BiHČerkez: Od nas zavisi kolike će biti posljedice

Čerkez: Od nas zavisi kolike će biti posljedice

Goran Čerkez, član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravlje, poručio je danas u Sarajevu da “lockdowna više nema” jer to ne bi izdržala nijedna svjetska ekonomija pa tako ni ekonomija Bosne i Hercegovine.

“Restriktivne mjere u smislu lockdowna ne vjerujemo da ćemo više uvoditi. Jer to ne izgleda da će biti praksa ijedne države u Evropi i svijetu. Mi smo blagovremenim donošenjem mjera spriječili prvi udar. Mjere koje imamo, rekao sam, da su već restriktivne. Prije svega, govorimo o maskama, distanci, povećanju lične higijene….Lockdowna nema više jer jednostavno nijedna svjetska ekonomija to ne može izdržati pa ni ekonomija BiH”, pojasnio je Čerkez.

Kako je kazao, dosadašnje mjere koje su uvedene, su produžena važnost za narednih 14 dana, što ne znači da se i u tom periodu ne mogu uraditi korekcije, ukoliko bude bilo potrebe.

“Posljedica krize su vidljive svugdje u svijetu, kako u zdravstvu tako i ekonomiji. Ali kolike će biti i na zdravlje stanovništva i ekonomiju zavise od svih nas. Jako je bitan odgovor da svi budemo solidarni i implementiramo mjere koje su donesene. Svi znate da smo imali lockdown. Naš osnovni razlog zatvaranja u tom trenutku je bilo da taj prvi udar pokušamo izbjeći i veliku smrtnosti i posljedice koje, nažalost, mnoge evropske zemlje nisu izbjegle, poput Belgije, Španije, Italije, Engleske i Francuske. Svi smo svjedočili katastrofama i velikom broju smrtnosti”, podsjetio je Čerkez.

Prema njegovim riječima, zbog ekonomije i svega, ne možemo živjeti stalno zatvoreni.

“Ukoliko bi došli do restriktivnijih mjera i zatvaranja koje smo imali, dovelo bi se u pitanje kako preživjeti i živjeti uopšte”, kazao je Čerkez.

Smatra da zajednički možemo uspjeti tako što ćemo poštivati već donesene mjere u cilju suzbijanja širenja koronavirusa.

Kako je kazao, sutra će imati sastanak predstavnika Federalne uprave policije, Federalne uprave za inspekcijske poslove i Kriznog štaba federalnog ministarstva zdravstva, na poziv federalnog premijera Fadila Novalića, gdje očekuje da će to biti početak jačeg uključivanja sviju kako bi se bolje pratila implementacija i pridržavanje mjerama koje su već poduzete.

“Stanje, kako je danas, je teško, ali je još uvijek kontrolisano. Sam broj smrtnih slučajeva u posljednjem periodu pokazuju ozbiljnost. Sve više mlađih ljudi zahvaćenih ovim virusom, pokazuje da virus ne bira ali da mi možemo izabrati. Mi možemo, poštivajući mjere, izabrati hoćemo li ići na rizično mjesto”, pojasnio je Čerkez.

Pozvao je sve još jednom da zajedno “pokušamo nešto uraditi”.

“Zdravstveni sistem maksimalno u ovom trenutku odgovara ali ne bi željeli da dođemo u situaciju, da dođemo do značajnog povećanja broja sa jeseni i da ih ne možemo primiti u zdravstvene ustanove. To bi bilo pogubno”, rekao je Čerkez.

Glavni federalni zdravstveni inspektor Nijaz Uzunović podsjetio je da se ova ustanova od samog početkam pojave virusa, aktivno uključila.

“Nažalost, broj sanitarnih inspektora je mali. Odgovoriti tom izazovu zahtijeva veće resurse, veći broj inspektora”, rekao je Uzunović.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE