SportNogometBRAZIL - PERU 3:1 Jesus pocrvenio, Brazil osvojio Copu nakon 12 godina

BRAZIL – PERU 3:1 Jesus pocrvenio, Brazil osvojio Copu nakon 12 godina

Nakon 12 godina čekanja Brazil je opet prvak Južne Amerike. Domaćin je u finalu 46. izdanja Copa Americe pobijedio senzaciju turnira Peru 3:1 i deveti put osvojio kontinentalnu titulu. Na krcatoj Maracani u Rio de Janeiru Brazilci su bili bolji protiv tvrdih Peruanaca, a posljednjih 20 minuta morali su obraniti prednost 2:1 s igračem manje jer je isključen Gabriel Jesus. I uspjeli ne samo da su uspjeli, već su zabiti i treći gol za točki na i.

Brazil je do sada pet puta organizirao Copa Americu i u svih pet navrata pred svojim navijačima osvajali titulu.

Vodstvo peterostrukom svjetskom prvaku donio je Everton u 15. minuti. Gabriel Jesus je sjajno ubacio s desne strane na drugu stativu za usamljenog igrača Gremija, koji je iz prve zabio i svojim trećim golom na prvenstvu donio vodstvo Brazilu. Maracana je eksplodirala od oduševljenja u tim trenucima.

Kontrolirao je Seleçao utakmicu, a onda u 44. minuti iz ničega primio pogodak. U 42. minuti lopta je nakon ubačaja Cueve pogodila u ruku Thiaga Silvu, a sudac pokazao na penal te nakon toga uz pomoć VAR-a potvrdio svoju odluku. Odgovornost je preuzeo Paolo Guerrero i sigurno zabio za 1:1.

Međutim, Peruanci su izdržali svega četiri sljedeće minute. U trećoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Arthur je sjajno prošao, dodao do Jesusa, a on iskoristio klizanje protivničkog igrača i donio novu prednost domaćinu golom u donji lijevi kut za novi potres na tribinama oduševljenih Brazilaca.
Uz asistenciju kod prvog i egzekucije kod drugog gola napadač Cityja zaslužio je priznanje za igrača utakmice, koju nije dočekao do kraja, a nije dobio ni nagradu. Razlog – prvo je požutio u 30. minuti, a potom zaradio i drugi žuti u 70. nakon starta u skoku nad Zambranom, zbog čega je dobio crveni karton i morao ranije u svlačionicu. Teren je napustio u suzama, a Brazil ostavio s desetoricom do kraja.

Pokušao je Peru pritisnuti i pronaći put do izjednačenja, ali su njegovi napadi bili jalovi. Zato ih je kazna dočekala u 88. minuti kada je utakmica i riješena. Zambrano je tijelom srušio Evertona u šesnaestercu, a čileanski sudac Roberto Tobar nakon VAR provjere dosudio penal. Loptu je namjestio Richarlison, koji je ušao u 75. minuti, zabio u lijevi kut za 3:1 i delirij na tribinama Maracane. Slavlje je moglo krenuti, a sigurno će danima potrajati u Brazilu.
Trofej je podignuo kapetan, službeno najbolji igrač ovogodišnje Cope i najtrofejniji nogometaš na svijetu Dani Alves, kojem je ovo čak 40. trofej u karijeri. Igračem finala proglašen je Everton, koji je zabio prvi gol i izndudio penal za drugi. Također, igrač Gremija je najbolji strijelac natjecanja s tri gola, koliko je postigao i Guerrero. Priznanje je dobio i brazilski golman Alisson, koji je u finalu primio samo jedan gol u šest utakmica na turniru. Sjajni čuvar mreže je prije par mjeseci s Liverpool osvojio Ligu prvaka zajedno sa svojim Robertom Firminom, a dvojac je sada najbolji i u Južnoj Americi sa svojom reprezentacijom.

S druge strane, Peruanci su od Brazila prije 16 dana izgubili 5:0 u skupini, a večeras su u pojedinim trenucima mogli do 2:2. Međutim, slaba je to utjeha kad znaju da ni nakon 44 godine nisu osvojili treći, toliko čekani naslov prvaka Južne Amerike. No, bit će zapamćeni kao najprijatnije iznenađenje turnira.