Alarmantan porast privrednog kriminala u BiH: Budžet države u 2015. oštećen za 86 miliona KM

413

Broj krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminala u periodu od samo godinu u Bosni i Hercegovini uvećan je za gotovo 20 posto, a ukupna finansijska šteta koja je tim djelima nanesena budžetima naše države je udvostručena. Prema Informaciji o stanju sigurnosti u našoj zemlji u 2015. godini, koju je objavilo Ministarstvo sigurnosti BiH, prošle godine u BiH registrirano je 1.238 krivičnih djela protiv privrede, poslovanja i sigurnosti platnog prometa, te iz oblasti poreza i carina, što je za 19,96 posto više nego u prethodnoj godini.

Rak-rana bh. društva

Registrirana djela iz oblasti korupcije u 2015. u porastu su za 16,5 posto u odnosu na godinu ranije. Izvještaji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Uprave za indirektno oporezivanje su alarmantni: procijenjena materijalna šteta za budžete BiH zbog spomenutih krivičnih djela u 2015. iznosi 86.092.386 KM, što je znatno povećanje u odnosu na 2014. godinu, kada je šteta iznosila 43.760.316 KM.

Korupcija je i dalje najveća rak-rana bosanskohercegovačkog društva, konstatovao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić predstavljajući Informaciju o stanju sigurnosti članovima Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH. Rast nezaposlenosti, porast siromaštva i socijalne nepravde, te sve veći oprez stranih investitora kada je riječ o ulaganjima u BiH, samo su neke od posljedica koje neizbježno izaziva sve prisutnija korupcija. A nadležne institucije, od policijskih agencija do pravosudnih organa, očigledno i dalje nemaju dovoljno efikasne mehanizme da se izbore s ovim negativnim trendom.

Na naše pitanje kako ocjenjuje rad policijskih agencija i pravosudnih institucija, posebno Tužilaštva BiH, kada je riječ o aktivnostima u borbi protiv organiziranog i privrednog kriminala i korupcije, ministar Mektić odgovara:

– Nedavna izjava koju sam dao u vezi sa ovim pitanjem izazvala je neopravdane i oštre reakcije iz Tužilaštva BiH koje je to pokušalo predstaviti kao miješanje u njihov rad, istrage… U njihov rad ne želim, niti mogu da se miješam, ali kao ministar sigurnosti mogu da ukažem da u nekim segmentima, a posebno u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, nažalost, nemamo dobre rezultate. Tu su i očekivanja građana koji godinama putem medija slušaju o velikim aferama, gdje su nestale stotine miliona maraka, a za koje još nemamo podignute optužnice… Neću prestati insistirati i tražiti konkretne rezultate, a to su pravosnažne presude i vraćanje građanima barem dijela onoga što je opljačkano.

Bježe i investitori

Prema raspoloživim podacima, kroz finansijski sistem BiH u legalne novčane tokove tokom 2015. godine ubačeno je 7.986.494 KM nelegalno stečenog novca, dok je pričinjena materijalna šteta od prijavljenih krivičnih djela iznosila više od šest miliona maraka.

Ratne i poratne privatizacije, sumnjivo kreditiranje poreznih dugovanja pojedinih privatnih firmi i pranje novca kroz razne maglovite „investicije“, također spadaju među uobičajene načine ilegalnog stjecanja finansijske koristi u BiH. Sve dok međusobna koordinacija i komunikacija između policijskih agencija, sigurnosnih i pravosudnih institucija u BiH ne bude na mnogo većem nivou, teško je očekivati suzbijanje privrednog kriminala u nekoj značajnijoj mjeri, zaključuju iz Ministarstva sigurnosti BiH.

– Korupcija razara državu u ekonomskom, ali i svakom drugom smislu, građani su sve siromašniji, mladi ne vide budućnost ovdje i odlaze… Iz pravno nesigurne zemlje bježe i zaobilaze je i investitori. Zbog toga u tu borbu moramo ući svim raspoloživim kapacitetima, i to odmah, jer svako odgađanje znači da ćemo tonuti sve više. A neke prilike, koje za obične građane znače život, ostanak u državi ili zapošljavanje, bit će nepovratno izgubljene – kaže za Faktor Dragan Mektić.

Najčešća zloupotreba službenog položaja

U toku 2015. godine policijske agencije u BiH registrovale su 723 krivičnih korupcijskih djela, što u odnosu na prethodnu godinu (623) predstavlja povećanje broja ovih krivičnih djela za 16,05 posto. Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, te ovlaštenja u privredi preovladavaju kao najčešća korupcijska krivična djela u Bosni i Hercegovini. Tokom prošle godine registrirana su 277 takva djela, a godinu ranije bilo ih je ukupno 268.