KolumneAjla Čaušević: 8. mart - parada jeftinih bombonjera na akciji

Ajla Čaušević: 8. mart – parada jeftinih bombonjera na akciji

Je li nam se stvarno 8. mart sveo na poklanjanje cvijeća?

Je li nam se revolucionarna historija ženskog poretka svela na poklanjanje čokolada jedan dan u godini?

Danas je Međunarodni dan žena, danas se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnica ženskog pola.

Kod nas je u školi nekako uvijek bio običaj da se taj dan djevojčice ne ispituju i ne odgovaraju ništa, jer je to naš dan.

Međutim prije par godina u školi me za 8. mart pred sami kraj časa prozvala jedna profesorica da odgovaram. Izašla sam ispred table i prije samog odgovaranja krenule smo pričati o 8. martu.

Pitala me je da li ja slavim 8. mart, sjećam se kao da je jučer bilo.

Rekla sam glasno i samouvjereno “Da!”.

Pitala me je zašto slavim 8. mart?

Odgovorila sam joj da slavim zato što je taj datum važan za žene i naša prava.

U tom momentu imam 16 godina.

Kaže ona meni pa jesu li se te žene izborile za prava?

Odgovaram da jesu, da nije sve idealno i da je daleko od toga, ali da jesu.

Govori meni profesorica da ona misli da nisu.

Upitala sam je, a kako nisu kada ste vi profesorica, žensko, a sjedite i radite u javnoj ustanovi?

Na prvi pogled se ne razlikujete od profesora.

Profesorice možda se nisu izborile do mjere do koje Vi želite, ali da nisu nikako vjerujte mi da bi maštali o ovome što danas imate, iako je daleko od idealnog.

Vjerovatno sam je naljutila sa tom izjavom pa mi je rekla da krenem pričati lekciju.

Shvatila sam ja šta profesorica želi reći, shvatila sam ja da ni danas nije sve idealno, shvatila sam ja da profesorica nije zadovoljna, samo mi se jednostavno nije dopao način na koji nam je prenijela svoje mišljenje.

Bosna i Hercegovina je država u kojoj se žene svaki dan moraju boriti za bolji položaj u društvu. U našoj politici položaj i broj žena na funkcijama jasno i glasno govori da smo mi još uvijek daleko od ravnopravnosti.

Izvinite gospodo, ali da li je primjereno pitanje na razgovoru za posao: “Da li imate djece i koliko imaju godina?” i “Planirate li rađati i sa koliko godina?”.

Da li je to primjereno?

Da li neko pita muškarce na razgovoru za posao da li imaju djece i da li planiraju imati djecu?

Po zakonu i očevi imaju pravo na porodiljsko, da se brinu o djetetu, a da se majka vrati na posao, znate li nekoga ko je to uradio?

Šefe zašto je problem kada žena mora kući sa posla jer je dijete bolesno? Zašto je takva radnica teret? Zašto ako i vaša žena isto tako mora kući sa svog posla kada nešto nije okej sa vašim djetetom? Vjerujem da možete otići i vi kući ili bilo koji drugi muškarac, ali isto tako vjerujem da vam to nikada nije ni palo na pamet. Smatrate da za takve stvari postoje žene, ali je problem ako izađemo ranije sa posla 15 minuta. Možemo mnogo toga što pokazujemo iz dana u dan, ali eto nažalost ne možemo se nikako klonirati i biti na dva mjesta u isto vrijeme što je stvarno šteta obzirom da malo toga radimo u životu.

Današnji datum je veoma važan, ali se nikada nije trebalo dogoditi da se pretvori u ovo u šta se pretvorio. Današnji datum se nije trebao pretvoriti u dan kada ženskim osobama oko sebe poklanjamo različito cvijeće, čokolade i ostale poklone. Nije se smjelo dogoditi da nas na današnji datum obasipate poklonima, a da žmirite i zaboravljate na položaj žena u društvu. To je užasna pogreška.

Danas je teško, sa jedne strane posao, na kojem imamo jednako radno vrijeme kao i muškarci, samo što se vrlo često moramo puno više truditi da pokažemo i dokažemo da smo sposobne i vrijedne. Sa druge strane, bez obzira što imamo radnu obavezu kao i muškarci kada dođemo kući porodica traži maksimalan angažman, nema veze što smo radili isti broj sati, očekuje se ručak, čista kuća, ispeglana odjeća…

Mnogo žena radi te stvari sa elanom, dolazi sa jednog posla i u kući postaje kuharica, čistačica… Vole svoje porodice i sve bi učinile za njih, a zauzvrat da li mogu dobiti poštovanje?

Hajde da pričamo realno, velika pogreška je što se i u 2021. godini smatra da je kuhanje, peglanje, brisanje prašine, usisavanje… Ženski posao. Ne postoje muški i ženski poslovi i zanimanja.

Za one muškarce koji zaista misle da postoje razlike i koji žene smatraju manje vrijedim i sposobnim, savjet je da oni po dolasku sa u idealnim uslovima osmosatnog posla rade po kući jer su sposobniji od nas, vjerujem da ženama neće smetati. Ako mi možemo biti automehaničarke, vozačice kamiona, fudbalerke, košarkašice i sve ono što možete biti i vi, zašto trebamo moliti za svoja prava?

Ne treba ženama karanfil jednom u godini, ali nam treba neko da zajedno obavljamo kućne poslove. Treba nam poštovanje i priznanje. Treba nam razumijevanje u najmanju ruku, jer mi nismo samo žene, mi smo superheroji iz filmova koliko god vi to htjeli priznati ili ne.

Neplaćeni i ni najmanje cijenjen ženski rad u porodici i zajednici je kako kažu globalni fenomen. Žene i u 2021. godini zarađuju mnogo manje nego muškarci, jer često rade dosta lošije plaćene poslove, a zašto? Zato što i nakon toliko godina borbe ostaje ona izreka: “Ženama ostaju ambicije, a muškarcima pozicije.” Žene su danas ravnopravne samo na papiru, ako i tamo.

Koliko bogatih i moćnih muškaraca poznajete, a koliko žena?

Kako su predstavljeni bogati muškarci, a kako žene?

Ženski uspjeh je predstavljen užasno. Uspješna žena je čak i u filmovima veoma često predstavljena kao oprostite na izrazu, ali kučka koja nema ni muža, ni djecu, ni ništa osim novca, jer je cijeli život posvetila karijeri.

Koliko su često tako predstavljeni uspješni muškarci?

Danas je parada jeftinih bombonjera na akciji.

Današnji datum je važan, jer žena nije ravnopravna.

Potrebno je još mnogo toga uraditi da se situacija popravi.

Molim vas umjesto ruže jednom godišnje, poklonite nam svoje razumijevanje i podršku 365 dana u godini.

Svim pripadnicama ljepšeg spola sretan 8. mart!

 

Visoko.co.ba/Ajla Čaušević


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE