ZDKSportBjeloruski Bate Borisov pobjedio FK Sarajevo na Bilinom polju

Bjeloruski Bate Borisov pobjedio FK Sarajevo na Bilinom polju

U okviru trećeg pretkola Evropske lige u Zenici su igrali bh. prvak Sarajevo i bjeloruski prvak Bate Borisov, na stadionu “Bilino polje“ i pod svjetlošću reflektora. Podsjećamo, Olimpijski stadion u Sarajevu, „Asim Ferhatović Hase“ na Koševu, ne ispunjava UEFA-ine za dobijanje treće kategorije, koja je potrebna da bi se utakmice 3. i 4. pretkola igrale na ovom stadionu, pa se utakmica igrala u Zenici.

Završeno je pobjedom favorizovanih gostiju iz Bjelorusije, devetostrukim učesnikom grupne faze Lige prvaka.

Rezultat: SARAJEVO – BATE BORISOV 1:2 (0:1);

Strijelci: 0:1 Baga u 25′, 0:2 Moukam u 72′ iz jedanaesterca, 1:2 Handžić u 79′;

Početni sastavi ekipa:

FK Sarajevo: Kovačević, Hebibović, Lazić, Šerbečić, Letić, Đokanović, Gavrić, Milanović, Velkoski, Tatar i Handžić. (Glavni trener Husref Musemić);

FC Bate Borisov: Chichkan, Filipović, Yablonski, Dragun, Skavysh, Rios, Stasevich, Volkov, baga, Simović, Moukam (Glavni trener Aleksej Baga);

Bilo je ovo po prvi put u klupskoj historiji da Bordo tim domaći evropski meč ne igra na “svom” Koševu, kazali su u FK Sarajevo, zbog čega su se maksimalno potrudili da se navijači i fudbaleri aktuelnog bh. prvaka na Bilinom polju osjećaju kao kod kuće. Ažurno osoblje FK Sarajevo je “preuredilo” zenički hram fudbala, te su na nekoliko mjesta postavljeni simboli bh. predstavnika.

Tok utakmice i neki zanimljivi detalji:

Prvu pravu priliku na utakmici gosti su iskoristili u 19.minuti. Po lijevoj strani probio je Moukam, sa korner linije je ubacio povratnu loptu pred gol, a Baga ju je poslao, neometan, u prazan gol za 0:1. Tako je bjeloruski tim poveo i došao do jako vrijednog gola na gostovanju.

U 25.minuti, nakon prodora Hebibovića, šut sa oko 18 metara preko gola gostiju.

Šut glavom napadača Borisova u 28′ iz povoljne pozicije pravo u golmana Kovačevića.

Glavom je šutirao Handžić u 34′ iz povoljne pozicije preko gola. U 37′ odličan centaršut Hebibovića, Handžić ponovo ne pogađa.

Sarajevo dosta bolje u ovom periodu utakmice od 30.- 40.minute, ali se Bjelorusi uspješno brane.

44.minuta, Hebibović šutira pored gola sa oko 20-ak metara.

U 53′ velika prilika za Handžića. Iskosa šutira u spoljnji dio mreže.

-66.minuta, prilika za Sarajevo nakon lijepe akcije, Hebibović šutira pored gola.

-69.minuta, pokušaj gostiju preko Stasevicha, Kovačević brani, lopta je u korneru.

U 72.minuti gosti su udvostručili svoje vođstvo na 0:2. Lazić, kao zadnji igrač odbrane odbrane, ruši igrača BATE-a, a sudija iz Belgije pokazuje na bijelu tačku, žuti karton za Lazića. Jedanaesterac izvodi asistent kod prvog gola, Moukam i povećava na 0:2 na Bilinom polju. Prava šteta u ovakvoj sjajnoj atmosferi na Bilinom polju. U 76′ Kovačević zaustavlja novi opasan pokušaj gostiju.

-77.minuta, belgijski sudija prekida utakmicu zbog ubacivanja baklje na teren. Igrači se već nalaze u svlačionici stadiona Bilino polje i neizvjesno je kada će se susret nastaviti. Nakon 7-8 minuta igrači su ponovo na terenu i susret je nastavljen.

Sarajevo smanjuje na 1:2 u 79′. Nakon centaršuta Šišića sa desne strane, Handžić pogađa glavom sa peterca.

U 86′ Sarajevo pogađa prečku gola gostiju nakon centriranja Šišića.

-88′ prilika za Šišića koji promašuje loptu koju mu je dodao Handžić. U narednoj minuti prilika za goste, ali Šerbečić sjajno blokira udarac. U 90′ Šišić u prilici, šutirao je preko gola iz povoljne pozicije.

Pet minuta sudijske nadoknade, bez promjene rezultata, završeno je pobjedom gostiju od 1:2.

Sve u svemu, ostaje žal za propuštenim šansama Sarajeva i gol Handžića za nadu u revanšu u Bjelorusiji.

Bjeloruski prvak pokazao se, ipak,kao ogroman zalogaj za bh. predstavnika, koji i dalje ima šanse, realno one zaista nisu velike nakon večerašnje utakmice i poraza od 1:2 na domaćem terenu.