ZDKSportAleksandar Urošević seniorski prvak ZDK u šahu za 2019.

Aleksandar Urošević seniorski prvak ZDK u šahu za 2019.

U Zenici je odigrano 25. Pojedinačno seniorsko prvenstvo ZDK u šahu za 2019.godinu. Organizator ovog takmičenja bio je Šahovski savez Zeničko-dobojskog kantona, a tehnički organizator i domaćin bio je Šahovski klub „Čelik“ u Šahovskom Domu u Zenici.

Prvo mjesto i novčanu nagradu od 200 KM, te pobjednički pehar u trajno vlasništvo, osvojio je Zeničanin Aleksandae Urošević sa 7,0 poena. Drugo mjesto osvojio je, ponovo Zeničanin, IM Goran Trkulja sa 6,5 poena, a treće Najdan Starčević, također, sa 6,5 poena, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijima. Četvrti je Samir Hajdarević sa 6,0, a peti mladi Zeničanin Evel Karalić, takođe, sa 6,0 poena, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijima. Najuspješniji kadet/junior bio je Evel Karalić, a najuspješnija šahistkinja Bernardina Hadžiselimović, oboje iz Zenice.

Na prvenstvu je nastupilo 33 igrača iz klubova sa ZDK, među kojima je bio i jedan Internacionalni majstor.

Igralo se po švicarskom sistemu u 9 kola, sa tempom igre Rapid od 15 minuta po igraču. Nagradni fond iznosio je 670 KM i podijeljen je na pet prvoplasiranih šahista + po jedna specijalna nagrada po 50 KM za najuspješnijeg kadeta ili juniora i najuspješniju šahistkinju. Turnir će se rejtingovati za Rapid rejting listu FIDE.

Direktor turnira bio je Vedad Šestić, dipl.ing.arh., predsjednik ŠSZDK, glavni sudija prvenstva bio je IA Sejfudin Miskić, pomoćni sudija NA Belmir Miskić iz Zenice (kompjutersko parovanje).

Inače, pobjednik 23.prvenstva za 2017.godinu bio je Samir Bajrić, a prošlogodišnjeg 24. za 2018.godinu, Halid Bajramović iz Zenice.

Konačan plasman nakon 9 odigranih kola, pet prvoplasiranih i nagrađenih šahista: