BiHBrz protok podataka izlaže građane riziku od manipulacija

Brz protok podataka izlaže građane riziku od manipulacija

Brz protok podataka omogućen današnjom tehnologijom izlaže građane konstantnom riziku od različitih vidova manipulacija, prevara, narušavanja privatnosti, a prisjetimo se da je jedno od temeljnih ljudskih prava predviđeno evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, upravo pravo na privatni i porodični život, poručeno je danas u Sarajevu na pres konferenciji povodom obilježavanja evropskog Dana zaštite podataka u organizaciji Agencije za zaštitu ličnih/osobnih podataka u BiH.

Agencija za zaštitu ličnih podataka u BiH godinama obilježava Evropski dan zaštite podataka čiji je cilj podizanje svijesti javnosti o pravu na zaštitu ličnih podataka i privatnosti, kao jedne od osnovnih vrijednosti svakog demokratskog društva i bitnog aspekta ljudskih prava.

Učesnici obilježavanja smatraju da je potrebno konstantno raditi na aktivnostima jačanja svijesti i educiranja građana o pravima za zaštitu ličnih podataka.

Podsjećeno je da se Dan zaštite podataka obilježava u svrhu jačanja svijesti o zaštiti privatnog života i ostalih ljudskih prava i osnovnih sloboda u prikupljanju, obradi i korištenju ličnih podataka. Obzirom na sve brži tehnološki napredak u informatičkom svijetu, prikupljanje i obrada ličnih podataka povećava se na razne načine što može dovesti i do zloupotrebe ličnih podataka, te izlaganja građana raznim vidovima manipulacija i prevara.

Uzimajući u obzir digitalizaciju na lokalnom i globalnom nivou i sve veću ponudu usluga putem interneta, kako bi bili zaštićeni od raznih vidova zloupotrebe ličnih podataka i privatnosti, građani danas imaju veliku potrebu upoznati se s pravima vezanim za obradu njihovih podataka, kao i s rizicima vezanim uz neovlašteno prikupljanje i obradu njihovih ličnih podataka. Upravo radi toga, razvoj prava na zaštitu ličnih podataka i privatnosti postaje bitan osnov za razvoj i održivost svakog demokratskog društva i služi kao dodatna garancija za efikasno ostvarivanje ostalih osnovnih prava i sloboda.

“Brz protok podataka omogućen današnjom tehnologijom izlaže građane konstantnom riziku od različitih vidova manipulacija, prevara, narušavanja privatnosti, a prisjetimo se da je jedno od temeljnih ljudskih prava predviđeno evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, upravo pravo na privatni i porodični život”, poručeno je danas u Sarajevu.

Petar Kovačević, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH, podsjetio je da su u prošloj godini imali gotov prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka, kada je formirana interresorna radna grupa. Agencija je radnoj grupi dostavila prijedlog koji je prihvaćen i dostavila Ministarstvu civilnih poslova. Prijedlog zakona, kako je kazao, zatim je dostavljen Vijeću ministara BiH i nada se da će kao takav biti i usvojen.

“Nema međunarodne saradnje bez adekvatne zaštite ličnih podataka. Jedino BiH nije potpisala sporazum s Eurojust upravo zato jer se zapelo na zaštiti ličnih podataka i preko toga se nije moglo preći. Nažalost, čini mi se da to nikoga posebno u BiH ne brine”, pojasnio je Kovačević.

Kako je kazao, oni su u proteklom periodu poduzimali aktivnosti u granicama svojih kapaciteta, u smislu regulisanja zaštite ličnih podataka i podizanja svijesti građana.

Samira Čampara, pomoćnica direktora Sektora za inspekcijski nadzor, prigovore i glavni registar, pojasnila je da su u izvještajnom periodu, dakle, u protekloj godini, izvršili 780 aktivnosti, koje se odnose na zaštitu ličnih podataka.

“Najveći broj aktivnosti odnosio se na davanje mišljenja – 376 mišljenja smo dali. U to spadaju i upute na službenu web stranicu i 88 odgovora. Imali smo registrovanih 160 kontrolora, 130 prigovora nosilaca ličnih podatak i pokrenuli 66 postupaka po službenoj dužnosti i od toga smo riješili 52”, kazala je Čampara.

Prema njenim riječima, Sud BiH je u protekloj godini riješio 17 sporova koji su pokrenuti po odlukama Agencije.

“U protekloj godini primili smo oko 544 zahtjeva za davanje savjeta i mišljenja putem telefona. Najveći broj postupaka je vođen u oblasti video nadzora”, izjavila je Čampara.

Nepravilnosti se odnose i na objavljivanje podataka na zvaničnim stranicama nekih ustanova čak i u svrhu obavještenja.

“Aktivnosti koje agencija sprovodi mogu završiti prekršajnim kažnjavanjem. Ukoliko se radi o težoj povredi iz oblasti zaštite ličnih podataka onda u tom slučaju Agencija taj zahtjev prosljeđuje nadležnom tužilaštvu”, kazala je Čampara.

Dotakla se i savjeta i mišljenja građanima.

“Mi savjetujemo građanima da najviše obrate pažnju na društvene mreže i prouče pravila privatnosti, bilo da je u pitanju Facebook ili neka druga društvena mreža. I, naravno, imaju pravo da se informišu o pravima kod svih kontrolora, da li je to Elektrodistribucija, Vodovod, Toplane na način da, ukoliko se od njih traže podaci, ima pravo da pita u koju svrhu se ti podaci koriste”, pojasnila je Čampara.

Evropske zemlje 28. januar obilježavaju Dan zaštite podataka koji je izvan Evrope poznat i kao Dan privatnosti. Ovaj datum predstavlja i godišnjicu Konvencije (ETS 108) za zaštitu pojedinaca s obzirom na automatsku obradu ličnih podataka Vijeća Evrope. Konvencija je otvorena za potpisivanje svim zemljama od 28. januara 1981, a do danas je stupila na snagu u 47 zemalja članica Vijeća Evrope. Osim članica Vijeća Evrope, Konvenciji su također pristupili Urugvaj, Mauricius, Senegal, Maroko i Tunis.

Protokol je do danas potpisalo 38 država, a ratifikovan je u dvije države.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE