Ni najstariji Bosanci i Hercegovci ne pate ovako dug sušan period u našoj zemlji s izuzetno visokim temperaturama, koje su na njivama, u poljima i voćnjacima gotovo sve spržile.

Gdje su poticaji

Nakon što su lani poplave uništile desetine hiljada hektara kukuruza, repe, duhana, povrća, stočne fondove, od čega se poljoprivrednici još nisu oporavili, sada ih je zatekla i suša. Slike užasa dolaze sa žitnih polja Semberije, Posavine, Lijevče i  Sprečkog polja…

– Prošle godine moj su rad uništile poplave u Sprečkom polju. Voda je poplavila 70 dunuma kupusa, cvekle, mrkve… Došla je općinska komisija i štetu konstatirala, ali šta to vrijedi, nikada i ni od koga marku nisam dobio, a nema ni poticaja. Ove godina udarila suša, sprži sve pod Božijom kapom. Kukuruz je naprijeko sazrio i više nije ni za stočnu ishranu – kaže nam poljoprivrednik iz Lohinje Donje Fadil Ahmetašević, koji na tržištu BiH u normalnim okolnostima proizvede i plasira oko 300 tona najkvalitetnijeg povrća.

On je ove godine instalirao sisteme za navodnjavanje pa se nada da za 100 tona kupusa ima spasa.

Ni mesa, mlijeka…

Vlada RS već je procijenila da će štete od suše u manjem bh. entitetu biti oko 156 miliona maraka, ali nije proglasila stanje elementarne nepogode, jer bi se u tom slučaju poljoprivrednicima morala nadoknaditi šteta. S druge strane, vlasti u FBiH još i ne razmišljaju o ovom problemu.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja mljekara RS, ogorčen je na vlast, te ističe da će štete u BiH premašiti 800 miliona maraka.

– Vlast kod poljoprivrednika traži PDV, to joj je najveća briga, a ne brine se za to da isplati poticaje ljudima, da pomogne. Ovo je šesta godina zaredom, koja proizvođače hrane izlaže gubicima, od kojih se oporaviti ne mogu. Od spaljenog kukuruza nema silaže, a onda nema ni mesa, ni mlijeka, pa vi vidite kuda sve ovo ide – ogorčen je Usorac.

Poharani voćnjaci

Suša je poharala i voćnjake. U posebno teškom stanju su šljivici, jer se zbog nedostatka vlage plodovi suše i otpadaju. Suše se cijela stabla, a ako ovakvo vrijeme potraje, vlasnici šljivika će doživjeti krah. Iskusni poljoprivredni inžinjer voćarstva i vinogradarstva Husejin Grbić već više od 20 godina održava šljivike u sjevernoj Bosni.

– Ovo nikad nisam doživio, šljiva po kojoj su područja Gradačca, Gračanice, Srebrenika i Doboja poznata u Evropi u jadnom je stanju. Stanje je alarmantno. Nema roda, a i ono što ga malo ima opada, jer nema vlage, suše se cijeli kompleksi šljiva. Ljudi se bore, pa ko ima uvjete, zalijeva stabla da ih spasi – riječi su Grbića.

Nova poskupljenja

Na nivou BiH kukuruz kao strateška kultura za stočnu ishranu uništen je 70 posto. To uzročno-posljedično vuče i nova poskupljenja u poljoprivredi, a onda i u drugim sektorima.