je tek drugi nastup u polufinalu, do sada jedini put do poluzavršnice je stigao prije 57 godina kada je ispao od Benfice.

Legendarni nizozemski stručnjak Martin Jol, koji je vodio oba kluba, smatra kako je Ajax veliki favorit. “U prvom susretu većina najboljih Ajaxovih igrača nije bila na razini kao u prijašnjim utakmicama, a Ajax je ipak slavio. Što bi tek bilo da su Tadić, De Jong i Ziyech odigrali kako znaju,” pita se Jol.

Za jednog igrača imao je posebne pohvale.

“Frenke de Jong će postati jedan od pet najboljih nizozemskih nogometaša svih vremena.” Od 17 momčadi koje su u polufinalu LP u prvom susretu izgubile kod kuće, samo je jedna u uzvratu slavila na gostovanju i prošla dalje. Bio je to Ajax 1996. Nizozemci su u prvom susretu izgubili od Panathinaikosa sa 0-1, no u Ateni su slavili sa 3-0, a potom u finalu izgubili od Juventusa.

Nizozemski velikan u sjajnom raspoloženju dočekuje sutrašnji dvoboj na Areni nakon što je proteklog vikenda u Rotterdamu u finalu Kupa pobijedili Willem II sa 4-0. Pobjednu ‘kopljanicima’ donijeli su Daley Blind (38), Klaas-Jan Huntelaar (39, 67) i Rasmus Kristensen (76). Ajaxu je to rekordni 19. naslov pobjednika Kupa, ali prvi u posljednjih devet godina.

Ajaxu sada slijedi uzvratni susret polufinala Lige prvaka protiv Tottenhama, a momčad iz Amsterdama je glavni favorit i za osvajanje naslova nacionalnog prvaka jer dva kola prije kraja sezone vode na ljestvici sa 80 bodova, koliko ima i PSV Eindhoven. Međutim, Ajax ima 10 golova bolju razliku pogodaka i pobjedama protiv Utrechta i De Graafschap osvojit će krunu.

“Postavili smo nekoliko ciljeva na početku sezone. Moji igrači žele sve i drže sve karte u rukama. Vrijeme je da iskoristimo sve prednosti odlične sezone,” kazao je trener Ajaxa Erik ten Hag.

Tottenham će u uzvratu biti jači za Son Heung-mina, koji je u četvrtfinalu ‘uništio’ Manchester City, ali je prvi susret protiv Ajaxa propustio zbog žutih kartona. Navijači Spursa se nadaju kako će liječnička služba ‘pokrpati’ Harryja Kanea, no izgledi za njegov nastup su vrlo mali.

“Nitko nije vjerovao da ćemo biti u ovoj poziciji. Još ništa nije gotovo, imamo priliku izboriti plasman u finale,” poručio je menadžer londonskog sastava Mauricio Pochettino.

Prije ovog sraza, Tottenham i Ajax su do sada igrali samo jednom, u 1. kolu Kupa kupova 1981. godine, a dalje su prošli Englezi s dvije uvjerljive pobjede (3-1, 3-0).

VJEROJATNI SASTAVI

Ajax: Onana – Mazraoui, Blind, De Ligt, Tagliafico – Van de Beek, De Jong, Schöne – Ziyech, Tadić, Neres

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Sánchez, Rose – Sissoko, Wanyama – Alli, Eriksen, Moura – Son