SportKošarkaBiH poražena u Finskoj, nedovoljna dobra igra u posljednjoj dionici

BiH poražena u Finskoj, nedovoljna dobra igra u posljednjoj dionici

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras na gostovanju kod selekcije Finske rezultatom 85:81 u susretu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Finci su uvijek bili neugodan rival za našu selekciju bez obzira u kojem sastavu BiH igrala, a tako je bilo i večeras u Espoou gdje je Finska na kraju slavila pobjedu. Domaća reprezentacija je od samog početka nametnula svoj stil igre. Naši se nisu mogli nositi sa brzom igrom domaće selekcije i od sredine prve dionice Finci uspijevaju pogoditi sve što su željeli i nakon deset minuta igre imali su osam poena prednosti, 22:14.

Sasu Salin je trojkama “ubijao” bh. tim, ali ni ostali finski igrači nisu šuterski zaostajali, pa je na otvaranju druge četvrtine domaća reprezentacija otišla na uvjerljivih 17 poena prednosti, 31:14 uz odlično udvajanje u odbrani centra selekcije BiH Jusufa Nurkića. Uspjela je potom bh. selekcija da se malo oporavi. Vezali su izabranici Jasmina Repeše nekoliko dobrih reakcija u odbrani, Atić se posebno isticao na obje strane parketa i BiH je došla na samo minus sedam (31:24). Međutim, Finska ponovo podiže prednost. Imali su većim dijelom drugog perioda dvocifrenu razliku, a na odmor se otišlo sa plus devet u njihovu korist, 43:34. Sasu Salin je i na otvaranju drugog poluvremena bio nezadrživ po našu odbranu. Sipao je poene sa svih pozicija i pravog rješenja za finskog šutera nije bilo, a prednost je i dalje bila dvocifrena.

Bh. tim je bio potpuno razbijen. Prednost se povećavala i u posljednju dionicu se nakon četiri vezana poena Jantunena otišlo sa 21 razlike, 70:49. Probudio se bh. tim u finišu ovog meča. Uspjeli su dobrom odbranom da se vrate koliko-toliko u meču. Došli su do minus četiri na dva minuta do kraja (81:77) i meč je bio ponovo otvoren. Nakon dobre odbrane Musa je stao na liniju bacanja. Pogodio je jednu i na 1:20 do kraja došli smo do minus tri, 81:78.  Murphy je potom siguran sa linije bacanja, Nurkić gubi loptu u napadu i Finska poenima Koponena ponovo diže prednost na sedam razlike 85:78.

Povratka nažalost više nije bilo. Finska je upisala četvrtu pobjedu u kvalifikacijama, dok je BiH na omjero od dvije pobjede i pet poraza. Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Sasu Salin sa 27 poena, dok  kod selekcije BiH Jusuf Nurkić ubacio 20 koševa.