BiHKulturaBh. građani smatraju političare glavnim kršiteljima medijskih sloboda

Bh. građani smatraju političare glavnim kršiteljima medijskih sloboda

Udruženje BH novinari na Međunarodni dan medijskih sloboda predstavilo je danas istraživanje “Novinarstvo, javno mnijenje i medijske slobode”, koje je pokazalo da 52,6 posto građana Federacije smatra da je “opća politička klima u zemlji” osnovna prepreka slobodnom radu medija, dok 70,5 posto ispitanika u Republici Srpskoj smatra da je to “politička zavisnost”.

– Smanjen je broj onih koji misle da najveći uticaj na medije imaju političari, a raste percepcija građana o uticaju vlasnika medija i urednika – kazala je generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić.

Profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Lejla Turčilo istakla je da je za veću slobodu novinara potrebno primjenjivati postojeći zakonski okvir i insistirati na snažnijoj sprezi između građana i javnosti.

– BiH ima dosta uređen zakonski okvir, ali prema konkretnoj situaciji na terenu vidi se da se novinari susreću s nizom problema, kao što je transparentnost internetskih portala ili politički uticaj na novinarski rad – kazao je šef Ureda Fondacije Friedrich Ebert u BiH Marius Muller-Hennig.

Općenito, 60,8 posto građana mišljenja je da su glavni kršitelji novinarskih prava i medijskih sloboda političari, zatim 16 posto smatra da su to vlasnici medija i urednici, te 15 posto poslovni ljudi.

Zabilježen je blagi porast zadovoljstva ispitanika u FBiH i porast nezadovoljstva ispitanika u RS-u radom medija i novinara.

Mediji se nalaze na trećem mjestu “institucija” kojima se vjeruje, što znači da je za 27 posto manje povjerenja u medije u odnosu na 2016. godinu. Građani najviše vjeruju vjerskim zajednicama, a zatim nevladinom sektoru. Najmanje vjeruju političarima – 11,3 posto.

Istraživanje je pokazalo da 78,15 posto građana opstanak javnih servisa u BiH vidi kroz potpuno ukidanje RTV takse, te finansiranje javnih servisa iz budžeta države i entiteta. U odnosu na prošlu godinu došlo je do povećanja broja građana koji opstanak javnih servisa vide kroz direktnu naplatu RTV takse od samih javnih servisa i njihovih službi.

– Ako građani ne finansiraju javni servis, onda to nije servis građana nego političkih elita – poručila je profesorica Turčilo.

Više od 80 posto ispitanika ocijenilo je neprihvatljivim napade na novinare.

Građani se najviše informišu, njih 60,6 posto putem televizije, 27,9 posto putem interneta, a za 6,7 posto ispitanika dnevne novine su stalni izvor informisanja.

Za bolji kvalitet novinarstva u BiH potrebno je pooštriti kriterije za ulazak u novinarsku profesiju, kao i osigurati bolju primjenu zakona o zaštiti prava novinara, unaprijediti sistem obrazovanja novinara, te obezbijediti njihov bolji materijalni i finansijski položaj.

visoko.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE