SportKošarkaAnadolu Efes bolji u turskom polufinalu Eurolige

Anadolu Efes bolji u turskom polufinalu Eurolige

Historijsko polufinale Eurolige u španskoj Vitoriji, u kojem su se po prvi put sastala dva turska kluba, proteklo je u znaku Anadolu Efesa. Oslabljeni tim Fenerbahcea (bez povrijeđenih Lauvergne i Datomea) bio je lak zalogaj, Efes je slavio pobjedu od 92:73 i otišao u veliko finale. Efes je u prvom poluvremenu diktirao tempo. Poveli su košarkaši u plavim dresovima sa 15:10 u 5. minuti, a zatim i sa 29:22 u 14. minuti, da bi na odmor otišli sa kapitalom od pet poena prednosti (45:40). Na taj način su zapravo uspješno naplatili prevlast u skoku (23-15) te više dalekometnih ubačaja (osam trojki u prvih 20 minuta).

U trećoj četvrtini tim Engina Atamana je nastavio terorizirati poroznu odbranu protivnika, dok je Fenerbahce ušao u seriju izgubljenih lopti. Na krilima američkog trilinga Larkin – Anderson – Dunston u 29. minuti tako Anadolu Efes podiže razliku na +13 (68:55), ekipa Željka Obradovića tek je smanjila pred kraj dionice na 68:57.

Početkom zadnje četvrtine Micić je vezao pet poena i dodatno povećao razliku (73:57) te je tada mnogima u dvorani Fernando Buesa postalo jasno kako će se susret završiti. S trojkom Shanea Larkina za 82:61 na tri minute prije kraja otklonjena je i svaka dilema o pobjedniku.

Susret je zaključen rezultatom 92:73, Anadolu Efes je uplovio u svoje prvo euroligaško finale. Fascinantnu partiju pružio je Larkin (30 poena, po 7 skokova i asistencija), izvrstan je bio i Micić (25 poena). Kod Fenerbahcea su najefikasniji bili Vesely (14) i Green (14).