SportNogometČak 17 sudija nije dobilo dozvolu da dijeli pravdu u nastavku sezone...

Čak 17 sudija nije dobilo dozvolu da dijeli pravdu u nastavku sezone Prve lige FBiH

Premijer liga Bosne i Hercegovine u fudbalu počela je prošlog vikenda, a danas starta i proljetni dio sezone u Prvoj ligi Federacije BiH u kojoj će borbu za titulu voditi Velež i Olimpik.

Ništa manje važno takmičenje. A mnogi će reći i zanimljivije i uzbudljivije od elitnog razreda našeg fudbala. Ne zbog kvalitete igre, nego zbog drugih stvari, piše Faktor.

Prva liga trebala bi biti temelj za Premijer ligu BiH, jer će pobjednik ovog takmičenja “uskočiti” u elitu. Ali, ne samo ekipa. Prva liga FBiH je filter i za sudije, sudijske kontrolore, delegate… Odnosno sve ono što je u sjeni igre.

Proteklih godina u ovom takmičenju svjedočili smo mnogim neragularnostima, nečasnim i mutnim radnjama. Obično su za uzročnike svega onog što nije bilo dobro proglašavane sudije. Ali ni ljudi u crnom nisu mogli raditi sami, jer su imali svoje nadređene…

Nogometni savez BiH prije pet godina primljen je u članstvo UEFA Sudijske konvencije, koja bi se trebala provoditi na tri nivoa takmičenja u našoj zemlji. I dok se Fudbalski savez Republike Srpske polako prilagođava strogim kriterijima, u NSBiH očito postoje malo veći problemi.

Potvrđuje to i primjer sa seminara za sudije Prve lige FBiH održan proteklog vikenda, koji je ukazao na mnoge anomalije. Prije nego što je lopta i krenula s centra svjedočili smo velikim problemima, navodi Faktor.

Naime, na pomenutom seminaru čak 17 arbitara nije dobilo “dozvolu za nastup” u 16. kolu. Fizičke norme nije položilo 11 arbitara, a njih šest nije ni izašlo na testiranje.

Sa A liste norme nisu položili: Darko Obradović (u međuvremenu se oprostio od suđenja), Dario Karačić, Adnan Kasupović, Jasmin Varupa, Stipe Kovačević i Marin Pavlović. Sa B liste “pali” su: Mirza Čehaja, Edis Šesto, Stipo Velić, Sead Kahrić, Oliver Žilić, Sanel Herceglija i Sahib Smriko.

Da li sudije tokom zimske pauze nisu održavale formu ili je u pitanju nešto drugo, pitanja su na koja odgovore traže mnogi fudbalski stručnjaci.

A odgovor vjerovatno leži u činjenici da je seminar prvi put sniman kamerama. Prof. Dr. Munir Talović, predvodio je fitnes staff koji je vodio testiranja, što je za Faktor potvrdio i Nedim Selimotić, predsjednik Komisije za sudije i suđenje NS FBiH.

– Fizička testiranja snimana su kamerama, testovi su bili strožiji i samo oni arbitri koji su bili spremni položili su norme – kazao je Selimotić.

Dakle, prolaznost nije bila “ni po babi, ni po stričevima”, a u ovom slučaju ni po nadređenim iz Saveza…

– Testiranja je nadgledao profesor Talović sa svojim timom ljudi, koji su najmjerodavniji za fizičku spremu, i ovoga puta zaista sve je bilo na najvišem nivou. Nije bilo popuštanja, odnosno bila je nulta stopa tolerancije za nespremne. Oni koji nisu položili opravdano su “pali”, a šesterica sudija na polaganja nisu izašla zbog zdravstvenih problema i imali su opravdanja – objašnjava Selimotić, dodavši da je svjestan kako je bilo propusta, te da je najvažnije procijeniti da li su greške “namjerne” ili “nenamjerne”:

– Ja sam odnedavno na ovoj funkciji i bukvalno sam sa terena, iz kopački “uskočio” na funkciju predsjednika Sudijske komisije. Imam čist naum i želja mi je da se poboljša suđenje. Očekujem da u drugom dijelu sezone svako preuzme svoj dio odgovornosti, kako sudije tako i posmatrači i da svako svoj dio posla odradi korektno. Što se tiče rada Komisije za sudije i suđenje moram istaći da se odluke donose dvotrećinski. Ponekad ni ja nisam za neku odluku, a drugi članovi imaju drugačije mišljenje, pa se moram pomiriti s time. Bilo je propusta, na nekoliko utakmica posmatrači su dali loše ocjene sudijama i oni su sankcionisani zbog toga.

Selimotić je izdvojio nekoliko sudija za koje smatra kako su perspektivni i od kojih se mnogo očekuje.

– Prije svih tu mislim na Topuzovića, Deljkovića i Mujkića. Njima se može pridodati i Sarajkić, pa čak i Kazlagić, koji ima mnogo iskustva – smatra Selimotić.

Istina, Kazlagić ima iskustva, ali i dosta “repova” iz prošlosti, posebno iz vremena kada je Sloga kročila ka bh. eliti, a njegovo dijeljenje (ne)pravde na pojedinim utakmicama iz tog perioda može biti primjer kako ne treba raditi…

 

Visoko.co.ba/SCSport.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE