BiHPolitikaBivše jugoslavenske republike imaju himne nacija, a ne država

Bivše jugoslavenske republike imaju himne nacija, a ne država

Politika Vlade Žisten Tridoa (Justin Trudeaux) čini sve da izgradi potpunu spolnu ravnopravnost žena suštinski i u institucijama sistema, piše Patria.

Izgleda nepojmljivo za ove prostore, ali Kanada mijenja tekst himne i prilagođava ga spolnoj ravnopravnosti. Državne institucije trebaju donijeti zakon o izmjeni himne, pa će stihovi „o  Kanado ti si tako velika zemlja da te svi tvoji sinovi istinski vole“, biti preinačeni u „o  Kanado ti si tako velika zemlja da te svi istinski volimo“.

Izmjene himne će sigurno biti izglasane u Senatu Kanade. Kad su u pitanju ljudska prava, u demokratskim državama ništa nije sveto i nepromjenjivo.

Zato se u himnama država bivše Jugoslavije mogu naći sirovi nacionalizmi, diskriminirajući tekstovi i poticanje na svaku vrstu neravnopravnosti  građana.

U himni Republike Srbije „Bože pravde“ na 15 mjesta se spominje srpske zemlje, srpski rod, srpski brod, srpsko vedro čelo, srpski grad… To je sadržaj himne u državi u kojoj svaki peti stanovnik nije Srbin.

Za razliku od „Bože pravde„  u himni „Lijepa naša“, na samo jednom mjestu se spominje nacija „da svoj narod Hrvat ljubi“.  Više od deset posto stanovništva oko 400 hiljada stanovnika nisu Hrvati po nacionalnosti.

Crnogorska himna nigdje ne spominje nacije, samo Crnu Goru i ona je tekstualno najprihvatljivija himna među svim bivšim  jugoslovenskim republikama.

Slovenci u himni spominju svoju naciju na tri mjesta.

Makedonci i makedonski se spominje na tri mjesta. Republika Kosovo nema teksta himnu.

Bosna i Hercegovina nema tekst himne, ali zato njen entitet Republika Srpska ima himnu i tekst u kojem, čak, stoje historijski detalji: „Moja republika, Republika Srpska, tamo gdje su naši preci davni ime upisali u svaki korak slavni“. Himna je usvojena u Narodnoj skupštini RS-a prije tačno osam godina i nešto je mlađa od ove tvorevine. Do tada su u entitetu upotrebljavali himnu Srbije „Bože pravde“, a onda je 2007. njeno emitovanje  zabranio Ustavni sud BiH. U isto vrijeme poslanici Državnog parlamenta iz Republike Srpske ne žele ni da čuju prijedloge teksta himne BiH. Na prostoru RS je izvršeno etničko čišćenje nesrpskih naroda, pa se ne dozvoljava objava rezultata popisa, niti se zna koliko ljudi diskriminira novi tekst entitetske himne. Kad su nedavno govorili o razlozima postojanja entitetske himne, jedan je poslanik dobacio: Himnu ima svaki fudbalski klub, što ne možemo i mi.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE