BiHCjeloživotno učenje i obrazovanje kao temelj kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja za sve

Cjeloživotno učenje i obrazovanje kao temelj kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja za sve

Kroz projekat „Visoko obrazovanje – obrazovanje za sve“ (VOzaSVE), bilo je važno podršku pružiti, osim studentima, i nastavnom akademskom osoblju jer samo kvalitetan nastavnik može realizirati kvalitetno inkluzivno obrazovanje. Svjesni činjenice da formalno inicijalno obrazovanje nije dostatno u izgradnji kompetencija za kvalitetno podučavanje, kreiraju se cjeloživotni programi izobrazbe koji imaju razvojnu i kompenzacijsku funkciju.

”Prvi konkretan korak u razvoju i unapređenju kompetencija za kvalitetno inkluzivno obrazovanje realiziran je razvojem i uvođenjem novog izbornog modula pod nazivom ‘Osnovna polazišta inkluzivnog obrazovanja u visokoškolskoj nastavi’ u postojeći TRAIN program. Spomenuti program se na Univerzitetu u Sarajevu realizira od 2013. godine s namjerom pružanja adekvatne podrške u cjeloživotnom učenju i usavršavanju akademskih djelatnika, a obuhvata ukupno četiri obavezna i pet izbornih modula. Namijenjen je nastavnom i nenastavnom akademskom osoblju Univerziteta kako bi studentima bio omogućen pristup najboljim, suvremenim i modernim praksama koje vode ka kvalitetnijem obrazovanju. Kroz navedeni novi izborni modul akademsko osoblje se upoznaje s konceptom inkluzivnog obrazovanja i priprema za brojne izazove s ciljem prepoznavanja i prevladavanja osobnih stereotipa i predrasuda, te unapređenja osobne nastavne prakse”, pojašnjava dalje Sandra Bjelan-Guska.

Na pitanje koje su konkretne promjene koje je uvođenje modula donijelo, Bjelan-Guska kaže: ”Istraživanje o stanju inkluzivnog obrazovanja pokazalo je da akademsko osoblje ima pozitivan stav prema studentima s invaliditetom, te da su mišljenja da studentima s invaliditetom treba u potpunosti omogućiti studiranje, te prilagoditi nastavni proces. To je ohrabrujući iskorak za inkluzivno obrazovanje kojeg nije nikada lako napraviti, što ilustrira evaluacija polaznika modula koji su rekli da je ovo tema koja je izazvala puno unutarnjih promišljanja i teškoća, ali da su ovim modulom konačno dobili podršku i ohrabrenje koje im je bilo neophodno. Potrebno je učiniti još dosta koraka koji će Univerzitet učiniti inkluzivnijim, ali smo opredjeljeni da to nastavimo činiti. Osim TRAIN programa, podrška akademskom osoblju pružena je i realizacijom tri modula o inkluziji kroz dva ciklusa obuka u prethodnoj akademskoj godini. To iskustvo je bilo neprocjenjivo i sigurno će biti ponovljeno.”

Početkom decembra su Ured za podršku studentima Univerziteta u Sarajevu (UPS!) i Udruženje za američke studije u Bosni i Hercegovini organizirali međunarodni naučni skup ”Svi smo isti: drugi i drugačiji” povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom na kojem su predstavljene pozitivne domaće i međunarodne prakse u inkluziji, a govorilo se o preprekama i izazovima koje će biti u fokusu djelovanja u narednom periodu.

Za početak, zadatak nam je da otklonimo vanjske i unutrašnje fizičke prepreke koje otežavaju, a nerijetko i onemogućavaju pristup na organizacionim jedinicama Univerziteta kroz izgradnju pristupnih rampi i liftova. Nastavit ćemo realizirati programe obuke za akademsko osoblje kroz TRAIN program, te ohrabrivati i nastavno osoblje i studente da adekvatno adresiraju i rješavaju izazove s kojima se susreću kada je kvalitetan inkluzivni obrazovni proces u pitanju. Važno je svake godine organizirati promo aktivnosti za maturante – buduće studente kako bismo skrenuli njihovu pažnju i ohrabrili ih da se upišu na željene visokoškolske ustanove. Pravo na obrazovanje je osnovno ljudsko pravo, a različitost osobni i profesionalni izazov iz kojeg učimo kako biti bolji i kako osigurati jednake prilike za svakog studenta”, zaključila je Sandra Bjelan-Guska te najavila da UPS! radi i na aktivnostima jačanja suradnje s realnim sektorom kako bi se studenti pripremili na izazove i trendove tržišta rada prilikom zapošljavanja, a sam tranzicijski proces učinili što pozitivnijim i uspješnijim.

***

Projekat „Visoko obrazovanje – obrazovanje za sve“ (VOzaSVE) je podržan od Ujedinjenih naroda kroz dugogodišnju inicijativu pod nazivom „Dijalog za budućnost: Promoviranje društvene kohezije i raznolikosti u BiH“, koju zajedno sprovode UNICEF-a, UNDP-a i UNESCO-a uz podršku Predsjedništva BiH, te UNICEF-ove programe.

 

Kontakti za više informacija o Uredu za podršku studentima Univerziteta u Sarajevu:

ured@unsa.ba

+387 33 668 251

Lejla Kafedžić, vanr. prof., lejla.kafedzic@pedagogijaffsa.com

dr.sc.Sandra Bjelan-Guska, sandra.bjelan@pedagogijaffsa.com


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE